Kým líbyjský režim stráca vplyv, v krajine chýba jedlo a rozpadá sa infraštruktúra. Vlastné sankcie už schválila aj Európska únia.
TRIPOLIS, TEL AVIV. Revolta v Líbyi si vyberá vysokú daň. A nejde len o peňaženky vodičov po celom svete.
Revolta v krajine, kde má diktátor Muammar Kaddáfí čoraz menší vplyv, sa prelieva do humanitárnej krízy.
Pribúda utečencov, ľudí, čo sa nemajú ako z Líbye dostať, aj takých, ktorým Kaddáfího režim odmieta poskytnúť ošetrenie, lebo ich zranil na protivládnych demonštráciách. Zhoršuje sa sanitárna situácia, začína chýbať jedlo a prestáva fungovať infraštruktúra.
Kríza zasahuje aj susedov
Humanitárne organizácie žiadajú svetových politikov, aby buď tvrdšie zasiahli proti plukovníkovi, alebo urobili viac pre distribúciu humanitárnej pomoci.
Kríza už začína zasahovať aj susedný Egypt a Tunisko. Obe krajiny sú v porevolučnom stave a posledné, čo potrebujú, sú utečenci. Veď sa nevedia vyrovnať ani s exodom vlastných občanov, čo v Líbyi pracovali.
Dramatické scény zo záchrany pracovníkov západných spoločností sú podľa humanitárnych pracovníkov, ktorí sa dostali do niektorých častí Líbye, ničím v porovnaní s tým, čo sa odohráva v teréne.
Červený kríž aj OSN informujú o tom, že utečenci a zahraniční robotníci z Filipín a Číny sú obeťami šikanovania a čakajú na odchod z Líbye v nedôstojných podmienkach.
Ich osud je nejasný. Z Líbye chcú odísť, Egypt ich buď nechce prijať alebo jeho hraničné priechody kolabujú. Za túžbu zvrhnúť diktátora tvrdo platia aj Líbyjčania.
Zástupca Červeného polmesiaca v Káhire Muhammad Sultan agentúre AP povedal, že majú informácie, že do Benghází ovládaného povstalcami sa nedostáva žiaden zdravotnícky materiál ani lieky. Má ísť o sabotáž z Tripolisu.
Objavujú sa aj správy, že počas bojov o Benghází a ďalšie mestá brali Kaddáfího žoldnieri zranených rovno z postelí. „To je absolútne neprijateľné. Každý má nárok na ošetrenie. Útoky na pacientov musia okamžite skončiť,“ hovorí Sultan.
Vzbúra proti Kaddáfímu prerastá až do občianskej vojny, pozrite si fotografie.
Európske sankcie
Skutočný počet obetí revolty nikto nepozná. Hovorí sa o tisícoch mŕtvych a zranených. Nezávislý odhad ich počtu neexistuje.
Na násilie v krajine po OSN, zareagovala v pondelok aj Európska únia vlastnými sankciami proti Líbyi. Sú ešte tvrdšie. Okrem embarga na zbrane a ešte dlhšieho zoznamu predstaviteľov režimu, ktorí nemôžu cestovať na jej územie, zakazujú obchod s materiálom, ktorý by sa dal zneužiť proti demonštrantom. Napríklad slzný plyn.
Situácia pritom nie je ľahká ani pre hlavné mesto, ktoré bolo včera relatívne pokojné. Ceny potravín vzrástli o 500 percent, ľudia vyčkávali v dlhých radoch na žobračenku od Kaddáfího. Ten včera BBC povedal, že ľud ho miluje a protesty v Tripolise poprel.
Zlou správou pre svetové trhy je zas, že vývoz ropy z krajiny sa podľa agentúry Reuters prakticky zastavil. Kaddáfí už podľa únie stratil kontrolu nad väčšinou ropných polí.
Pentagon nariadil armáde, aby sa presunula k hraniciam Líbye
Americká armáda začala s presúvaním svojich námorných a leteckých jednotiek do oblastí okolo Líbye. V pondelok o tom, v čase, keď západné mocnosti začali zvažovať aj prípadnú vojenskú intervenciu v krajine, informoval samotný Pentagon."Naši stratégovia pracujú na viacerých plánoch a myslím, že môžem povedať, že súčasťou týchto plánov je aj presun vojenských síl," potvrdil hovorca amerického ministerstva obrany Dave Lapan. Rozmiestnenie amerických jednotiek blízko Líbye podľa neho dáva prezidentovi Barackovi Obamovi "nové možnosti", ako riešiť túto krízu. Zástupca Pentagonu však nespresnil, aké príkazy dostali americké jednotky v oblasti.
Americkí a európski lídri ešte predtým v reakcii na útok jednotiek líbyjského diktátora Muammara Kaddáfího voči opozícii začali prvýkrát otvorene hovoriť aj o možnej vojenskej intervencii. Jednou z možností je, že vzdušný priestor nad Líbyou by vyhlásili za bezletovú zónu, na čo by dohliadali príslušníci vzdušných síl Severoatlantickej aliancie (NATO). Cieľom je zabrániť Kaddáfímu, aby s pomocou leteckých náletov útočil na demonštrantov.
V prípade, že by sa Američania skutočne rozhodli pre inváziu do krajiny, na tento účel by mohli použiť lietadlovú loď USS Kearsarge, ktorá kotví v Červenom mori a na jej palube sa nachádza asi 2000 členov amerických vzdušných síl.
sita