SME

Chorvátov brzdí korupcia a súdy

Vo väzbe je chorvátsky expremiér, ale Chorvátom to nestačí. Čoraz viac ľudí protestuje v uliciach.

Minulotýždňová protivládna demonštrácia v Záhrebe sa nezaobišla bez zásahu poriadkovej polície.Minulotýždňová protivládna demonštrácia v Záhrebe sa nezaobišla bez zásahu poriadkovej polície. (Zdroj: SITA/AP)

BRUSEL, BRATISLAVA. Pochvala, ale aj mnohé výhrady. Tak Európska komisia v minulotýždňovej internej správe ohodnotila prístupové rokovania Chorvátska v oblasti súdnictva a základných práv.

Balkánska krajina by sa mala stať najbližšou, ktorá rozšíri Európsku úniu. Z 35 kapitol má uzavrieť sedem, no práve súdnictvo sa považuje za najťažšiu a kľúčovú.

V minulosti Chorvátom vyčítal Brusel najmä korupciu. Vláda premiérky Jadranky Kosorovej sa do nej pustila vo veľkom a rúbala vysoko. Súdy uznali za vinného bývalého ministra obrany aj vicepremiéra. V predbežnej väzbe v Rakúsku je dokonca expremiér Ivo Sanader, ktorého prokuratúra stíha za korupciu.

Zmiešaný obraz

„Máme tu pred sebou zmiešaný obraz. Celkovo Chorvátsko a jeho vláda urobili výrazný pokrok na poli súdnictva a základných práv. V každom prípade, veľa ešte musí spraviť," povedal podľa DPA eurokomisár pre rozšírenie Štefan Fülle.

Správa hovorí, že krajina musí podniknúť ďalšie kroky v otázke nezávislosti a profesionality súdov. Brusel by si želal viac vojnových zločincov pred súdmi, návrat utečencov či zamestnanie menšín.

FAKTY
Vstup do EÚ
  • z 35 kapitol má Chorvátsko uzavretých 28 kapitol,
  • ostáva dokončiť sedem, najťažšie je súdnictvo,
  • krajina by mala vstúpiť do únie najskôr v roku 2013.

V otázke korupcie podľa správy, ktorú citoval portál Euroaktiv, Bruselu prekáža, že „väčšina korupcie na vysokých postoch sa stále neskončila súdnym verdiktom".

Do Európskej únie by Chorvátsko mohlo vstúpiť najskôr v roku 2013, aj keď Záhreb dúfa, že to bude skôr. Kľúčovú kapitolu chcelo pôvodne uzavrieť do konca júna, no viacerí termín po zverejnení správy spochybňujú.

Protesty doma

Okrem európskej scény musí chorvátska vláda reagovať aj na situáciu doma. V Záhrebe už niekoľko dní protestuje opozícia a žiada odstúpenie premiérky Kosorovej a nové voľby.

Kým doteraz demonštrovalo len niekoľko stoviek ľudí, v piatok sa v uliciach objavili podľa agentúr desaťtisíce ľudí. Demonštrovalo sa aj v iných mestách.

Chorváti vyčítajú vláde ekonomickú situáciu, keď aj v minulom roku HDP krajiny spadlo o 1,5 percenta. Nezamestnanosť je najvyššia za posledných osem rokov, keď prácu nemá 20 percent obyvateľstva.

Stále jej pripomínajú korupciu. Jadranka Kosorová mala po nástupe do funkcie vysokú podporu občanov. V súčasnosti klesla pod 40 percent.

Potrestáme každého, bez ohľadu na funkciu

Urobili sme kroky, aby sa neopakoval podobný korupčný prípad, za aký sedí vo vyšetrovacej väzbe bývalý premiér Sanader, hovorí chorvátska premiérka JADRANKA KOSOROVÁ.

Európska komisia v poslednej správe vyzýva Chorvátsko na ďalšie kroky proti korupcii. Prekvapilo vás to?

„To Európska komisia nepovedala. Naopak, konštatovala značný pokrok. Boj proti korupcii je dôležitou témou mojej vlády. Robíme to preto, aby sa zlepšila situácia našich obyvateľov v krajine. Považujeme to za základný boj v otázke ľudských práv, ale aj silný prvok na posilnenie hospodárstva. Obzvlášť, aby sa vytvorila pozitívna investičná klíma. Naši kolegovia z komisie hovoria o tom, že sme v boji proti korupcii vysoko zdvihli latku. Boj sa vedie podľa princípu, že nikto nie je nedotknuteľný.“

Stíhaniu za korupciu napokon čelí aj expremiér Ivo Sanader. Z toho vidieť, že sa snažíte, na druhej strane to dokazuje, že korupcia je na najvyšších miestach.

„Boj sa vedie bez ohľadu na to, kto patrí ku ktorej strane, ako sa osoba volá či aké má postavenie. A obzvlášť čo sa týka zastupiteľskej funkcie. Bývalý premiér Sanader bol predsedom vlády aj predsedom mojej strany. To dokazuje, že sa snažíme urobiť poriadok v našom vlastnom dome. Samozrejme, všetko sa musí dokázať na súde, nikto nie je vinný, kým sa mu nedokáže vina.“

Zmenili ste niečo v strane po týchto prípadoch?

„Moja strana, ktorá je najsilnejšia vo vláde, predložila niekoľko rigoróznych opatrení. Napríklad, aby sa každému verejnému činiteľovi, ktorému sa dokáže, že mal niečo s korupciou, odobral všetok majetok. Priniesli sme zákon o boji proti zneužívaniu pozícií, že keď sa mu dokáže, musí vrátiť všetko, čo neprávom získal. A chceme, aby to urobili aj iné strany.“

Nemyslíte si, že ste obeťou Bulharska a Rumunska – po ich prijatí je teraz Európska únia prísnejšia na Chorvátsko?

„Nemyslím si, že to Európska únia Chorvátsku sťažuje. S kolegami z eurokomisie sme vyhrali početné boje a jeden z tých bojov boli lodiarne. V každom prípade sme mali ťažšiu cestu ako ostatní. Len na otvorenie a zatvorenie kapitol sme mali viac než 120 bodov. Všetky boli veľmi ťažké a väčšinu sme absolútne splnili. A je dôležité to, že my to robíme sami pre seba a nie pre Európsku úniu.“

Eurokomisár pre rozšírenie Štefan Füle mal ďalšie dve výhrady. Ide o lepšie stíhanie vojnových zločincov a zlepšiť práva pre srbskú menšinu. Ako to vy vnímate?

„Myslím si, že na to je dostatočný len jeden argument. Zástupcovia srbskej menšiny sú aj členovia mojej vlády. Takže, čo sa týka otázok návratu ľudí, čo museli opustiť krajinu cez vojnu, riešime to sami. Musíte brať do úvahy aj tú skutočnosť, že od osamostatnenia Chorvátska prešlo 20 rokov a prežili ťažkú vojnu. A Chorvátsko bolo obeťou srbskej agresie. Štandard ochrany menšín je v Chorvátsku veľmi vysoký.“

Bude v Chorvátsku referendum o vstupe do Európskej únie?

„Áno.“

Ako chcete presvedčiť ľudí, keďže veľká časť je proti vstupu?

„Neviem, odkiaľ máte údaje. Posledné výskumy boli veľmi dobré. Okolo 60 percent podporuje vstup. Ubezpečujem vás, že keď ukončíme rokovania, percento bude ešte vyššie.“

Tomáš Vasilko
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 710
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 180
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 869
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 177
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 024
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 771
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 916
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Miloš Roman.

Na gól čakali fanúšikovia 50 minút.


TASR
Futbalisti FK Humenné.

Domáci Považania inkasovali tri góly v úvodnom polčase.


TASR
Máté Lékai (vľavo) a Lukáš Urban v prvom štvrťfinále Európskeho pohára EHF FTC-Green Collect Budapešť - Tatran Prešov.

Hádzanárov Tatrana čaká domáca odveta vo štvrťfinále Európskeho pohára EHF.


Larry Lloyd.

Po skončení v Nottinghame pôsobil ako hrajúci tréner vo Wigane, ktorý dostal zo štvrtej do tretej ligy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu