BRUSEL. Bez hmatateľného úspechu ukončil ďalší z radu belgických vyjednávačov svoju sprostredkovateľskú misiu v snahe o zostavenie vlády, na ktorú krajina čaká od 13. júna 2010.
Kráľovský palác oznámil, že minister financií Didier Reynders odovzdal kráľovi Albertovi II. svoju správu. Palác neuviedol, aký bude ďalší krok kráľa v snahe sformovať vládu v jazykovo rozdelenej krajine.
Predseda frankofónnej liberálnej strany Reformné hnutie (MR) Didier Ryenders sa po štyri týždne pokúšal dať dokopy konkurenčné frankofónne a flámske strany, ktoré sa nedokázali dohodnúť na koalícii od parlamentných volieb z 13. júna.
Vákuum trvajúce 261 dní, čo je rekord v celosvetovom meradle, vyvolalo neistotu na finančných trhoch.
Nájsť riešenie problému sa nepodarilo už piatim kráľovským vyjednávačom. Od júna minulého roka však rokovania ešte nikdy nedospeli do bodu, aby panovník Albert II. mohol niektorému politikovi dať mandát na to, aby sformoval federálnu vládu a spravidla sa tak stal i jej premiérom.
Kráľ zvyčajne konzultuje s politikmi, kým rozhodne o ďalšom kroku. Teraz by mohol vymenovať nového sprostredkovateľa. Belgické médiá dnes uvažovali, že rad je na flámskych kresťanských demokratoch.
Súčasne však stúpa pravdepodobnosť vypísania nových volieb, hoci analytici hovoria, že by to nevyriešilo krízu, pretože by to mohlo posilniť radikálne strany.
Krajinu zatiaľ vedie dosluhujúca vláda premiéra Yvesa Leterma. K jej cti slúži, že okrem "bežných" povinností doma bez vážnejších ťažkostí zvládla belgické predsedníctvo v Rade Európskej únie v druhom polroku 2010.
Teraz získala od kráľa aj poverenie zostaviť rozpočet pre prebiehajúci rok tak, aby si krajina plnila svoje záväzky z členstva v eurozóne
. Leterme bude musieť byť striedmy aj z toho dôvodu, že verejný dlh krajiny patrí medzi najvyššie v Európe a dosahuje takmer 100 percent hrubého domáceho produktu.