BUDAPEŠŤ. Maďarský parlament dnes schválil vládny návrh úpravy mediálneho zákona. Zmenu podľa maďarskej tlačovej agentúry MTI inicioval kabinet premiéra Viktora Orbána po tom, čo sa vláda dohodla s Európskou komisiou.
Za návrh hlasovalo 258 poslancov vládnych strán Maďarský občiansky zväz-Fidesz a Kresťanskodemokratická ľudová strana (KDNP); proti hlasovalo 65 poslancov opozičnej Maďarskej socialistickej strany (MSZP) a Politika môže byť iná (LMP); a hlasovania sa zdržali poslanci Hnutia za lepšie Maďarsko-Jobbik.
Pozmeňujúce návrhy opozičných poslancov boli odmietnuté. Rozpravu k návrhu právnej normy sledovala v parlamente aj komisárka EÚ zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová, ktorá pred novinármi zdôraznila, že komisia aj v budúcnosti bude veľmi pozorne sledovať, čo sa bude okolo mediálneho zákona diať.
Na zmene zákona, ktorý reguluje médiá, sa Európska komisia a maďarská vláda dohodli v polovici februára.
Zmena zákona, ktorej návrh predložil minister pre verejnú správu a spravodlivosť Tibor Navracsics, sa dotýka regulácie vyváženého spravodajstva, otázky registrácie, a záležitosti sankcií uplatnených voči médiám, ktorých vlastníkmi sú spoločnosti v iných členských krajinách Európskej únie.
Únia bude sledovať zákon aj po úprave
Európska komisia bude sledovať aj v budúcnosti, čo sa bude diať okolo maďarského mediálneho zákona, vyhlásila dnes v Budapešti komisárka EÚ zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová.
Ako informoval maďarský verejnoprávny rozhlas Magyar Rádió, komisárka ďalej povedala, že Európska únia musí vo svojich členských krajinách zaručiť slobodu slova a médií.
"Predtým sa názory komisie a maďarskej vlády v tejto otázke rozchádzali, teraz si už treba počkať na to, ako bude upravený zákon fungovať v praxi," konštatovala.
Kroesová, ktorá sa zúčastnila v parlamente rozpravy k návrhu úpravy mediálneho zákona, požiadala maďarských novinárov, aby v nadchádzajúcich mesiacoch napísali komisii svoje postrehy týkajúce sa novelizovanej právnej normy.
Vlani prijatý návrh mediálneho zákona musela maďarská vláda upraviť po dohode s EK, ktorá právnu normu podrobila kritike.