WASHINGTON. Evakuačný trajekt so stovkami Američanov a ďalších ľudí na palube dnes konečne vyplával z Líbye. Predstavitelia USA sa obávali o bezpečnosť svojich občanov v krajine, zmietajúcej sa v protestoch proti režimu Muammara Kaddáfího, ktoré bezpečnostné sily násilne potláčajú.
Prenajatý evakuačný trajekt, ktorý dnes o 12.37 h SEČ vyplával z prístavu v Tripolise, vezie vyše 300 pasažierov, polovicu z nich tvoria občania USA. Trajekt smeruje na ostrov Malta a jeho plavba by mala trvať približne osem hodín.
Vyplávanie trajektu sa odkladalo dva dni pre zlé počasie. Evakuovaní ľudia sa zdržiavali na palube, keďže Kaddáfího stúpenci prenasledujú odporcov režimu v uliciach Tripolisu.
Americké ministerstvo zahraničných vecí tiež oznámilo, že prenajaté lietadlo dnes odštartuje z tripoliskej leteckej základne a odletí do Istanbulu.
Administratívu Baracka Obamu kritizovali za jej pomerne zdržanlivú reakciu na krvavé zásahy proti protestujúcim, ale americkí predstavitelia tvrdia, že ich hlavnou obavou bola bezpečnosť občanov, uviaznutých v severoafrickej krajine bohatej na ropu.
Obama sa vo štvrtok telefonicky rozprával v lídrami Británie, Francúzska a Talianska o okamžitých krokoch, ktoré treba urobiť na ukončenie krízy v Líbyi. Povedal, že otvorené sú všetky možnosti vrátane sankcií a vojenského zásahu.
Biely dom dnes oznámil, že Obama hovoril o situácii v Líbyi aj s tureckým premiérom Recepom Tayyipom Erdoganom. Diskutovali spolu o možnostiach, ako sa postarať o bezpečnosť svojich občanov a ako zaručiť, aby sa líbyjská vláda zodpovedala za svoje činy.
Postoj Washingtonu k situácii bude jasnejší po zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku, ktoré sa bude konať dnes večer. Témou bude francúzsko-britský návrh o zbrojnom embargu, finančných sankciách a požiadavke, aby boli líbyjskí lídri obžalovaní Medzinárodným trestným súdom zo zločinov proti ľudskosti.
USA vzhľadom na násilie v Líbyi zvažujú zatvorenie svojho veľvyslanectva v Tripolise, ale rozhodnutie ešte neurobili. Uviedol to dnes americký predstaviteľ, ktorý nechcel byť menovaný.
Obamova administratíva oznámila, že skúma možnosti vrátane sankcií, zmrazenia majetkov, bezletovej zóny nad Líbyou a vojenskej akcie.
Ministerstvo financií nariadilo americkým bankám, aby pozorne sledovali transakcie, ktoré by mohli súvisieť s nepokojmi v Líbyi a mohli by byť náznakom, že ide o spreneveru líbyjských štátnych financií.
Americká vláda odhaduje, že v Líbyi žije niekoľko tisíc Američanov. Väčšina má dvojité občianstvo, ale iba 600 z nich vlastní americký pas.