Kaddáfí poprel, že by boli zastrelení nevinní civilisti. Svet podľa neho nerozumie líbyjskému systému, ktorý vložil moc do rúk národa.
TRIPOLIS.
Hovoril na slávnostnom zhromaždení v konferenčnej sále v Tripolise, usporiadanom pri príležitosti výročia vyhlásenia Líbye za ľudovú republiku, džamáhíríju, v roku 1977. Jeho vystúpenie prenášala štátna televízia.
Kaddáfí vyhlásil, že ak USA alebo iné zahraničné mocnosti vstúpia do Líbye, zomrú tisíce Líbyjčanov.
"Chcú, aby sme sa opäť stali otrokmi, ako sme boli otrokmi Talianov?" spýtal sa v narážke na taliansku koloniálnu nadvládu nad Líbyou.
"Nikdy na to nepristúpime. Vstúpime do krvavej vojny a tisíce a tisíce Líbyjčanov zomrú, ak USA alebo NATO vstúpia (do Líbye)," zdôraznil.
Pripravený rokovať s al-Káidou
Povedal ďalej, že je pripravený rokovať o ústavných a zákonných zmenách bez zbraní a násilností, a je pripravený rokovať aj s al-Káidou, ak má nejaké požiadavky.
"V roku 1969 som uskutočnil revolúciu, aby som oslobodil Líbyu. Odovzdal som moc ľudu a potom som sa utiahol do svojho stanu...," pokračoval. Uviedol, že od roku 1977, keď prevzal moc v krajine ľud, on sám už nemá žiadne právomoci, ktorých by sa mohol teraz vzdať.
Svet podľa jeho vyjadrenia nerozumie líbyjskému systému, ktorý vložil moc do rúk národa.
"Muammar Kaddáfí nie je prezident, aby mohol rezignovať, nemá dokonca ani parlament, ktorý by mohol rozpustiť," povedal. "Vložíme naše prsty do očí tých, ktorí pochybujú, že v Líbyi vládne niekto iný než líbyjský ľud," dodal.
Dve americké lode sa priblížili k Líbyi. FOTO: TASR/AP
Poprel smrť civilistov
Zároveň vyzval OSN a NATO, aby vyšetrili fakty o tom, čo sa udialo v Líbyi. On sám to označil za konšpiráciu s cieľom kolonizovať Líbyu a zmocniť sa jej ropy.
Poprel, že by boli zastrelení nevinní civilisti. "V Amerike, vo Francúzsku, kdekoľvek, kde ľudia zaútočia na vojenské sklady a pokúsia sa ukradnúť zbrane, ich zastrelia," povedal vo svojom prejave.
Kaddáfí, ktorý čelí výzvam na odstúpenie po 41-ročnej vláde v krajine, obvinil bunky al-Káidy, že vyvolali chaos v krajine. Povedal, že v nepokojoch vyvolaných "teroristami", nezahynulo viac ako 150 ľudí.
Súd otvorí vyšetrovanie násilností
Prokurátor Medzinárodného trestného súdu (ICC) oznámil, že otvorí vyšetrovanie násilností v Líbyi. Haagskemu trestnému súdu prípad postúpila Bezpečnostná rada OSN.
"Po predbežnom posúdení dostupných informácií prokurátor dospel k záveru, že vyšetrovanie je opodstatnené," uviedol vo vyhlásení.
Povedal, že predloží prehľad zločinov, ku ktorým v Líbyi údajne došlo od 15. februára, a predbežnú informáciu týkajúcu sa subjektov a ľudí, ktorí by mohli byť trestne stíhaní, pričom budú upozornení, aby nepáchali ďalšie zločiny.
Bezpečnostná rada OSN uvalila v sobotu sankcie na líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a jeho rodinu a posúdenie líbyjského tvrdého zásahu voči protivládnym demonštrantom postúpila ICC.
Francúzi a Briti evakuujú Egypťanov
Francúzsko posiela vojenské transportné lietadlá a výsadkovú loď námorných síl na evakuáciu približne 5000 Egypťanov, ktorí pracujú v Líbyi a sú na úteku z krajiny. Evakuácia sa má uskutočniť v priebehu budúceho týždňa.
Oznámilo to francúzske ministerstvo zahraničných vecí prostredníctvom hovorcu.
Britský premiér David Cameron takisto takisto oznámil, že Británia odštartovala operáciu na leteckú záchranu egyptských utečencov, uviaznutých v Líbyi na hranici v Tuniskom.
Lety vyzdvihnú Egypťanov, ktorí sa v čase líbyjskej krízy snažia dostať naspäť do svojej krajiny. Prvý let má podľa plánu štartovať z Británie ešte v priebehu dneška.
Cameron uviedol, že je veľmi dôležité to urobiť a že "títo ľudia by nemali ostať uviaznutí v tranzitných táboroch".
Vzbúrencov bude riadiť exminister
Národná líbyjská rada, zriadená vzbúrencami proti režimu Muammara Kaddáfího, bude pozostávať z 30 členov a na jej čele bude exminister spravodlivosti Mustafá Abdal Džalíl. Oznámil to dnes hovorca rady Háfiz Ghoga.
Povstalecký orgán sídliaci v Benghází dnes vyzval medzinárodné spoločenstvo na vzdušné útoky proti zahraničným žoldnierom, ktorých Kaddáfí používa proti vlastným ľuďom. Podľa hovorcu rady sa nasadenie "afrických žoldnierov v líbyjských mestách" rovná invázii krajiny.
"Vyzývame na osobitné (vzdušné) útoky proti baštám týchto žoldnierov," uviedol Ghoga. Odmietol však zároveň prítomnosť akýchkoľvek zahraničných síl na líbyjskom území.
Rada vyjadrila presvedčenie, že na podporu Kaddáfího vysielajú svojich vojakov Niger, Mali a Keňa. "Existuje dôkaz, že sa na tom zúčastňuje vláda Alžírska," dodal hovorca.
Podľa vyhlásenia tohto orgánu sú povstalecké sily na východe pripravené presunúť sa na západ, pokiaľ sa líbyjský vodca Kaddáfí odmietne vzdať moci.
Jeden z popredných lídrov vzbúrencov dnes odmietol plány na zriadenie separátnej východnej spoločnosti na obchod s ropou, čo by podľa neho rozdeľovalo krajinu.