BRATISLAVA. Európska únia by mala voči režimu autokratického líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího zaviesť ďalšie sankcie, tie však musia byť "presne zacielené". Vo štvrtok to na tlačovej konferencii v Bratislave povedal nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle. Ako však dodal, na stole je aj možnosť, že by medzinárodné spoločenstvo Kaddáfího na istý čas celkom odstavilo od akýchkoľvek finančných prostriedkov a znemožnilo by mu tak platiť si "nájomných vrahov, ktorí zabíjajú líbyjský ľud".
"Presadzujeme medzinárodné sankcie, musia však byť cielené," povedal šéf nemeckej diplomacie na spoločnej tlačovej konferencii so zástupcami Vyšehradskej skupiny (V4), na ktorej sa zúčastnila ja vysoká predstaviteľka Európskej únie (EÚ) pre zahraničnú politiku Catherine Ashtonová. Pod "cielenými sankciami" má pritom Westerwelle na mysli zmrazenie účtov, zákaz cestovania pre členov Kaddáfího režimu a najmä embargo na dovoz zbraní do jeho krajiny.
Šéf rezortu zahraničia vo vláde nemeckej kancelárky Angely Merkelovej potvrdil aj informáciu, že Európska únia v spolupráci s ďalšími medzinárodnými hráčmi rokuje o absolútnom zmrazení obchodu s Líbyou. Opatrenie by pritom malo mať dočasný charakter. Westerwelle si od tohto nápadu sľubuje "zabránenie diktátorovi v tom, aby si najímal vrahov na zabíjanie vlastného ľudu". Zdôraznil však, že jeho krajina sa bude aj naďalej zásadne stavať voči prípadnému vojenskému zásahu. "Nehovoríme o vojenskom zásahu, bolo by to kontraproduktívne," vysvetlil.
Od vypuknutia nepokojov utieklo z Líbye podľa Organizácie Spojených národov (OSN) už viac ako 100 tisíc ľudí. Kaddáfího bezpečnostné zložky, v ktorých údajne pôsobia aj žoldnieri z iných afrických krajín, pripravili o život už najmenej tisíc podporovateľov opozície, viaceré mimovládne organizácie však hovoria o oveľa vyššom počte obetí. Dlhoročný diktátor, ktorý Líbyi vládne už 41 rokov, zo svojho postu odmieta odstúpiť.