Protestujúci obsadili aj mesto Záwija s ropnou rafinériou, ktoré leží 50 kilometrov západne od Tripolisu.
TRIPOLIS. Výsledkom dnešných zrážok medzi odporcami Muammara Kaddáfího a jeho bezpečnostnými silami po celom líbyjskom hlavnom meste Tripolis je, že niektoré štvrte majú v rukách protivládni demonštranti. Kaddáfí tak podľa slov svedkov stratil kontrolu nad svojou hlavnou baštou.
Zelené námestie v centre Tripolise je síce plné Kaddáfího priaznivcov, ale v ostatných štvrtiach ľudia protestujú proti nemu a jeho režimu. Bezpečnostné sily strieľajú do vzduchu, aby rozohnali davy. "Tripolis je v povstaní," vyhlásil svedok.
Kontrolujú cesty k Tripolisu
Panarabská televízia al-Džazíra informovala, že vládne sily zabili dvoch ľudí a niekoľko ďalších osôb zranili pri intenzívnej streľbe v niektorých mestských obvodoch. Televízia al-Arabíja uviedla, že obetí je sedem.
Protestujúci majú pod kontrolou niektoré cesty vedúce do metropoly, aby sa ľudia z neďalekých miest mohli zapojiť do boja v Tripolise. Demonštranti pochodujú ku Kaddáfího palácu. "Myslím, že sa môže odohrať Ceaušescov scenár," povedal Líbyjčan žijúci v Európe, ktorý je v kontakte s príbuznými v metropole.
Východná Líbya, vrátane druhého najväčšieho líbyjského mesta Benghází, je už dlhšie pod kontrolou opozície. Tretie najväčšie líbyjské mesto Misuráta, 200 kilometrov východne od Tripolisu, je takisto pod kontrolou povstalcov.
Východ má opozícia
Protestujúci obsadili aj mesto Záwija s ropnou rafinériou, ktoré leží 50 kilometrov západne od Tripolisu. Svedkovia uviedli, že tam rozostavali dočasné barikády, aby zabránili vládnym silám v útokoch. Vojaci sa totiž už niekoľko nocí snažia mesto dobyť späť. "Prebieha vojna v pravom zmysle slova. Všade sú mŕtvoly," uviedli svedkovia, ktorým sa podarilo ujsť cez hranice do Tuniska.
Do rúk opozície sa dostala tiež celá séria ďalších miest: armáda a polícia vo východolíbyjskom meste Idždábijá prešli na stranu opozície. Tri mestá v regióne Západné hory približne 150 kilometrov od Tripolisu sa takisto dostali do rúk povstalcov. Vzbúrenci ovládajú aj hlavný ropný terminál Marsá al-Burajka a takmer všetky ropné polia východne od ropného terminálu Rás Lánúf.
Líbya sa mohla dopustiť zločinov proti ľudskosti
Generálny tajomník OSN Pan Ki-mun vyzval dnes v New Yorku 15 členov Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), aby konali rýchlo ohľadne navrhovaného balíka sankcií OSN voči Líbyi s cieľom prinútiť líbyjské vedenie k ukončeniu jej násilného potlačenia protestov v krajine.
"Je načase, aby Bezpečnostná rada zvážila konkrétne akcie... Nasledujúce hodiny a dni budú pre Líbyjčanov rozhodujúce," dodal Pan Ki-mun.
O návrhu sankcií majú diplomati v Bezpečnostnej rade hlasovať cez víkend, informovala agentúra Reuters. Podľa tohto zdroja by šesťstranový návrh rezolúcie mal obsahovať konštatovanie, že Líbya sa mohla dopustiť "zločinov proti ľudskosti" počas útokov proti tamojším civilistom a to oprávňuje jej stíhanie zo strany Medzinárodného trestného súdu v Haagu.
Francúzsko a Veľká Británia, ktoré návrh vypracovali, navrhujú uvaliť na Líbyu aj zbrojné embargo a zmraziť majetok a obmedziť cestovanie líbyjských predstaviteľov. "Návrh bude predstavený všetkým 15 členom Bezpečnostnej rady OSN, ale domnievame sa, že väčšina členov sa bude chcieť pred hlasovaním poradiť s vládami svojich krajín, uviedol jeden z diplomatov, ktorý si neželal byť menovaný.
Čína a Rusko, dvaja z piatich stálych členov rady s právom veta, návrhu oponujú. Podľa nich ide o zasahovanie do suverenity Líbye. Obe veľmoci sú však ochotné podporiť sankcie proti Líbyi, ak bude Muammar Kaddáfí aj naďalej ignorovať výzvy na zastavenie násilia v krajine.
Sankcie sú reakciou na násilnosti v severoafrickej krajine, kde si potláčanie protestov proti Kaddáfího režimu vyžiadali počas niekoľkých dní stovky mŕtvych. Podľa posledných správ Kaddáfí dokonca hrozí zaútočiť bojovým plynom yperit.
tasr