VIEDEŇ. Vyplýva to zo správy Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) so sídlom vo Viedni, o ktorej dnes informovala tlačová agentúra DPA.
Zatiaľ nie sú v zariadení v meste Kum inštalované žiadne centrifúgy, potrebné na obohacovanie uránu. Ak však budú práce postupovať rýchlo, môže sa to zmeniť.
Irán do septembra 2009 udržiaval v tajnosti výstavbu druhého zariadenia na obohacovanie uránu v Kume. Jeho odhalenie vyvolalo pobúrenie na celom svete.
Obohatený urán sa používa na výrobu elektrickej energie, ale v ešte obohatenejšej forme aj pre výrobu jadrových zbraní. Irán stále trvá na svojom práve na mierové využitie atómovej energie. Uisťuje, že jadrový program chce využiť na mierové účely.
Mnohé krajiny sveta však Teherán podozrievajú, že sa v skutočnosti snaží o výrobu jadrových zbraní. Aj MAAE má stále viac pochybností o mierových zámeroch Iránu, pretože spolupráca krajiny s inšpektormi agentúry absentuje.