RIJÁD. Informovala o tom dnes tlačová agentúra SPA s odvolaním sa na saudskoarabské ministerstvo zdravotníctva.
Osemdesiatsedemročný kráľ sa vrátil do vlasti v stredu a poprel tým fámy, ktoré sa objavili tento mesiac a viedli k skokovému nárastu ceny ropy, že starnúci monarcha je vážne chorý alebo dokonca už zomrel.
"Ochranca najsvätejších mešít sa teší normálnemu zdraviu, ale musí pokračovať vo fyzioterapii, s ktorou začal v New Yorku," uviedol minister zdravotníctva.
Tesne pred návratom do Saudskej Arábie kráľ oznámil, že investoval 40 miliárd rialov (takmer osem miliárd eur) do rozvojového fondu, ktorý poskytuje občanom kráľovstva príspevky na kúpu vlastného bývania, pri uzavretí manželstva a na začatie podnikania, oznámila štátna televízia.
Ide o ďalší z radu sociálnych opatrení, ktoré kráľ schválil v čase, keď sa po Blízkom východe šíria občianske nepokoje. Žiadne z nich však nezahŕňa politickú reformu v monarchii, napríklad komunálne voľby, požadované liberálmi a opozíciou. Saudskoarabské kráľovstvo nemá volený parlament a netoleruje vyjadrenie nesúhlasu verejnosťou.
Kráľ Abdalláh odcestoval v novembri do USA, kde mu pri operácii stabilizovali jeden zo stavcov v chrbtici. Po chirurgickom zákroku v New Yorku sa uplynulé štyri týždne zotavoval v Maroku.
Počas kráľovej neprítomnosti vládol v kráľovstve jeho brat, korunný princ Sultán. O jeho zdravotnom stave však panujú pochybnosti, pretože pre chorobu strávil tiež veľkú časť z uplynulých dvoch rokov v cudzine.
Zdravotný stav kráľa Abdalláha je ostro sledovaný vzhľadom na jeho vek i význam pre politickú stabilitu Saudskej Arábie. Kráľovstvo má viac než pätinu svetových zásob ropy, je kľúčovým spojencom USA v regióne, významným držiteľom dolárových vkladov a sídlom najväčšej arabskej burzy.
Medzi diplomatmi a analytikmi panujú obavy, že niektorí z možných nástupcov umierneného kráľa by nemuseli pokračovať v jeho politike.