Výbor sľubuje odmenu za donášanie na ľudí, ktorí údajne zásobujú demonštrantov drogami.
KÁHIRA. Líbyjský ľudový výbor pre všeobecnú bezpečnosť vyzval demonštrantov, aby odovzdali svoje zbrane a ponúkol odmenu tým, ktorí poskytnú informácie o lídroch protestov. Vyhlásenie naživo odvysielala líbyjská štátna televízia.
Líbyjské bezpečnostné zložky zakročili proti protivládnym demonštrantom po tom, čo sa boje, ktoré vypukli na východe krajiny bohatom na ropu, rozšírili aj do hlavného mesta Tripolis. Líbyjský líder Muammar Kaddáfí odmietol odstúpiť.
Kto bude spolupracovať, nebude potrestaný
"Ten, kto odovzdá svoju zbraň a preukáže ľútosť, bude oslobodený od súdneho trestu. Výbor vyzýva občanov na spoluprácu a informácie o tých, ktorí mládež viedli alebo ich zásobovali peniazmi, výstrojom alebo omamnými látkami či halucinogénnymi tabletkami," uvádza sa vo vyhlásení výboru, ktorí zároveň ponúkol tým občanom, ktorí budú spolupracovať, finančnú odmenu.
"Lukratívna finančná odmena bude udelená každému, kto disponuje informáciami o nich," uviedol jeden z líbyjských vojenských dôstojníkov, ktorý vyhlásenie výboru prečítal.
Kaddáfí stratil kontrolu nad časťou územia krajiny, najmenej od hraníc s Egyptom po vyše 500 kilometrov vzdialené Benghází.
Líbyjský líder, ktorý vládne krajine zmesou populizmu a prísnej kontroly od vojenského prevratu v roku 1969, sľúbil "očistiť Líbyu od domu k domu" s cieľom potlačiť vzburu.
Svedkovia hovoria o jatkách
Prudké boje medzi vojenskými silami lojálnymi líbyjskému vodcovi Muammarovi Kaddáfímu a jeho oponentmi vypukli dnes v meste Záwija, ležiacom 50 kilometrov západne od Tripolisu. Informovali o tom svedkovia.
Správy o počte obetí sa rôznia a nebolo ich možné overiť. Podľa svedka citovaného tlačovou agentúrou Reuters vládne sily pri útoku na zhromaždených protestujúcich zabili 16-20 ľudí. Ďalší svedok pre televíziu al-Džazíra povedal, že vojaci strieľali na protestujúcich dopoludnia niekoľko hodín a zabili najmenej 100 ľudí a okolo 400 zranili.
"Streľba bola namierená na ľudí. Strieľali ľuďom do hlavy alebo do hrude. Snažili sa ľudí zabiť, nie ich len vystrašiť," uviedol svedok pre al-Džazíru. Záwija, ktorá leží pri Stredozemnom mori na hlavnej ceste z Tripolisu k tuniským hraniciam, je dôležitým mestom pri ropnom termináli a rafinériách.
Vojaci zaútočili na mesto v rámci ofenzívy proti ľuďom búriacim sa proti jeho režimu, ktorí dostali pod kontrolu mestá na východe krajiny a niektoré na západe, bližšie k jeho bašte v Tripolise.
Syn líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, Sajf Islám dnes poprel tvrdenia, že vláda nariadila bombardovanie miest, a tvrdí, že médiami uvádzané počty obetí nepokojov sú prehnané.
Jeho slová prichádzajú v čase, keď sa vláda snaží udržať kontrolu v krajine po tom, ako už jej oponenti ovládli významné mestá na východe a v blízkosti Tripolisu.
Taliansky minister zahraničných vecí Franco Frattini tvrdí, že správy o približne 1000 obetiach na životoch sú "uveriteľné", hoci zdôraznil, že informácie sú neúplné. Organizácia Human Rights Watch (HRW) uvádza takmer 300 mŕtvych.
NATO nezasiahne
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes uviedol, že Severoatlantická aliancia nezakročí do konfliktu v Líbyi.
Aliancia nedostala žiadnu žiadosť v tomto smere, pričom každá intervencia zvonku by musela mať mandát OSN, povedal Fogh Rasmussen na návšteve Ukrajiny. Udalosti v Líbyi podľa neho neohrozujú žiaden z členských štátov aliancie, konflikt však môže vyvolať krízu pri masovom odchode utečencov zo severoafrickej krajiny.
VIDEO: Zbrane, ktoré používajú vojaci proti demonštrantom
Evakuácia pokračuje
Z líbyjského prístavu Benghází dnes vyplávali dve grécke lode, na ktorých palube sa nachádza približne 4600 Číňanov, 30 Thajčanov a 30 občanov Európskej únie, prevažne Grékov a Cyperčanov.
V nadchádzajúcich dňoch majú grécke trajekty na základe žiadosti zo strany Pekingu evakuovať z anarchiou zmietanej Líbye ďalšie tisíce Číňanov, ktorí sa potom z Grécka dostanú mimoriadnymi charterovými lietadlami do vlasti.
Ministerstvo zahraničných vecí v Moskve medzitým informovalo, že štyrmi lietadlami ruskej civilnej obrany evakuovali stovky Rusov, vrátane mnohých žien a detí.
Medzi evakuovanými sú aj vysokopostavení manažéri ruských štátnych spoločností obchodujúcich s Líbyou, ako sú Gazprom, Lukoil či ruské štátne železnice.
V rámci ďalšej evakuačnej fázy odvezú z Líbye približne 1000 Rusov, Turkov a Srbov pracujúcich pre ruské firmy v severnej Afrike. Odviezť ich má loď, ktorá už vyplávala z pobrežia Čiernej Hory a smeruje k líbyjským brehom.
Ruskí očití svedkovia po prílete na moskovské letisko Domodedovo hovorili o bombardovaní, "bojoch v uliciach", "rozsiahlom krviprelievaní" a "občianskej vojne".
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v telefonickom rozhovore s generálnym tajomníkom Ligy arabských štátov (LAŠ) Amrom Músom varoval pred pokusmi o ovplyvňovanie diania v Líbyi zvonku.
Britská vláda dnes zvolala svoj krízový výbor, ktorý má rozhodnúť, či bude potrebné využiť armádu na evakuáciu takmer 200 Britov a ich kolegov pracujúcich v Líbyi v oblasti ropného priemyslu.
Minister zahraničných vecí William Hague v rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC nevylúčil nasadenie špeciálnych síl na záchranu 170 britských štátnych príslušníkov nachádzajúcich sa v púštnych táboroch mimo veľkých miest.
Talianska letecká spoločnosť Alitalia medzitým informovala, že z bezpečnostných dôvodov pozastavila na neurčitú dobu lety do Tripolisu.
Alitalia je v kontakte s ministerstvom zahraničných vecí a je pripravená uskutočniť mimoriadne lety, ak bude potrebné evakuovať talianskych občanov.
V Líbyi sa nachádza momentálne najmenej 50 slovenských občanov. Evakuáciu tých, ktorí chcú opustiť krajinu, koordinuje slovenské ministerstvo zahraničných vecí. Uviedol to dnes hovorca rezortu diplomacie Ľuboš Schwarzbacher.
Dve Slovenky, matka s dcérou, už v stredu večer opustili Líbyu na palube lietadla, ktoré pristálo v ukrajinskom Kyjeve. V prípade ďalších je problémom ich preprava do Tripolisu, keďže sa nachádzajú vo vzdialených častiach krajiny. Situácia je navyše neprehľadná a plánované spoje sa môžu každú chvíľu zrušiť.
"Snažíme sa s partnermi nájsť najvhodnejší spôsob, ako by naši ľudia mohli z krajiny odísť," uviedol Schwarzbacher pre TASR.
tasr