Kaddáfího letectvo zhodilo bombu v tesnom susedstve strategického ropného komplexu v Brege. Cieľom útoku bolo podľa všetkého miestne letisko.
WASHINGTON, HAAG. Sily líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího vo štvrtok opäť zaútočili na strategický prístav Brega na východe Líbye, ktorý držia opozičné sily.
Ako informuje s odvolaním sa na miestne zdroje agentúra AP, Kaddáfího letectvo zhodilo bombu na priestor v tesnom susedstve strategického ropného komplexu v Brege. Cieľom útoku, ktorý si podľa doterajších informácií nevyžiadal žiadne obete ani zranenia, bolo podľa všetkého miestne letisko.
V okolí ropného komplexu v Brege vzápätí zaujali pozície bojovníci opozičných síl. "Sme v stave ubrániť tento priestor, rozmiestňujeme naše jednotky," informoval jeden z ich veliteľov, ktorý si prial zostať v anonymite.
Pri stredajšom útoku Kaddáfího jednotiek na Bregu, ktorý sa opozičným jednotkám podarilo po pár hodinách odvrátiť, prišlo o život podľa posledných informácií 14 ľudí.
Ozbrojenci zajali troch holandských vojakov
Ozbrojení stúpenci líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího cez víkend zajali troch holandských vojakov, ktorí sa podieľali na evakuácii civilistov z nepokojnej severoafrickej krajiny.
Správu, ktorú zverejnil holandský denník De Telegraaf, tlačovej agentúre AFP potvrdil nemenovaný predstaviteľ tamojších námorných síl.
Podľa zverejnených informácií príslušníci holandského námorníctva pomáhali pri evakuácii dvoch civilistov z mesta Sirt na líbyjskom pobreží.
Po tom, ako ich vrtuľník havaroval, na trojicu vojakov zaútočili miestni ozbrojenci, ktorí ich následne zajali.
Holanďana a ďalšieho Európana, ktorých mali vojaci dopraviť do bezpečia, Líbyjčania odovzdali holandskému veľvyslanectvu a momentálne sa už nenachádzajú na území krajiny.
Kaddáfí súhlasí s Chávezovým plánom
Líbyjský líder Muammar Kaddáfí a generálny tajomník Ligy arabských štátov (LAŠ) Amr Músá súhlasia s mierovými plánom venezuelského prezidenta Huga Cháveza na ukončenie krízy v Líbyi.
Informovala o tom televízia al-Džazíra. Vzbúrenci však tento plán vzápätí odmietli.
Chávez hovoril s Kaddáfím a predložil mu svoj návrh na sprostredkované riešenie krízy v Líbyi, oznámil venezuelský minister pre informácie Andrés Izarra bez uvedenia podrobností.
Al-Džazíra však informovala, že Kaddáfí počas telefonického rozhovoru akceptoval Chávezov plán, ktorý ráta s komisiou zloženou z členov z Latinskej Ameriky, Európy a Blízkeho východu.
Komisia by sa podľa Cháveza mala usilovať o sprostredkovanú dohodu medzi líbyjským vodcom a vzbúrencami, uviedla agentúra Reuters.
Predseda líbyjského národného výboru Mustafá Abd al-Džalíl však koncepciu rokovaní s Kaddáfím odmietol, uviedla al-Džazíra. Džalíl dodal, že v súvislosti s iniciatívou Venezuely ho doposiaľ nikto nekontaktoval.
Šéf LAŠ Amr Músá uviedol, že plán Venezuely sa zvažuje, doposiaľ sa však o ničom nerozhodlo.
Americké lode vplávali do Stredozemia
Dve americké vyloďovacie plavidlá vplávali cez Suezský prieplav z Červeného do Stredozemného mora.
Washington ich do oblasti vyslal v súvislosti s rastúcim tlakom na ukončenie režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného amerického predstaviteľa.
Lode USS Ponce a USS Kearsarge nesú jednotky námornej pechoty.
Spojené štáty majú v Červenom mori aj lietadlovú loď USS Enterprise, vojenskí predstavitelia však ešte neoznámili, či aj tú vyšlú do Stredozemného mora.
Americká administratíva uviedla, že všetky možnosti sú na stole, čo sa týka riešenia líbyjskej krízy.
Pentagón sa však môže zdráhať pristúpiť k akejkoľvek novej vojenskej akcii, keďže zápasí s nákladmi a obeťami z pokračujúcich vojen v Afganistane a Iraku.
NATO operáciu neplánuje
Severoatlantická aliancia neplánuje nijakú vojenskú operáciu v Líbyi, informoval agentúru RIA Novosti ruský veľvyslanec pri NATO Dmitrij Rogozin, ktorý sa stretol s generálnym tajomníkom aliancie Andersom Foghom Rasmussenom.
Politici mali stretnutie v rámci pravidelnej rady Rusko-NATO na úrovni veľvyslancov.
Rogozin povedal, že "NATO neuvažuje o podniknutí vojenskej akcie v Líbyi, ale je pripravené aj na najdramatickejšie scenáre, ktoré by mohli nastať v tejto severoafrickej krajine".
Organizácia NATO riešila na úrovni vyslancov svojich členských krajín už dvakrát nepokoje v severnej Afrike - prvýkrát sa Rada NATO stretla všeobecne k situácii v arabskom svete, druhýkrát k Líbyi: žiadne rozhodnutia však aliancia ešte neprijala.
Vzbúrenci by mali žiadať bezletovú zónu
OSN môže podporiť rezolúciu na zriadenie bezletovej zóny nad Líbyou v prípade, že by dočasná národná rada zostavená vzbúrencami o ňu oficiálne požiadala. Pre televíziu al-Arabíja to povedal líbyjský diplomat Ibráhím Dabbáší.
"To, čo je v súčasnosti potrebné, je, aby sa k tomuto rozhodnutiu dospelo oficiálne a aby sme my tu v New Yorku boli s tým oboznámení, aby sme mohli oficiálne požiadať OSN," upresnil.
Dabbáší, námestník líbyjského veľvyslanca pri OSN, bol jeden z prvých líbyjských diplomatov, ktorí odsúdili líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a prešli na stranu vzbúrencov.
Protivládna líbyjská národná rada so sídlom na východe krajiny vyzvala na OSN podporované vzdušné nálety na zahraničných žoldnierov, o ktorých vzbúrenci tvrdia, že ich Kaddáfí nasadzuje proti civilistom, pripomenula agentúra Reuters.
UNESCO prerušilo kontakty s Líbyou
Organizácia OSN pre vedu, výchovu a kultúru (UNESCO) prerušila akúkoľvek spoluprácu s líbyjskou vládou a pozastavila partnerstvo s charitatívnou organizáciou, na čele ktorej je syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Šéfka UNESCO Irina Georgieva Bokova pristúpila k týmto krokom po nedávnych kritických opatreniach zo strany OSN voči Líbyi, uviedla organizácia so sídlom v Paríži.
Bokovej kroky zahŕňajú aj pozastavenie desaťročnej dohody o partnerstve s charitatívnou organizáciou Gadhafi International Foundation for Charity Associations, na čele ktorej je syn líbyjského lídra, Sajf Islám Kaddáfí. Organizácia poskytovala pomoc finančným aktivitám UNESCO v Líbyi.
Bokova povedala, že k takýmto opatreniam pristúpila sčasti aj kvôli nedávnym vyhláseniam líbyjskej vlády, ktoré "ďalej podnecujú násilie proti civilnému obyvateľstvu".