Tlak na líbyjského diktátora sa zvyšuje, špekuluje sa o bezletovej zóne. Kaddáfího jednotky sa neúspešne pokúsili získať stratené mestá. V boji o Tripolis však majú navrch.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Protikaddáfíjovskí rebeli dostávajú od sveta čoraz väčšiu podporu. Analytici si nie sú celkom istí, či to bude stačiť na Kaddáfího pád.
Ten vyhlasuje, že jeho ľud ho stále miluje. Dostáva sa však pod čoraz väčší medzinárodný aj domáci tlak.
Ak sa nevzdá dobrovoľne, nedajú sa podľa vojenských odborníkov vylúčiť krvavé boje v uliciach Tripolisu. Boje v mestách sa tradične spájajú s vyšším počtom civilných obetí.
Plukovníkov pád, ktorý, ako mnohí veria, je neodvratný, tak môže byť rovnako krvavý ako jeho vláda.
Agentúry píšu, že jednotky verné Kaddáfímu sa pokúsili získať kontrolu nad mestom Zavíja. Narazili však na odpor revolučných síl. Pretým sa o niečo podobné snažili aj v meste Misuráta. Neuspeli ani tam.
Zavíja je strategicky dôležitejšia. Je len 50 kilometrov od hlavného mesta.
Sovietske tanky
Otázkou je, či majú rebeli kapacity na to, aby sa mohli postaviť jednotkám, čo ešte poslúchajú prezidenta. Z toho, čo opisujú reportéri v teréne, je zrejmé, že ich vybavenie je zastarané.
Rebeli majú k dispozícii viac ako tridsaťročné sovietske tanky, chýba im zdravotnícky materiál, často aj jedlo. Čakajú na to, kedy dostanú pomoc od francúzskej vlády, ktorá sľúbila, že materiálne pomôže tej časti Líbye, čo je už pod kontrolou revolúcie.
Rebeli si uvedomujú, že bez pomoci Západu na dobytie hlavného mesta nemajú. Niektorí stále dúfajú, že Kaddáfí sa vzdá. Svet po spomalenom začiatku začína nielen vysielať signály nespokojnosti, ale aj pripúšťať vojenský zásah.
Američania presúvajú bližšie k Líbyi svoje jednotky z oblasti Stredozemného mora, čoraz hlasnejšie sa hovorí o vytvorení bezletovej zóny.
Nevie sa, v akom stave sú jednotky verné prezidentovi. Líbya má 45-tisícovú armádu, ale od začiatku revolty ju preriedili húfne dezercie.
Bežná armáda nemá podľa odborníkov z časopisu Jane's Defense príliš vysoké renomé. Výcvik je nedostatočný, disciplína mizerná.
Vycvičené milície
Kaddáfí venoval oveľa viac prostriedkov na výcvik milícií a špeciálnych kománd a na platy žoldnierom z afrických krajín.Tieto sily by mu mali pomôcť proti rebelom.
Majú špičkový výcvik a sú na boj v meste vybavené lepšie ako rebeli. S tankami totiž podľa odborníkov v mestských bitkách rebeli veľa nevybojujú.
Liga intervenciu nechce
Návrh rezolúcie Ligy arabských štátov (LAŠ), o ktorej sa bude hlasovať, je proti zahraničnej vojenskej intervencii v Líbyi, informoval oficiálny egyptský zdroj.
Ministri zahraničných vecí 22-člennej LAŠ sa stretnú v stredu v egyptskej Káhire, aby o rezolúcii hlasovali.
Predstavitelia USA, Európskej únie a Austrálie navrhli vyhlásiť nad Líbyou bezletovú zónu. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí využil letecké bombardovanie a nasadenie špeciálnych síl a armády v zúfalej snahe udržať sa pri moci.
Zástupca generálneho tajomníka LAŠ Ahmad bin Heli povedal, že rezolúcia vyzve na udržanie jednoty Líbye, schváli vyslanie humanitárnej pomoci do tejto severoafrickej krajiny a podporí vytvorenie vyšetrovacej misie.
Kaddáfího syn: Británia chce našu ropu
Britský premiér David Cameron sa "chce stať hrdinom" a "baží po rope" v Líbyi. V rozhovore pre britskú televíznu stanicu Sky News to povedal syn líbyjského vodcu Muammara Kaddífího, Sajf Islám.
Najvyššie postavený syn plukovníka Kaddáfího dal interview novinárke Lise Hollandovej a stanica ho zverejnila na svojej webovej stránke.
Sajf Islám zosmiešnil Camerona a vyhlásil, že Británia by mala "prestať bažiť po rope". Komentoval tak premiérov postoj k líbyjskej kríze. Označil ho za "vtip" a povedal, že "krízu zvláda veľmi zle". Cameron totiž už skôr vyhlásil, že nevylučuje vojenskú operáciu zacielenú na zvrhnutie Kaddáfího.
Sajf Islám odmietol pripustiť, že líbyjská vláda stratila kontrolu nad východnou časťou krajiny. Znovu vyjadril svoj postoj, že v Líbyi bude žiť a tam aj zomrie.
Kaddáfího syn označil povstalcov v západolíbyjskom meste Záwíja za "teroristov" a poprel tvrdenia, že vláda použila armádu proti ľudu.
Sajf Islám Kaddáfí využil príležitosť a reagoval aj na americkú veľvyslankyňu pri OSN Susan Riceovú, ktorá vyhlásila, že jeho otec žije "v bludoch" a "už nie je schopný vládnuť". Sajf povedal, že pani Riceová "nie je schopná vyjadrovať sa o Líbyi" a "nie je to ani jej vec", pretože nie je Líbyjčanka.