Djordjevič bol zodpovedný aj za tajný prevoz mŕtvol kosovských Albáncov do Srbska a ich pochovanie v masových hroboch pri policajných staniciach.
HAAG. Na 27 rokov väzenia odsúdil Medzinárodný tribunál OSN pre vojnové zločiny v bývalej Juhoslávii (ICTY) v Haagu niekdajšieho náčelníka srbskej polície Vlastimira Djordjeviča.
Tribunál ho uznal vinným z organizovania brutálneho vyhnania viac ako 800.000 kosovských Albáncov z ich domovov počas vojenskej operácie v bývalej srbskej provincii v roku 1999.
Djordjevič nesie podľa rozsudku hlavnú zodpovednosť za vraždu 724 ľudí, vrátane mnohých žien a detí, ktorí nemali nič spoločné s bojmi medzi srbskými jednotkami a Kosovskou oslobodzovacou armádou (UCK).
Vinníci týchto vrážd neboli nikdy potrestaní. Počas bojov systematicky dochádzalo aj k ničeniu mešít a súkromného majetku.
V súčasnosti 62-ročný Djordjevič síce zločiny osobne nevykonával, ako námestník ministra vnútra a náčelník polície však bol od marca do júna 1999 zodpovedný za "kampaň teroru" zameranú na vyhnanie kosovských Albáncov a zmenu štruktúry obyvateľstva. Celú kampaň riadil vtedajší juhoslovanský prezident Slobodan Miloševič.
Djordjevič bol zodpovedný aj za tajný prevoz mŕtvol kosovských Albáncov do Srbska a ich pochovanie v masových hroboch pri policajných staniciach. Tento postup mal zahladiť stopy spáchaných zločinov. Mŕtvoly boli objavené až po páde Miloševičovho režimu začiatkom roka 2001.
Djordjeviča zatkli v júni 2007 v čiernohorskom pobrežnom meste Budva. Počas poldruha roka trvajúceho procesu bolo vypočutých 115 svedkov obžaloby a 28 svedkov obhajoby.
Dnešný verdikt ICTY bol posledným, ktorý sa týkal zločinov spáchaných počas konfliktu v Kosove. Ten sa začal v roku 1998, keď Belehrad reagoval na rastúci počet útokov UCK vyslaním armádnych a policajných jednotiek do Kosova. Masívnu vojenskú kampaň Srbska zastavili až nálety NATO, ktoré trvali tri mesiace od marca 1999.
Zdroj: AP, DPA, APA