VIEDEŇ, BRATISLAVA. Univerzitný profesor z Turecka nemusí ovládať nemčinu, ale v Rakúsku pracovať môže, pretože je to kvalifikovaná pracovná sila, ktorá dostane červeno-bielo-červenú kartu. Priviesť si môže aj manželku, ktorá nemusí ovládať nemčinu.
Upratovačka z Ruska musí vedieť po nemecky skôr, ako do Rakúska príde a o prácu požiada. Znalosti jazyka musí preukázať potvrdením z Goetheho inštitútu, či inej vzdelávacej inštitúcie. Aj jej príbuzní sa musia vedieť dohovoriť po nemecky. Tak vyzerá novela zákona o cudzincoch a žiadateľoch o azyl, ktorú schválila minulý týždeň rakúska vláda. Po súhlase v parlamente, kde má koalícia väčšinu, by mala platiť od leta.
Tvrdšie na azylantov a deti Vláda hovorí o obrovskom pokroku pri integrácii cudzincov, časť opozície a mimovládných organizácií o ďalšom sprísnení zákona v neprospech cudzincov. „Ministerstvo vnútra takto robí z cudzincov definitívne ľudí druhej kategórie, ktorých sa chce zbaviť,“ povedal pre týždenník Profil politológ Bernhard Perching.
Tvrdšie podmienky platia aj pre cudzincov z nečlenských krajín Európskej únie, ktorí už v Rakúsku žijú dlhšie. Doteraz mali päť rokov na to, aby si urobili jazykové skúšky, po novom už len dva roky. Na dlhodobý pobyt či občianstvo musia ovládať nemčinu na úrovni maturanta, inak nemôžu v krajine ostať. Za posledné štyri roky pritom klesol počet cudzincov, ktorí dostali rakúsky pas, o 80 percent - z 35 417 v roku 2005 na 7990 v roku 2009.
Skúšky z jazyka Nekvalifikovaní cudzinci musia mať kurz nemčiny
nemčinu musia nekvalifikovaní cudzinci a ich rodinní príslušníci vedieť už pred príchodom do krajiny, musia sa v jazyku ďalej vzdelávať a urobiť prvé skúšky po dvoch rokoch, na rakúsky pas potrebujú znalosti maturanta, žiadateľom o azyl predĺžili väzbu pred vyhostením, znížili vek pre mladistvých.
Prísnejšie budú aj podmienky pre žiadateľov o azyl. V odsunovacej väzbe môžu stráviť nie desať, ale až osemnásť mesiacov, čo je maximum v rámci Európskej únie. Dostať sa tam môžu už mladiství od 16 rokov.
Rodičia, ktorí sa vo väzbe ocitnú, si podľa pôvodného návrhu ministerstva mohli vybrať, či vezmú so sebou deti do väzby, alebo ich nechajú pod dozorom štátu a dajú ich do domova. Po tvrdej kritike nakoniec ministerstvo vnútra dovolilo deťom, aby mohli ostať s rodičmi.
Nie všetkých cudzincov Pôvodne malo Rakúsko upraviť zákon tak, aby prilákalo viac kvalifikovaných pracovných síl zo zahraničia. Podľa štúdií ich do roku 2030 potrebuje asi 100-tisíc, aby neohrozilo chod niektorých odvetví v krajine, ktorá starne. Rakúska vláda chce preto od leta zrušiť kvóty pri prijímaní kvalifikovaných pracovných síl zo zahraničia a zaviesť jednoduchší bodový systém pri udeľovaní červeno-bielo-červenej karty.
Ministerka vnútra Maria Fekterová to podľa mimovládnych organizácií využila na sprísnenie podmienok pre ostatných cudzincov a žiadateľov o azyl. Za posledných 22 mesiacov je to piata novelizácia zákona - a podľa expertov opäť v neprospech cudzincov.
Proti nie sú len opoziční politici. „Univerzitný profesor sa môže prisťahovať bez znalosti nemčiny, upratovačka nie. To nezodpovedá mojej predstave o spravodlivosti,“ povedal pre denník Österreich starosta Viedne a člen vládnej sociálnej demokracie Michael Häupl.