Informovalo o tom Švédsko, súčasná predsednícka krajina EÚ.
"Dosiahli sme spoločnú pozíciu, ktorú môžeme prezentovať kandidátskym krajinám," povedal v tejto súvislosti švédsky hovorca a doplnil, že Portugalsko stiahlo svoje výhrady k dohode týkajúcej sa voľného pohybu pracovných síl.
Španielske ministerstvo zahraničných vecí predtým informovalo, že Španielsko nebude blokovať nemecký návrh na sedemročné prechodné obdobie.
Nemecko a Rakúsko navrhujú prechodné obdobie v snahe zabrániť masívnemu prílevu lacných pracovných síl na pracovné trhy bohatých členov únie. Španielsko pohrozilo blokovaním tohto návrhu, ak nedostane písomné ubezpečenie, že sa nepreruší finančná pomoc, ktorú v súčasnosti prijíma od únie.
Španielsko dostáva najväčšiu časť prostriedkov určených na rozvoj menej rozvinutých regiónov, zatiaľ čo Nemecko je najväčším prispievateľom.