RÍM. Informoval o tom taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini.
Šéf talianskej diplomacie súčasne vyzval Európu, aby spojila sily v "Pakte za severnú Afriku" na podporu hospodárskeho rastu a demokracie v tomto regióne.
Pre zabezpečenie stability v Stredomorí je podľa Ríma nevyhnutná akási nová podoba Marshallovho plánu.
"Nesmieme dopustiť, aby sa Stredomorie stalo tranzitnou trasou pre masy zúfalých ľudí, hľadajúcich budúcnosť v Európe," vyhlásil Frattini, citovaný agentúrou APA.
Najvyšší taliansky predstaviteľ, prezident Giorgio Napolitano, potvrdil pripravenosť Talianska podporiť vyšetrenie porušovania ľudských práv zo strany líbyjského režimu a ubezpečil, že postoj Ríma je v tomto smere identický so stanoviskom medzinárodných organizácií.
Taliansko začalo humanitárnu misiu na pomoc utečencom.
Loď Lybra tamojšieho námorníctva sa zo sicílskeho prístavu Catania vydala smerom k Benghází s dodávkou potravín a liekov pre utečenecký tábor UNHCR v líbyjsko-tuniskom pohraničí.
Taliansko v súčasnosti nepomýšľa na zmrazenie líbyjských akcií v talianskych spoločnostiach, keďže sa ani líbyjská centrálna banka, ani tamojší štátny fond nenachádzajú na zozname subjektov, ktorých majetky majú byť podľa rozhodnutia Únie zmrazené, informovala dnes agentúra Reuters.
Únia sa tento týždeň dohodla na zmrazení aktív líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a vysokých líbyjských predstaviteľov; schválený zoznam subjektov však nezahŕňa líbyjské spoločnosti.
Taliansko neplánuje žiadne jednostranné iniciatívy, akou by bolo napríklad zmrazenie líbyjských aktív, a uplatňovať bude iba opatrenia schválené Úniou, povedal zdroj citovaný agentúrou.