Karáčí 20. júna (TASR) - Pakistanská polícia v spolupráci s americkým Federálnym úradom pre vyšetrovanie (FBI) zatkla pri sérií zásahov v Karáčí v uplynulých dvoch dňoch siedmich Arabov podozrivých zo spojenia s al-Káidou.
Podľa nemenovaných predstaviteľov polície patria medzi zadržaných Saudskí Arabi a Jemenčania, štátnu príslušnosť viacerých z nich však ešte nezistili. Agenti FBI poskytli technickú pomoc, ktorá viedla k zatknutiam. Malo ísť o sledovanie satelitných telefonátov.
Arabov vypočúvajú pakistanskí a americkí agenti na neznámom mieste. Žiadneho z nich ešte neobžalovali a vyšetrovateľom sa zatiaľ nepodarilo dokázať ich spojenie s teroristickou organizáciou Usámu bin Ládina.
Zatknutia sú podľa všetkého súčasťou rozsiahlych opatrení proti extrémistom v juhopakistanskom prístavnom meste Karáčí, ktoré bolo tento rok scénou troch krvavých útokov proti záujmom USA a západných štátov.
Pakistanská polícia predtým informovala o tom, že drží vo väzbe siedmich Pakistancov v súvislosti s vyšetrovaním minulotýždňového výbuchu bomby pred konzulátom USA v Karáčí a májovým útokom, ktorý si vyžiadal životy 11 Francúzov. Ani týchto zatknutých neobžalovali.
Podľa nemenovaných policajných zdrojov patria siedmi Pakistanci k sunnitskej moslimskej extrémistickej skupine Laškare Džhangví, známej útokmi proti šiitskym moslimom. Úrady ju však podozrievajú z toho, že mohla rozšíriť svoje ciele na cudzincov kvôli nespokojnosti s americkou vojnou proti terorizmu.
Polícia sa snaží zistiť, či sa siedmi zadržaní nepodieľali na únose a vražde amerického reportéra Daniela Pearla. Ten sa stratil v Karáčí počas práce na správe o pakistanských extrémistoch. V tomto prípade momentálne prebieha súd so štyrmi obvinenými a polícia pátra po ďalších siedmich podozrivých.
Násilie voči cudzincom v Pakistane sa zvýšilo odkedy prezident Parvíz Mušarráf podporil Spojenými štátmi vedenú kampaň v susednom Afganistane. Okrem dvoch bombových útokov a Pearlovho únosu v marci samovražedný útočník hodil granáty do kostola v diplomatickej štvrti Islamabadu, pričom zahynuli štyria ľudia, vrátane dvoch Američanov.