MOSKVA. V Rusku dnes oficiálne vstúpil do platnosti nový zákon o polícii - prezident Dmitrij Medvedev ho podpísal 7. februára a na druhý deň zákon oficiálne zverejnili noviny Rossijskaja gazeta.
Nová legislatíva stanovuje štatút i práva a povinnosti príslušníka polície a spevňuje partnerský model vzťahov medzi políciou a spoločnosťou, uvádza sa v komentári k zákonu. Sociálne garancie pracovníkov v orgánoch ministerstva vnútra sa stanovia zákonmi o službách v orgánoch rezortu vnútra, vypracuje ich vláda.
Minister vnútra Rašid Nurgalijev oznámil, že od 1. januára budúceho roka sa počet príslušníkov polície zníži o 20 percent. Doteraz uniformu vyzlieklo 118.000 milicionárov.
V zákone o polícii, ktorý bol ešte ako novela zákona prístupný na stránke zakonoporek2010.ru na verejnú diskusiu, sú zapracované aj pripomienky verejnosti, uviedla na svojej stránke televízna stanica Vesti.
Názov ostane ešte rok
V zákone sa okrem iného policajtom zakazuje používať mučenie, násilie, hrubo zaobchádzať či ponižovať ľudskú dôstojnosť človeka. Legislatívne sa určuje, že ak chce policajt s niekým služobne hovoriť, je povinný povedať svoje meno, funkciu a hodnosť. Potom oznámi príčinu a cieľ, pre ktoré osobu kontaktoval. Príslušník polície nemôže byť členom nijakej politickej strany a hnutia, ani verejnej či náboženskej organizácie.
Zákonom o polícii odíde do dejín doterajšia milícia. Názov milícia sa však bude používať do 1. januára 2012. Dovtedy bude potrebné dať do súladu s novou legislatívou označenia na služobných motorových vozidlách a ďalších dopravných prostriedkoch, ale aj na uniformách. Podľa vyjadrenia ministra Nurgalijeva pre denník Izvestija dostanú postupne ruskí policajti aj nové uniformy.
Policajtov čaká previerka
Všetkých príslušníkov polície čaká komplexná previerka -- preregistrácia - s cieľom zistiť ich spôsobilosť vykonávať služobné funkcie. Tí, ktorí komplexnú previerku nezvládnu, budú prepustení, uviedol minister.
Robotnícka milícia vznikla hneď po revolúcii, 10. novembra 1917, rozhodnutím Ľudového komisariátu vnútra RSFSR. Vodca boľševickej revolúcie V.I. Lenin v roku 1919 podpísal dekrét o sovietskej robotnícko-roľníckej milícii.
Až do roku 1931 spadala milícia pod miestne soviety, potom sa dostala do štruktúr ľudového komisariátu vnútra a od roku 1946 pod Ministerstvo vnútra Sovietskeho zväzu.
Organizácia a činnosť milície sa nanovo upravila rozhodnutím Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR v roku 1973. Ďalšie organizačné zmeny zákonodarcovia vniesli do legislatívnej úpravy, ktorá nadobudla účinnosť v roku 1991 v zákone o milícii; v apríli 1999 začal platiť novelizovaný zákon o milícii.