BERLÍN, BRATISLAVA. Pred dvoma týždňami sa najpopulárnejší nemecký politik vysmial obvineniam denníka Süddeutsche Zeitung, že vo svojej dizertačnej práci opisoval a neuviedol zdroje. Včera minister obrany Karl-Theodor zu Guttenberg odstúpil. Mohlo by to viesť k viacerým zmenám v nemeckej vláde a ovplyvniť kľúčové voľby v dvoch spolkových krajinách koncom marca.
Fenomén Bavorský šľachtic, ktorého posledné dni volali barón von Googleberg, sa včera neubránil emóciám. Hovoril „o najbolestnejšom kroku v jeho živote“, keď oznamoval rezignáciu. Tvrdil, že odstúpil hlavne pre obrovskú pozornosť médií, ktorá mu bránila naplno sa venovať práci ministra v čase, keď robil najväčšiu reformu Bundeswehru v histórii.
Plagiátorská aféra Minister obrany odstúpil
16. februára: denník Süddeutsche Zeitung obvinil ministra, že opisoval pri svojej dizertačnej práci, minister to odmieta, 18. februára: pripúšťa chyby, vzdáva sa titulu, 21. februára: Merkelová oceňuje vynikajúcu prácu Guttenberga ako ministra, 23. februára: Bayreutská univerzita mu odoberá titul, 1.marca: odstupuje.
„Vždy som bol pripravený bojovať, ale som na pokraji svojich síl,“ povedal médiám 39-ročný muž, ktorý sa stal v nemeckej politike fenoménom.
Vo februári 2009 sa stal najmladším ministrom hospodárstva, o pár mesiacov neskôr najmladším ministrom obrany a krátko potom najpopulárnejším politikom v krajine. Mal iný pôvod, iné názory než tradiční politici a vedel sa predať. Jeho meno sa spomínalo medzi kandidátmi na budúceho nemeckého kancelára. Včera sa jeho blesková politická kariéra skončila.
„Rozhodlo, že sa od neho dištancoval jeho školiteľ, otvorene sa proti nemu postavilo 30-tisíc vedeckých pracovníkov, čo tu ešte nebolo, a stratil dôveru politických partnerov,“ povedal pre SME profesor Jürgen Falter z univerzity v Mohuči.
Strata aj pre Merkelovú Guttenbergov odchod môže oslabiť i pozíciu kancelárky Angely Merkelovej, ktorá naj-obľúbenejšieho ministra bránila do poslednej chvíle. Keď jej včera telefonicky oznámil, že končí, prerušila návštevu veľtrhu v Hannoveri a poobede priznala, že ju správa prekvapila.
„Snažila sa ho udržať do volieb v dvoch spolkových krajinách koncom marca, Guttenberg je magnetom na voličov,“ vysvetľuje Falter. Podľa neho môže rezignácia ministra usvedčeného z plagiátorstva výsledky volieb ovplyvniť, ale nemusí to znamenať stratu hlasov. „Môže to vyvolať opačný efekt, keďže Guttenberg je stále populárny,“ dodáva.
Ešte predtým môžu nemeckú vládu čakať väčšie zmeny, než len výmena na poste ministra obrany. Médiá špekulujú, že Guttenbergovým nástupcom by sa mohol stať doterajší minister vnútra a syn generála Bundeswehru Thomas de Maiziére. Potom by sa hľadal aj jeho nástupca.
Kancelárka Merkelová včera nebola jediná, kto nmusel po škandále odísť, aby sa po rokoch vrátil a dostal ešte zaujímavejší post.aznačil, že by sa mohol obľúbený minister obrany do politiky vrátiť. Nebol by to prvý nemecký politik, ktorý musel po škandále odísť, aby sa po rokoch vrátil a dostal ešte zaujímavejší post.
Populárneho baróna držal najčítanejší bulvár
Dvanásť miliónov Nemcov si denne mohlo prečítať, aký je minister obrany jedinečný.
BERLÍN, BRATISLAVA. Iný minister by asi podobný škandál nevydržal. Na legendárnej výcvikovej lodi nemeckého námorníctva zomrela 25-ročná kadetka, keď spadla zo stožiara. Počas vyšetrovania kadeti hovorili o pitkách, nátlaku počas výcviku i sexuálnom vyšetrovaní.
Bez ujmy Karl-Theodor zu Guttenberg vyšiel po krátkej strate sympatií zo škandálu nakoniec populárnejší než pred ním. Vďačil za to najväčšiemu a najcitovanejšiemu denníku Bild i víkendovému Bild am Sonntag, ktoré majú spolu s onlinovým vydaním denne dosah na 12 miliónov Nemcov.
Minister odvolal kapitána lode Gorch Fock v prítomnosti redaktora Bild am Sonntag a Bild vedel prvý, že zatelefonoval matke mladej kadetky, aby jej vyjadril svoju ľútosť. Bild am Sonntag sa ho zastal hneď, ako sa objavili výzvy na odstúpenie. „Jednorožec je najušľachtilejším z rozprávkových zvierat. Stáročia sa mu pripisujú zázračné vlastnosti, ako je oživovanie mŕtvych. Z tohto pohľadu je Karl-Theodor zu Guttenberg jednorožcom nemeckej politiky,“ znel oslavný komentár.
Takto drží najčítanejší bulvár barónovi stranu od chvíle, čo patrí k najpopulárnejším politikom v krajine. „Robia to z presvedčenia a obchodného kalkulu. Titulka s Guttenbergom sa predáva lepšie ako s hociktorým iným politikom. Stala sa z neho akási politická ikona, ktorú ľudia zbožňujú bez ohľadu na to, čo urobí,“ povedal pre Deutschlandradio Kultur bývalý šéfredaktor Bild am Sonntag Michael Spreng.
Vydanie 3D A tak sympatická Guttenbergova manželka robí charitatívne akcie pre vydavateľstvo Axel Springer a Bild vydáva 3D vydanie denníka s portrétom obľúbeného ministra ako z filmu Top Gun.
Inak sa bulvár nesprával ani po obvineniach ministra z plagiátorstva. V komentároch žiadal ľudí, aby nezanevreli na dobrého muža. Podľa informácií magazínu Der Spiegel, ktorý posledné číslo venoval kampani Bildu, museli v redakcii zmeniť výsledky prieskumu. V tlačenej verzii Bildu bola väčšina Nemcov proti odstúpeniu ministra, online vydanie tvrdilo opak. Ešte 24. februára písal Bild na prvej strane veľkými písmenami: Národ mu odpustil. Včera to už nebola pravda.
Minister odstúpil aj preto, že tlak médií bol podľa neho neúnosný.
Miriam Zsilleová