Londýn 20. júna (TASR) - Výsluchy ľudí podozrivých z terorizmu priniesli dôkazy o činnosti teroristickej siete al-Káida, ktorá je obviňovaná z vlaňajších útokov na USA. Ukázalo sa, že medzi strojcami teroristických útokov z 11. septembra a mužmi, ktorí majú na svedomí predchádzajúce útoky na americké ciele v zahraničí, existujú väzby, konštatuje dnes na svojej internetovej stránke BBC.
Al-Káida sa podľa nových poznatkov úspešne pretransformovala a pokračuje vo svojej činnosti. Spojené štáty zase pokračujú vo vojne proti terorizmu. Odborník na blízkovýchodný región Eric Watkins tvrdí, že stopy vedú do jemenského hlavného mesta Saná: "Objavili sme väzby teroristov na Saná, na niektoré telefónne čísla, ktoré zaisťovali spojenie medzi Afganistanom a Usámom bin Ládinom. Objavili sme tiež spojitosť medzi útokmi z 11. septembra a atentátmi na americké veľvyslanectvá v Afrike v roku 1998."
Americké spravodajské služby sa obávajú, že niektorí členovia al-Káidy, ktorí majú na svedomí útoky na ambasády i na New York a Washington, chcú znovu udrieť. Zdá sa, že čase, keď v Afganistane kolabovala vláda Talibanu, vedenie al-Káidy zvolalo svojich stúpencov a prikázalo im, aby sa rozptýlili po celom svete, včlenili sa do spoločnosti, a keď príde vhodný čas, aby opäť zaútočili na Západ.
Podľa Jima Steinberga, vplyvného člena Národnej bezpečnostnej rady bývalej Clintonovej vlády, al-Káide sa úspešne podarilo decentralizovať a bude schopná pokračovať vo svojej činnosti, aj keď sa Američanom podarí kľúčové osoby odstrániť. Teroristické bunky, ktoré operujú v Maroku, Európe alebo v USA sú schopné činnosti aj bez vedenia.
"Prijímajú pokyny od vedenia, ak je to možné. Podľa mňa sú ale organizovaní tak, že keď sa nemôžu spojiť s vedením al-Káidy, vytvoria si vlastné vedenie."
Al-Káida sa teda premenila na niekoľko viac-menej nezávislých skupín, ktoré spája nenávisť k Amerike, Izraelu a Západu. Tieto skupiny a ich odnože už prenikli do Tuniska a Pakistanu. Sú tiež podozrivé, že sa pokúsili otráviť zdroje pitnej vody v Ríme, zaútočiť na západoeurópske vojnové lode a vyhodiť do povetria veľvyslanectvo v Singapure.
Existuje nejaký recept, ako sa al-Káidy zbaviť? Na túto ťažkú otázku sa pokúša odpovedať profesor Anthony Kordesmana z washingtonského centra pre strategické a medzinárodné štúdie: "Najdôležitejšia je trpezlivosť a vytrvalosť. Skôr či neskôr sa musia dať do pohybu, musia spolu komunikovať. Až k tomu dôjde, bude bunka po bunke odhalená, zatknutá alebo zabitá."
To ale predpokladá, že teroristi budú odhalení a zlikvidovaní skôr, než zaútočia ako prví. Západ v ostatných týždňoch zaznamenal úspechy pri pátraní po riadiacich článkoch al-Káidy. Nie je ale jasné, koľko sa ich pohybuje na slobode, alebo kde opäť zaútočia. Ak ale Západ chce túto vojnu vyhrať, potom musí mať oči na stopkách.