SME

Kaddáfí: Za násilím v Líbyi je al-Káida

Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí dnes vyhlásil, že za krvavým povstaním v jeho krajine je teroristická sieť al-Káida.

(Zdroj: TASR/AP)

Kaddáfí tvrdí, že za nepokoje v krajine môže al-Káida. Armádne jednotky na demonštrantov opakovane útočia.

TRIPOLIS. Jej vodca Usáma bin Ládin je podľa neho "nepriateľom manipulujúcim ľuďmi" v Líbyi.

Kaddáfí, ktorý v týchto dňoch stráca kontrolu nad veľkou časťou svojej krajiny, vyjadril ľútosť nad stratou ľudských životov počas nepokojov a obete nazval "deťmi Líbye".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V telefonáte do štátnej televízie, vysielanom naživo, vyhlásil, že ozbrojení ľudia v uliciach bojujú navzájom medzi sebou a berú halucinogénne prostriedky. Militanti z al-Káidy podľa jeho slov využívajú tínedžerov, dávajú im drogy "do kávy s mliekom". V súvislosti s násilím, v ktorom sa zmieta mesto Záwija, povedal, že to, čo sa tam odohráva, je "fraška".

SkryťVypnúť reklamu

Armáda zaútočila na demonštrantov

V uliciach mesta, ležiaceho 50 kilometrov západne od Tripolisu, sa dnes objavil veľký počet vojakov. Televízia al-Arabíja informovala, že jednotky lojálne Kaddáfímu tam zaútočili na protivládnych demonštrantov.

Očitý svedok pre agentúru Reuters uviedol, že z mesta sa stali "jatky" a je ťažké určiť, koľko ľudí bolo zabitých či zranených. Podľa líbyjských novín Kúríná tam zahynulo najmenej desať ľudí a desiatky ďalších boli zranení. Iný svedok hovoril o asi 100 mŕtvych a 400 zranených po niekoľkohodinovej streľbe.

Zabíjajú zranených v nemocniciach

Jednotky verné líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu prehľadávajú v hlavnom meste Tripolis nemocnice a zabíjajú v nich opozičných demonštrantov, ktorí sa tam liečia zo zranení.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok o tom s odvolaním sa na líbyjskú pobočku Medzinárodnej federácie ľudských práv (FIDH) informovala talianska tlačová agentúra MISNA. Kaddáfího sily podľa vyhlásenia FIDH "uskutočňujú razie v nemocniciach a zabíjajú ľudí, ktorí protestovali proti režimu".

Razie sa mali podľa organizácie uskutočniť v utorok a stredu, pričom vojaci mali pozabíjať rad radom všetkých hospitalizovaných účastníkov opozičných demonštrácií. "Lekárom, ktorí proti tomu namietali, sa vojaci vyhrážali," píše sa v správe FIDH. "Mŕtve telá potom odviezli a možno ich spália, pretože vedia, že zahraniční novinári sú už nablízku," uvádza ľudskoprávna organizácia.

Obyčajní ľudia sú doma, tvrdí Kaddáfí

Kaddáfí apeloval na obyvateľov, aby v krajine "zachovali pokoj". Vyzval ich, aby vytrhli zbrane z rúk demonštrantov.

SkryťVypnúť reklamu

"Ústava jasne hovorí: zoberte im zbrane," povedal. Ako ďalej uviedol, podobne ako britská kráľovná Alžbeta II. aj on je iba symbolickým lídrom svojej krajiny.

Rodiny s deťmi a dobrým zamestnaním sa podľa neho na nepokojoch nezúčastňujú. Ako vyhlásil, medzi demonštrantmi nie je nikto vo veku nad 20 rokov a nezúčastnili by sa na nich ľudia, ktorí "majú aspoň trochu rozumu".

Kaddáfí predstúpil s podobným prejavom pred kameru štátnej televízie aj pred dvoma dňami. Vtedy rečnil viac ako 70 minút.

Ropné terminály obsadili povstalci

Obyvatelia Benghází, ktoré sa dostalo pod kontrolu odporcov líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, uväznili niekoľko údajných žoldnierov a opevnili mesto v očakávaní útoku armády. V budove súdu podľa agentúry Reuters zadržiavajú asi tucet ľudí, ktorých obyvatelia označili za "žoldnierov" podporujúcich Kaddáfího. Niektorí sú čiernej pleti, ďalší z južnej Líbye. Podľa obyvateľov strieľali ostrými nábojmi do demonštrantov.

SkryťVypnúť reklamu

Budova súdu v centre mesta ležiaceho na pobreží Stredozemného mora sa stala centrálou opozície, ktorá sa pokúša obnoviť zákon a poriadok po krvavom povstaní proti Kaddáfího stúpencom. "Očakávame útok, ale nemáme strach," predstaviteľ opozície s tým, že v meste je dostatok potravín, nemocniciam však chýbajú lieky.

Kľúčové líbyjské ropné terminály v Rás Lánúf a Marsá al-Burajka sú v rukách povstalcov, ktorí ich ochraňujú. Export ropy, ktorý je životne dôležitým zdrojom líbyjských príjmov, podľa jeho slov pokračuje. Iný obyvateľ mesta však naznačil, že to nemusí byť celkom pravda.

Líbyjské ministerstvo zahraničných vecí dnes varovalo zahraničných novinárov, ktorí pricestovali do Líbye informovať o nepokojoch bez riadnej akreditácie, že vláda nezodpovedá za ich bezpečnosť, bude ich považovať za komplicov teroristov a ako takých ich ihneď zatkne.

SkryťVypnúť reklamu

Obetí nepokojov je možno už 2000

Až 2000 ľudí mohlo doteraz zomrieť v líbyjskom povstaní proti vyše 40-ročnej nadvláde Muammara Kaddáfího. V rozhovore pre agentúru Reuters to dnes povedal francúzsky politik Francois Zimeray, ktorého prezident Nicolas Sarkozy menoval svojím osobitným vyslancom pre ľudské práva.

Podľa jeho slov dôkazy naznačujú, že Kaddáfí spáchal aj zločiny proti ľudskosti: "Otázkou nie je, či Kaddáfí padne, ale kedy a za cenu koľkých ľudských životov... Podľa doterajších údajov, ktoré máme... (tam) zomrelo vyše 1000, možno až 2000 ľudí..."

Pred násilím v Líbyi už utieklo najmenej 30.000 ľudí, predovšetkým migrujúcich pracovníkov z Tuniska a Egypta, informovala dnes Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Odliv ľudí z Líbye priebežne narastá, ale zatiaľ ide prevažne o cudzincov. Doteraz opustilo krajinu iba okolo 325 Líbyjčanov, uviedla IOM.

SkryťVypnúť reklamu

Líbyjských demonštrantov bombardujú piloti najímaní na Ukrajine

Lietadlá líbyjských vzdušných síl, podporujúcich režim Muammara Kaddáfího, riadia piloti najímaní na Ukrajine. Informujú o tom dnes noviny Segodňa.

Ukrajinskí piloti, z ktorých niektorí majú vysoké hodnosti v líbyjskom letectve, údajne riadia stíhačky MiG-21 a MiG-23, ako aj nákladné lietadlá An-12 a An-26.

Stratfor, súkromná firma zaoberajúca sa politickými analýzami, v utorok uviedla, že ukrajinskí žoldnieri sedeli v lietadlách, ktoré bombardovali stovky demonštrantov neďaleko Tripolisu. Hovorca ukrajinského veľvyslanectva v líbyjskej metropole túto informáciu poprel.

Letci dostávajú 2000 až 8000 dolárov (1500 až 5800 eur) mesačne, píše Segodňa, odvolávajúc sa na informácie od ukrajinských pilotov stíhačiek.

SkryťVypnúť reklamu

Ukrajinskí armádni profesionáli najímaní inými štátmi už niekoľkokrát poškodili meno svojej krajiny.

Medzi najkontroverznejšie incidenty z poslednej doby patrí ich účasť na vzdušných útokoch proti albánskym povstalcom v roku 2001, keď im zaplatila macedónska vláda, či útoky proti ruským lietadlám v prospech Gruzínska počas rusko-gruzínskej vojny v roku 2008.

tasr

Líbya

Záchranári prehľadávajú trosky v líbyjskom meste Darna.

Líbyjským silám sa podarilo oslobodiť 76 migrantov od gangu, ktorí ich zneužíval a mučil.


TASR
Ilustračné foto.

Prepustený bol len na základe údajnej procesnej chyby.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  6. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  7. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 068
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 586
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 8 191
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 438
  5. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 614
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 612
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 275
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 865
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu.

Özel na sociálnej sieti napísal, že „23. apríl nemožno zakázať".


TASR
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio hovorí s novinármi pred odletom do Saudskej Arábie.

Rezort údajne ideologicky nesúhlasí s prezidentskou administratívou.


TASR 1

Dôvodom je zrejme aj holandská podpora Ukrajiny.


TASR
Pápež František počas posledného požehnávania vo Veľkonočnú nedeľu poobede.

Väčšina svetových lídrov mala do Vatikánu doraziť v sobotu a odísť v ten istý deň.


TASR 1
SkryťZatvoriť reklamu