AKTUALIZOVANÉ 16:55

Líbyjské mesto Briga je späť v rukách rebelov

Boje sprevádzali letecké útoky. Vzbúrenecké jednotky vytvorili vojenskú radu pre naplánovanie útoku na Kaddáfího milície a žoldnierov.

Nábor mladých mužov k vzbúreneckým jednotkám.(Zdroj: TASR)

Vzbúrenecké jednotky vytvorili vojenskú radu pre naplánovanie útoku na Kaddáfího bezpečnostné jednotky, milície a žoldnierov.

ADŽIBÁDIJÁ. Protivládni povstalci v líbyjskom prístave Briga na východe krajiny odvrátili útok síl verných Muammarovi Kaddáfímu snažiacich sa získať kontrolu nad miestnymi ropnými zariadeniami.

Do chaotických bojov zasiahlo aj vojenské lietadlo, ktoré bombardovalo miestnu pláž. V blízkom univerzitnom areáli obliehali vzbúrenci Kaddáfího sily, ktoré sa tam ukryli po stiahnutí sa z ropných zariadení. Najmenej päť ľudí prišlo pri bojoch o život.

Útok na ropný prístav Briga bol prvou veľkou protiofenzívou režimu proti vzbúrencami ovládanej východnej polovice krajiny.

Kaddáfího jednotkám sa ráno podarilo bez boja obsadiť ropné zariadenia, v priebehu dňa ich však občianske milície vytlačili a zahnali do univerzitného areálu.

Približne 200 vládnych stúpencov sa tam bránilo niekoľko hodín, napokon sa z objektu stiahli, informovala tlačová agentúra AP.

Podľa svedka vojenské lietadlo zasiahlo blízku pláž v zjavnom pokuse zahnať protivládnych povstalcov, nespôsobilo však žiadne straty na životoch.

V čase, keď režim vodcu Muammara Kaddáfího bojuje proti vzbúrencom, vyvolal dnes paniku medzi miestnymi obyvateľmi výbuch nádrže s palivom v líbyjskom hlavnom meste Tripolis.

Explóziu spôsobil požiar. Nebolo bezprostredne jasné, či išlo o sabotáž. Na miesto prišli hasiči, ktorí sa snažili dostať požiar pod kontrolu. Miestni obyvatelia napadli zahraničných novinárov a zahnali ich späť do blízkeho hotela, kde je väčšina reportérov ubytovaná.

Vzbúrenci z armády sa organizujú proti Kaddáfímu

Líbyjské armádne jednotky, ktoré sa vzbúrili proti Muammarovi Kaddáfímu, sa organizujú pod spoločným vedením s cieľom zaútočiť na sily stále lojálne líbyjskému vodcovi. Informoval o tom v utorok vzbúrenecký dôstojník.

"Všetky vojenské rady slobodnej Líbye sa stretli, aby vytvorili jednotnú vojenskú radu pre naplánovanie útoku na Kaddáfího bezpečnostné jednotky, milície a žoldnierov," povedal kapitán Fáris Zuwaj novinárom na vojenskej základni vo východolíbyjskom meste Adždábijá.

Dodal však, že vzbúrenci proti Kaddáfímu čakajú, pokým sa jeho oponenti v hlavnom meste Tripolis sami "oslobodia".

"Dáme im čas na to, aby získali túto poctu," vyhlásil. "Chceme dať všetkým mestám tú česť, aby sa samé oslobodili. Ak to bude prebiehať pomaly, zasiahneme."

Kaddáfí v Tripolise oslavoval

Líbyjská štátna televízia priniesla zábery vodcu Muammara Kaddáfího na líbyjských národných politických oslavách v Tripolise.

Na záberoch je vidieť Kaddáfího v spoločnosti ľudí, ktorí skandovali "Zostaneš veľký!".

Záznamy líbyjskej štátnej televízie vznikli v sále s veľkými červenými závesmi. Kaddáfí prešiel sálou a následne sa posadil na pódium pred zhromaždením a spolu s ľuďmi spieval líbyjskú štátnu hymnu.

Kanada vysiela vojenskú loď

Kanada vyšle do Stredozemného mora vojenskú fregatu, ktorá má pomôcť s evakuáciou jej občanov z Líbye, ako aj podporiť medzinárodnú reakciu na krízu v tejto severoafrickej krajine. Informovala o tom v utorok večer kanadská vláda.

Loď HMCS Charlottetown, na ktorej pôsobí približne 240 vojakov a námorníkov, vyrazí z prístavu v Halifaxe spolu s jedným vrtuľníkom v priebehu dnešného dňa. Do cieľa by mala doraziť za sedem dní.

Kanadský minister obrany Peter MacKay uviedol, že fregata pomôže s dodávkami humanitárnej podpory Líbyjčanom, ako aj evakuáciou cudzincov z Líbye. Nevylúčil tiež možnosť, že vojenská loď by mohla podporiť vykonávanie sankcií uvalených Bezpečnostnou radou OSN na režim líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.

USA zvažujú prerušenie diplomatických stykov

Medzinárodný tlak na líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího naďalej rastie. Po suspendovaní Líbye z Rady OSN pre ľudské práva vláda USA zvažuje prerušenie diplomatických vzťahov s Tripolisom, uviedol vysokopostavený americký predstaviteľ pre televíziu CNN.

Líbyjská opozícia medzitým podľa amerických médií diskutuje o tom, či má požiadať Západ, aby k zosadeniu Kaddáfího prispel leteckými útokmi s mandátom OSN. Noviny New York Times a Washington Post s odvolaním sa na viacerých členov revolučnej rady informovali, že predmetom diskusií sú nálety na letecké základne a komunikačné centrá či dohľad nad pobrežím. Dosiaľ sa neobjavili známky toho, že by členovia Bezpečnostnej rady OSN mohli takúto žiadosť schváliť.

Do Suezského prieplavu vplávali dve americké bojové lode

Dve americké vrtuľníkové výsadkové lode vplávali dnes do Suezského prieplavu s cieľom dostať sa do Stredozemného mora. Informoval o tom jeden z predstaviteľov egyptského úradu pre správu Suezského prieplavu.

Ide o americké lode USS Kearsarge a USS Ponce a nachádzali sa pri južnom vstupe do prieplavu, uviedla tlačová agentúra Reuters.

Spojené štáty v pondelok oznámili, že presúvajú lode a lietadlá bližšie k Líbyi, kde prebieha vzbura proti vodcovi Muammarovi Kaddáfímu.

Americký Senát v utorok schválil rezolúciu, v ktorej odsúdil "hrubé a systematické porušovanie ľudských práv v Líbyi" a žiada Kaddáfího odstúpenie. Senátormi jednomyseľne prijatá rezolúcia vyzýva Bezpečnostnú radu OSN, aby rozhodla o bezletovej zóne na Líbyou.

Iba na palubu lode USS Kearsarge sa zmestí 2000 príslušníkov námornej pechoty.

NATO a Únia uvažujú o bezletovej zóne

Severoatlantická aliancia a Európska únia zvažujú podľa diplomatov plán inšpirovaný bezletovou zónou nad Balkánom v deväťdesiatych rokoch v prípade, ak sa medzinárodná komunita rozhodne uvaliť letecké embargo na Líbyu.

Podľa predstaviteľov NATO však taký krok si vyžaduje mandát Bezpečnostnej rady OSN, čo je však nepravdepodobné, pretože Rusko už s právom veta už takúto úvahu odmietol. Napriek tomu diplomati v NATO a EÚ tvrdia, že niektoré krajiny už uvažujú o takom pláne, ktorý by mal zabrániť líbyjskému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu použiť letecký sily proti demonštrantom.

Podľa diplomatov, ktorí pre citlivosť záležitosti zostali v anonymite, uvažuje sa o možnostiach podľa vzoru zavedenia bezletovej zóny nad Bosnou v roku 1993 s mandátom Bezpečnostnej rady a leteckým útokom v Kosove v roku 1999 bez mandátu BR.

Kaddáfí vymenil dvoch ministrov

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vymenil dvoch ministrov svojej vlády, ktorí podporili protivládne protesty, informovala dnes líbyjská štátna televízia.

Ide o ministrov vnútra a spravodlivosti: novým šéfom rezortu vnútra sa stal Masúd Abd al-Háfiz a novým ministrom spravodlivosti Muhammad Amhamad al-Kamúdí.

Kaddáfí vymenil aj generálneho prokurátora Abdurrahmána al-Abbara, ktorý minulý týždeň rezignoval a zároveň podporil demonštrantov. Nahradil ho Muhammadom Akrím al-Mahgúbím.

Španielsko zmrazí účty tiež

Španielsko zmrazí všetky účty líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, oznámil hovorca španielskej vlády.

"V súlade so sankciami Bezpečnostnej rady OSN a EÚ na Kaddáfího režim zmrazíme jeho účty v Španielsku," povedal hovorca.

Španielska ministerka zahraničia Trinidad Jiménezová to potvrdila aj novinárom, ktorí ju spolu s premiérom Josém Luisom Rodríguezom Zapaterom sprevádzali na návšteve Tuniska.

Španielska vláda zablokovala projekt Muammara Kaddáfího v juhošpanielskom stredisku Benahavís v Málage vybudovať 2000 luxusných domov, golfové ihrisko a konferenčné centrum.

Kaddáfí má aj ďalší majetok na pobreží Costa del Sol, ktorý teraz vláda analyzuje. Kaddáfí bol v Málage na súkromnej návšteve v decembri 2007.

Arabská liga nechce intervenciu

Ministri zahraničných vecí arabských štátov vyzvali líbyjský režim na "múdre" rozhodnutia v záujme zastaviť násilie a na rešpektovanie "legitímnych práv" ľudu.

Šéf irackej diplomacie Hošjár Zebarí, ktorý dnešnému stretnutiu ministrov zahraničných vecí Ligy arabských štátov (LAŠ) v Káhire predsedal, tiež uviedol, že kríza v Líbyi je internou arabskou záležitosťou, a Arabi si neželajú "zahraničnú intervenciu".

Generálny tajomník LAŠ Amr Músá označil situáciu v Líbyi za "tragickú" a uviedol, že ju nemožno akceptovať.

Zebarí zároveň vyzval ministrov, aby držali chvíľu ticha na pamiatku Arabov, ktorí prišli o život počas vlny protivládnych demonštrácií v regióne.

Európska únia už diplomaticky neakceptuje viac líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a neželá si, aby bola budúcnosť krajiny spájaná s jeho menom. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso dnes povedal, že Kaddáfí "už viac nie je riešením pre Líbyu, ale problémom".

Barosso: Kaddáfí je problémom

"Absolútne neakceptovateľné procesy z posledných dní nás presvedčili o tom, že Kaddáfí je pre svoju krajinu problémom, nie riešením. Predstavitelia režimu, ktorí zabíjajú svojich ľudí, nemôžu ostať vo svojich funkciách," povedal Barroso.

Barroso zdôraznil, že v nárazníkových zónach na hraniciach Líbye s Egyptom a Tuniskom sa nachádza minimálne 140 000 utečencov, ktorí sú odkázaní na humanitárnu pomoc.

"Organizácia Spojených národov požiadala medzinárodnú komunitu o okamžitú odpoveď na humanitárnu krízu. V kontexte udalostí zvýšime našu pôvodnú finančnú pomoc na 10 miliónov a požiadal som komisárku Georgievovú o osobnú návštevu regiónu," reagoval šéf exekutívy únie.

Barroso vo svojom prejave použil aj prirovnanie situácie v afrických krajinách s demokratickými procesmi po roku 1989, ktoré sa zapísali do histórie postkomunistických krajín.

"Pamätáme si procesy v strednej a východnej Európe. Mnohí vravia, že Arabi sa nevedia prispôsobiť demokracii, ale ja si myslím, že áno. Stojíme na vašej strane," vyhlásil Barroso.

"Komisia podporuje všetky zmeny, ktoré zabezpečia demokratické zriadenie. Nie je na nás, aby sme im povedali, čo robiť. Ale podporíme ich v demokratických snahách," dodal.

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Recenzie.sme.sk udelili 60 certifikátov Ocenený expertmi
 2. 5 krokov k vlastnému bývaniu
 3. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 4. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 7. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family
 8. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji
 9. Inteligencia vo všetkom
 10. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo
 1. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie
 2. Voda, kotol, vymknutie: Čo stoja najčastejšie domáce katastrofy?
 3. Ovládajte svoje vozidlo mobilom
 4. BILLA a Jamie Oliver pozývajú deti do zázračnej záhradky!
 5. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne
 6. Odšťavovač s veľkým plniacim otvorom? Nenachytajte sa!
 7. Advokáti budú v stredu bezplatne radiť v 8 mestách
 8. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz
 9. Apartmány s výnosom až 4% v lyžiarskom stredisku Obergurgl
 10. Finále súťaže CEWE Fotokniha roka 2016
 1. Legendárna Štefánka opäť ožíva pod sieťou Pulitzer family 23 575
 2. Päť tipov, kam na predĺžený víkend v máji 8 396
 3. Last minute dovolenka sa dá kupiť výhodne už teraz 7 948
 4. Nové auto alebo radšej jazdenka? 9 rád pre správne rozhodnutie 7 473
 5. 5 krokov k vlastnému bývaniu 4 867
 6. Volvo V90 Cross Country je pripravené na každé dobrodružstvo 3 840
 7. Nový Volkswagen Arteon sa predstaví na bratislavskom autosalóne 2 123
 8. Moderný bungalov očami mladých architektov 1 918
 9. Rodinná dovolenka v Burgenlande 1 822
 10. Žijú, lebo sa nevzdali. Príbehy ľudí bojujúcich za svoje zdravie 1 675

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Laššáková jazdí zadarmo, Kiska za vlaky platí

Najvýhodnejšie podmienky cestovania majú sudcovia Ústavného súdu v Košiciach, nemusia platiť za vlaky ani autobusy.

KOMENTÁRE

Hnev, strach a frustrácia na zmenu nestačia

Nevyháňal migrantov, nestaval múry, nenadbiehal skroteným rasizmom,

ŽENA

Kamila Boudová: Nechcem žiť vo svete, kde šesťročné deti šijú moje topánky

Odborníčka prestala pred piatimi rokmi nakupovať oblečenie.

Neprehliadnite tiež

U mladých Francúzov vyhrali extrémisti

Krajný ľavičiar Jean-Luc Mélenchon bodoval najmä u mladších voličov. Podobne však aj Le Penová.

Nemci vypravilo štvrté lietadlo s odmietnutými afganskými žiadateľmi o azyl

Berlín a Kábul uzavreli v októbri dohodu o deportovaní.

Svet si prvýkrát pripomenie černobyľskú katastrofu ako medzinárodný deň

Jedným z cieľov je lepšie poznať dlhodobé dôsledky havárie v černobyľskej atómovej elektrárni.

V Mexiku ukradli vozidlo s rádioaktívnym materiálom

Rádioaktívny materiál, ktorý sa v ňom nachádzal, je izotop irídia Ir 192.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop