BUDAPEŠŤ. Popri budapeštianskom atentáte z roku 1998 na ulici Aranykéz môžu podozrievať maďarské orgány Slováka Jozefa Roháča aj z predchádzajúcich bombových útokov na štyri "politické ciele", píše dnešné vydanie maďarského denníka Népszabadság a dodáva, že k tomu je však potrebné, aby ho Slovensko vydalo Maďarsku.
V záležitosti Roháčovho zadržania podľa denníka vydali informačné embargo najvyššie kruhy, pričom vyšetrovatelia a prokurátori, ktorí sa zaoberali jeho prípadmi, môžu byť oprávnene mrzutí.
Trápne bolo napríklad, že vlani v októbri mohol Roháč s úsmevom slobodne opustiť Súd hlavného mesta s neprávoplatným verdiktom odňatia slobody na dva roky za svoju úlohu pri pokuse o atentát na podnikateľa Zoltána Seresa z roku 1997.
Prokurátor ho obvinil i z pokusu o vraždu, sudca ho však z obvinenia oslobodil. Prokurátor sa síce okamžite odvolal, Slovák sa ale dostal na slobodu, pretože vo vyšetrovacej väzbe strávil práve vymerané dva roky.
Znamenalo to ranu pod pás policajtom, ktorí ho už desať rokov hľadali a z rôznych dôvodov ho nemohli zadržať. Operatívni dôstojníci Budapeštianskeho veliteľstva polície (BRFK) a Národného úradu vyšetrovania (NNI) presne vedeli, že rôzne jednotky polície majú k dispozícii množstvo dôkazov, ktoré Roháča viažu k nevyriešeným prípadom bombových útokov koncom 90. rokov, napriek tomu boli nútení prizerať sa, ako s úsmevom opúšťa súd a potom aj Maďarsko.
"Idem domov do Levíc," povedal Roháč a v tomto prípade povedal pravdu. Na základe európskeho zatykača vydaného Súdom hlavného mesta ho zadržala slovenská polícia v Leviciach 18. februára. Málokto si myslel, že expert na bombové útoky, ktorého vydanie pri pražskom zadržaní v roku 2008 požadovalo aj Slovensko, sa ešte dostane do rúk polície. České orgány ho napokon vydali Maďarsku, ktoré oňho požiadalo skôr.
Népszabadság pripomína prípady budapeštianskych bombových útokov a pokusov o ne z roku 1998 na sídlo Nezávislej maloroľníckej strany (FKGP), na byt predsedu FKGP Józsefa Torgyána, na byt poslanca Fideszu Józsefa Szájera a na sídlo Fideszu. Podľa informácií denníka expertízy pripúšťajú, že časť výbušnín v týchto prípadoch jednoznačne pripravoval Roháč.
Polícia zatiaľ odmieta prezradiť bližšie detaily a nemieni hovoriť ani o tom, prečo sa súvislosti medzi bombami vynorili až teraz, roky po atentátoch, uzatvára Népszabadság.