ŠTRASBURG. Parlament si pripomenul sté výročie Medzinárodného dňa žien. Poslanci pri tejto príležitosti diskutovali o pretrvávajúcich problémoch v oblasti diskriminácie žien a hľadali nástroje na odstránenie ich chudoby a jej následkov.
Tri uznesenia, ktoré schválilo plénum, vyzdvihujú pozitívny vplyv rovnosti žien a mužov na hospodársky rast. Poukazujú tiež na potrebu boja proti chudobe žien a venujú pozornosť snahe o zmierňovanie nerovností v oblasti zdravia.
Aj keď sa Európa podľa predsedu parlamentu Jerzyho Buzeka zmenila a v porovnaní s inými časťami sveta môže byť na seba hrdá, stále nie sme na konci cesty.
"V Európskom parlamente je príliš málo žien, 35 percent jednoducho nestačí," vyhlásil Buzek a vyzval členské štáty na prijatie potrebných rozhodnutí a právnych úkonov, ktoré by pomohli zvýšiť zastúpenie žien v politike nielen na úrovni Únie, ale aj členských štátov, kde je situácia ešte horšia.
Europarlament v uznesení reaguje na výročnú správu komisie o rovnosti žien a mužov v Únii.
Zdôrazňuje potrebu zníženia rozdielu pri odmeňovaní dvoch pohlaví a podporuje snahy zamerané na zvýšenie zamestnanosti žien a ich väčšie zastúpenie v riadiacich pozíciách.
Pozornosť venuje aj otázke zariadení starostlivosti o deti a možnostiam rodičovskej dovolenky.
V súčasnosti majú len tri percentá väčších podnikov na svojom čele ženu. To sa podľa poslancov musí zmeniť.
Uvádzajúc príklad Nórska, Španielska a Francúzska uznesenie vyzýva členské štáty na prijatie účinných opatrení. Napríklad prijatie kvót, ktoré by zabezpečili ženám pomernejšie zastúpenie na vedúcich postoch, v dozorných radách a iných orgánoch väčších spoločností.
Rovnaká výzva sa týka aj verejnej sféry. Parlament navrhuje stanovenie záväzných cieľov, ktoré by zabezpečili rovnaké zastúpenie žien a mužov v politických funkciách, a to na všetkých úrovniach od komunálnej až po európsku.
Platové rozdiely medzi mužmi a ženami predstavujú v Únii priemerne 18%, v niektorých členských štátoch 25% a v jednom z nich dokonca 30%.
Poslanci Európskeho parlamentu preto vyzývajú členské štáty na dôslednú implementáciu právnych predpisov stanovujúcich zásadu rovnakého platu za rovnakú prácu a apelujú na Európsku komisiu, aby na zdráhajúce sa krajiny uvalila sankcie.