ch pracovísk, ktoré sa uchádza o možnosť overenia tejto metódy. Pri nej sa zhubný nádor z tela neodstráni, ale podviaže sa a bez vyživovania potom odumrie.
Zatiaľ pripravujeme protokoly, ktoré budú obsahovať pravidlá pre skúšanie - u akých diagnóz a za akých podmienok sa bude metóda aplikovať, zdôraznil riaditeľ ústavu Jan Žaloudík, podľa ktorého je nápor záujemcov predčasný.
O tom, či sa bude metóda devitalizácie, s ktorou prišiel tím Karla Fortýna z Ústavu živočíšnej genetiky Akadémie vied, skutočne v Brne testovať, rozhodne vedecká rada ministerstva zdravotníctva vo februári. "Volajú aj politici, ktorí sa dožadujú zmien v poradovníku napriek tomu, že nijaký zatiaľ neexistuje. Zaznamenali sme i záujem z Nemecka a Slovenska," dodal Žaloudík.
Pacienti by mali podľa neho zvážiť aj vzdialenosť bydliska, pretože budú pozývaní na opakované testy. Klinické overovanie devitalizácie potrvá niekoľko rokov. Vplyv metódy na konkrétny zhubný nádor, ktorému bude podviazaním prerušený prívod živín, budú lekári skúmať dlhší čas. Názor, že odumierajúci nádor potom v tele vyvolá imunitnú reakciu, ktorá zničí i zhubné bunky metastáz, bude možné podľa Žaloudíka potvrdiť až o niekoľko rokov.
"Uvažujeme o tom, že experimentálne použitie budeme navrhovať pre liečbu pokročilých štádií malígnych melanómov, čo sú zhubné nádory kože, nádory čriev a obličiek. Protokoly treba dopracovať aj zo stránky etickej a právnickej," povedal Žaloudík. Pacienti by sa potom mohli podrobiť zákroku na vlastnú žiadosť. Žaloudík však dopredu varuje, aby ľudia od devitalizácie pri liečbe rakoviny nečakali nijaké zázraky.