Tunisko sa nachádza v najhoršej politickej kríze od zvrhnutia prezidenta.
TUNIS. Oznámila to oficiálna tlačová agentúa TAP.
Tento krok umožní umiernenému islamskému hnutiu, ktoré malo po dve desaťročia za vlády zvrhnutého prezidenta zakázanú činnosť, zúčastniť sa na nadchádzajúcich voľbách.
Dočasnú tuniskú vládu, ktorá sa pokúša obnoviť stabilitu v krajine po zvrhnutí prezidenta a pripraviť voľby, opustili dnes ďalší traja členovia: minister pre regionálny rozvoj a zakladateľ a líder Demokratickej pokrokovej strany (PDP) Ahmad Nadžíb Šábbí, ďalej minister školstva a šéf Hnutia obnovy (at-Tadždíd) Ahmad Ibráhím, ako aj minister pre hospodársku reformu Eljes Džuíní.
Za uplynulých 72 hodín opustil vládu premér a päť ministrov, čo uvrhlo Tunisko do najhoršej politickej krízy od zvrhnutia prezidenta pred vyše poldruha mesiacom.
Šábbí povedal, že nie je spokojný s novomenovaným premiérom a že nové opatrenia vlády majú za cieľ zabrániť mu uchádzať sa o funkciu prezidenta. Žiaden z členov dočasnej vlády totiž podľa platných zákonov nesmie kandidovať v nadchádzajúcich prezidentských voľbách.
Ibráhím mal podľa vlastných slov pocit, že lepšie poslúži revolúcii, keď nebude vo vláde.
PDP a at-Tadždíd sú dve opozičné strany, ktoré mohli pôsobiť aj za vlády zvrhnutého prezidenta Zína al-Ábidína bin Alího.
Šábbí a Ibráhím boli kritizovaní za to, že sa stali členmi dočasnej vlády, v ktorej zostalo spočiatku aj niekoľko ministrov z predchádzajúceho kabinetu.
Ešte dnes oznámi nový tuniský premiér Bádží Káid zriadenie ústavnej rady, ktorá bude mať za úlohu novelizovať ústavu pred voľbami. Oznámila to tlačová agentúra Reuters, ktorá citovala nemenovaný vládny zdroj.