Clintonová naliehala na zákonodarcov, aby príliš neobmedzili financie na diplomaciu a pomoc pre zahraničie.
WASHINGTON. Líbya by sa v nasledujúcich rokoch mohla stať demokraciou alebo čeliť vleklej občianskej vojne, povedala americká ministerka zahraničných vecí Hillary Clintonová.
Clintonová pri vystúpení v americkej Snemovni reprezentantov naliehala na zákonodarcov, aby napriek starostiam o deficit v USA príliš neobmedzili financie na diplomaciu a pomoc pre zahraničie.
"Celý región (Blízky východ) sa mení a najpodstatnejšou bude silná a strategická americká odozva," vysvetlila šéfka americkej diplomacie.
Nepokoje v Líbyi, kde sa Muammar Kaddáfí pokúša potlačiť revolúciu, boli príkladom, ako by mal Washington využívať svoje diplomatické a obranné výhody, ako aj rozvojovú pomoc.
USA by tak mali robiť v záujme ochrany amerických záujmov a približovania amerických hodnôt, zdôraznila Clintonová vo vystúpení pred zákonodarcami, z ktorých časť chce obmedziť výdavky pre zahraničie.
Americká agentúra pre rozvojovú pomoc posiela do regiónu dva humanitárne tímy, aby pomohli pri poskytovaní potravín a liekov Líbyjčanom, utekajúcim do Tuniska a Egypta.
Clintonová sa práve vrátila zo Ženevy, kde sa na pôde OSN diskutovalo o Líbyi. Vlády iných krajín pobúrilo, že Kaddáfí sa násilím pokúša potlačiť rebéliu proti jeho 41-ročnej vláde.
V pondelok začali Spojené štáty presúvať bojové lode a lietadlá bližšie k Líbyi. Americká vláda dala zmraziť majetok za 30 miliárd dolárov, vystupňujúc tak tlak na odstúpenie Kaddáfího.
Vytvorenie bezletovej zóny nad Líbyou by mohlo byť náročnou vojenskou operáciou, povedal dnes pri vystúpení v Senáte generál James Mattis.
Ako zdôraznil, podľa jeho názoru by sa na vytvorenie bezletovej zóny museli použiť kapacity vzdušnej obrany, o tom netreba mať ilúzie. Nebude to tak, že sa ľuďom len povie, aby nelietali, dodal americký generál.
Zdroj: Reuters
1 dam žab