Podľa amerického prezidenta znamenalo nariadenie strieľať do demonštrantov porušenie medzinárodného práva.
WASHINGTON. Americký prezident Barack Obama odsúdil násilie v Líbyi a poveril členov svojej administratívy, aby rozpracovali všetky možnosti opatrení na riešenie situácie v severoafrickej krajine.
Obama povedal, že vysiela americkú ministerku zahraničných vecí Hillary Clintonovú do Ženevy na medzinárodné rokovania o napätej situácii v Líbyi.
Ide o prvú reakciu amerického prezidenta na krviprelievanie v Líbyi, ku ktorému došlo po ráznom zákroku bezpečnostných jednotiek brániacich režim Muammara Kaddáfího pred ľudovým povstaním.
Obama, ktorý označil krviprelievanie v Líbyi za neprijateľné a ohavné, prekonal opatrnosť v reakciách na udalosti v severoafrickej krajiny.
Stalo sa tak po tom, ako sa USA podarilo začať s evakuáciou svojich obyvateľov z krajiny zmietajúcej sa v chaose.
Obama: Porušili medzinárodné právo
"Američania vyjadrujú úprimnú sústrasť rodinám tých, ktorí prišli o život alebo utrpeli zranenia," povedal americký prezident.
Podľa amerického prezidenta znamenalo nariadenie strieľať do demonštrantov porušenie medzinárodného práva.
Spojené štáty podľa Obamu všemožne podporujú právo líbyjského ľudu na pokojné zhromažďovanie sa, slobodu slova a slobodu rozhodnúť o svojom vlastnom osude.
Obama sa vo svojom prejave pokúsil jednoznačne dištancovať od akejkoľvek úlohy USA, ktoré by mohli zohrávať pri ľudových povstaniach v arabskom svete. Zmena, ku ktorej tam dochádza, je výsledkom túžby ľudí, žijúcich v tomto regióne.
Nemá to v žiadnom prípade do činenia so Spojenými štátmi alebo akoukoľvek inou veľmocou. Je to odhodlanie ľudí, túžiacich po lepšom živote, podotkol americký prezident.
Demonštranti na streche vypálenej policajnej stanice v Tobruku. FOTO: SITA/AP
Británia nevylúčila vojenský zásah
Británia odmietla vylúčiť možnosť použitia vojenskej sily na záchranu 170 svojich občanov, ktorí uviazli v líbyjskej púšti.
Britská koaličná vláda, ktorá čelí rastúcej kritike verejnosti pre svoj nedôraz pri záchrane britských robotníkov v Líbyi, ohlásila zmenu v pôvodnom pláne leteckej evakuácie svojich občanov.
"Musíme sa oboznámiť, či išlo o sériu náhodných a nevyhnutných zdržaní alebo o systémové zlyhanie," uviedol britský minister zahraničných vecí William Hague.
James Coyle, jeden z približne 90 britských pracovníkov, ktorí uviazli na ropných poliach na východe Líbye, požiadal Londýn o záchranu. Tvrdí, že ozbrojení dedinčania im ukradli autá a väčšinu zásob.
"Každý deň prežívame v strachu o svoje životy, pretože miestni sú vyzbrojení. Je to nočná mora," uviedol Coyle v telefonickom rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC.
V Líbyi je približne 500 Britov, z toho je asi 170 robotníkov v rôznych púštnych táboroch pri ropných náleziskách.
Šéf britskej diplomacie odmietol špekulovať o tom, či by Británia mohla využiť svoju vojenskú silu na vyslobodenie svojich občanov. "Nebolo by múdre prezrádzať možnosti, ktoré máme," uviedol Hague pre BBC.
Minister predtým povedal, že nevylučuje vyslanie vojenských lietadiel do Líbye i bez povolenia tamojšej vlády.
Francúzsko dúfa, že Kaddáfí skončí
Francúzsky minister obrany Alan Juppé vyjadril nádej, že čas Muammara Kaddáfího ako lídra Líbye sa chýli ku koncu.
"Z celého srdca dúfam, že Kaddáfí prežíva svoje posledné chvíle ako líder," povedal Juppé v rozhovore pre rozhlasovú stanicu France Inter.
Zároveň zopakoval výzvy Francúzska na sankcie po krvavom zásahu Kaddáfího režimu proti demonštrantom v tejto severoafrickej krajine.
Na otázku, či by mali sankcie zahrňovať aj pozastavenie nákupu ropy z Líbye, Juppé odpovedal, že v prípade predloženia takejto možnosti by s ňou súhlasil.
V Líbyi sa stále nachádza približne 200 francúzskych občanov, ktorí nepožiadali o prepravu do vlasti.
Kaddáfího čaká osud Hiltera
Bývalý blízky spolupracovník líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího sa v rozhovore pre štvrtkové vydanie švédskeho denníka Expressen vyjadril, že Kaddáfího postihne rovnaký osud ako vodcu nacistického Nemecka Adolfa Hitlera.
Bývalý minister spravodlivosti Mustafa Abd al-Džalíl, ktorý nedávno odstúpil v reakcii na tvrdý zásah voči demonštrantom, sa totiž domnieva, že revolučný líder africkej krajiny nie je schopný sám odstúpiť a radšej po vzore Hitlera spácha samovraždu.
Ten tak údajne urobil vo svojom bunkri v roku 1945 po tom, ako do Berlína vstúpila sovietska červená armáda.
Únia zapojila mechanizmus civilnej ochrany
Európska únia aktivovala prostredníctvom vysokej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Catherine Ashtonovej a maďarského predsedníctva v Rade Únie tzv. európsky mechanizmus civilnej obrany, ktorý má pomôcť v koordinovanej práci vo veci evakuácie všetkých občanov Únie z Líbye.
Tento mechanizmus, ktorý sa využíva v rámci únie, slúži na zjednodušenie práce pre úniu ako celok v krízových obdobiach, ako sú prírodné katastrofy alebo iné neočakávané situácie.
Spustiť ho môže únia svojimi čelnými predstaviteľmi alebo aj členské krajiny požiadaním o pomoc.
Okrem iného pozostáva z prípravy vybavenia a plánovania záchrany. V prípade Líbye pôjde najmä o zladenie dopravných kapacít jednotlivých štátov a spoločné využívanie dopravných lietadiel pri evakuácii.
Súčasťou mechanizmu je aj Ústredie informácií a monitoringu (MCI), ktoré má slúžiť na výmenu informácií medzi krajinami a ich efektívne spracovanie v kontexte aktuálnej situácie v Líbyi.
Odhaduje sa, že v Líbyi sa pred vypuknutím rozsiahlych občianskych nepokojov nachádzalo približne 10.000 občanov únie. Ich evakuácia postupne začala už v stredu a bude pokračovať aj počas nasledujúcich dní.
Údajne už tisíc obetí
Počas protestov proti vláde líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího zahynulo vyše 1000 ľudí, z toho asi 600 v hlavnom meste Tripolis.
V stredu to vyhlásil bývalý šéf protokolu Kaddáfího vlády Núrí el-Mismárí, nepovedal však, na čom zakladá toto tvrdenie. El-Mismárí žije vo Francúzsku, kam odišiel minulý rok pre zdravotné dôvody.
"Je to veľmi, veľmi vážne. Líbyjčania sa nezastavia. Toto je koniec Muammara Kaddáfího," povedal a konštatoval, že líbyjský líder nemá podporu ani piatich percent celej krajiny.
Mimovládna organizácia Medzinárodná federácia pre ľudské práva (IFHR) v stredu informovala, že od začiatku minulého týždňa v Líbyi zomrelo najmenej 640 ľudí. Tripolis oficiálne priznal smrť 300 ľudí vrátane 111 vojakov.
El-Mismárí je v Líbyi podozrivý zo spreneverenia štátnych fondov, čo on sám však popiera. Francúzske úrady ho na žiadosť Líbye v novembri zadržali, no v decembri ho prepustili.
Mladí demonštranti v meste Derna. FOTO: TASR/AP
Al-Kájda podporuje revolúciu
Severoafrická odnož teroristickej siete al-Kájda prisľúbila plnú podporu revolte proti líbyjskému lídrovi Muammarovi Kaddáfímu.
Uviedla to monitorovacia webová stránka SITE. Al-Kájda v islamskom Maghrebe (AQIM) vo vyhlásení zdôraznila, že urobí všetko, aby pomohla demonštrantom, keďže "ich boj je bojom každého moslima milujúceho Alaha a jeho proroka Mohameda".
Vyhlásenie skupiny sa nezmieňuje o zatiaľ neoverených tvrdeniach, že al-Kájda založila islamský emirát vo východolíbyjskom meste Derná.
"Vyhlasujeme podporu líbyjskej revolúcii a jej legitímnym požiadavkám. Líbyjčanov chceme ubezpečiť, že sme s nimi a neopustíme ich," píše sa vo vyhlásení skupiny. AQIM spomína úspešné revolúcie v Tunisku a Egypte, pričom Kaddáfímu želá taký istý osud, aký stretol tamojších lídrov.