Podľa časopisu Time Kaddáfí tiež nariadil prepustenie islamistických militantov z väzenia v nádeji, že rozšíria chaos.
TRIPOLIS. V hlavnom meste Líbye dnes bolo počuť silnú streľbu deň po tom, ako Kaddáfí sľúbil, že neodíde a vyzval svojich prívržencov, aby potlačili protivládne protesty.
Zatiaľ čo v Tripolise vypukli boje, opozícia oznámila, že získala kontrolu nad mestom Misurata - prvým veľkým mestom na západe krajiny.
Očití svedkovia uviedli, že ľudia v Misurate na oslavu víťazstva trúbili klaksónmi a mávali zástavami z obdobia kráľovstva pred nástupom Kaddáfího.
Lietadlo líbyjských vzdušných síl sa zrútilo neďaleko východolíbyjského mesta Benghází po tom, čo sa jeho posádka katapultovala, pretože odmietla splniť príkazy na bombardovanie mesta.
Informovali o tom líbyjské noviny Kúríná s odvolaním sa na vojenský zdroj.
Internetová stránka novín www.quryna.com citovala vyjadrenia plukovníka na leteckej základni pri Benghází.
Plukovník povedal, že kapitán Attíja Abdal Sálim al-Abdalí a jeho zástupca Alí Umar Kaddáfí sa katapultovali z ruského bojového lietadla typu Suchoj-22 a padákom zoskočili na zem.
Kaddáfí chce sabotovať ropovody
Líbyjský líder Muammar Kaddáfí nariadil svojim bezpečnostným zložkám sabotovať ropné zariadenia v krajine. Napísal to v utorok americký časopis Time na svojej internetovej stránke s odvolaním sa na zdroj blízky líbyjskej vláde.
Sabotáž sa podľa neho začne výbuchmi ropovodov na pobreží Stredozemného mora. Ako uviedol autor článku, komentátor Robert Baer, ten istý zdroj mu pred dvoma týždňami povedal, že nepokoje v susedných krajinách sa do Líbye nikdy nerozšíria - čo sa neskôr nepotvrdilo.
"Kaddáfí okrem iného nariadil bezpečnostným zložkám začať sabotovať ropné zariadenia," napísal Baer. "Sabotáž má byť odkazom pre miestne kmene, ktoré sa mu postavili na odpor v zmysle: 'Buď ja, alebo chaos," citoval Baer zdroj. Ako dodal, Kaddáfí tiež nariadil prepustenie islamistických militantov z väzenia v nádeji, že rozšíria chaos.
Rastúce násilie v Líbyi prinútilo množstvo ropných spoločností pozastaviť svoju produkciu v treťom najväčšom vývozcovi ropy v Afrike.
Líbyjské bezpečnostné jednotky tvrdo zasiahli proti demonštrantom v celej krajine. Nepokoje sa z východu krajiny, bohatého na ropu, rozšírili aj do hlavného mesta Tripolis. Keď sa boje zintenzívnili, Kaddáfího opustili niektorí jeho spojenci, pripomenula agentúra Reuters.
Líbya má zbrane najmä z Talianska a Malty
Všetky členské štáty Európskej únie prestali k dnešnému dňu s exportom zbraní do Líbye. Tvrdí to hovorkyňa stálej predstaviteľky pre spoločnú zahraničnú a bezpečnostnú politiku Maja Kocijančičová.
"Podľa našich informácií sa akýkoľvek obchod so zbraňami medzi Únioua Líbyou zastavil," povedala v Bruseli Kocijančičová, reagujúc na dnešné správy o množstvách exportovaných zbraní do Líbye.
Líbya dostala zbrane v hodnote stoviek miliónov eur od Európskej únie, pričom najväčšími vývozcami boli Taliansko a Malta. Vyplýva to z najnovšej výročnej správy Únie o vývoze zbraní.
Správu prvýkrát zverejnili v januári tohto roka. Do popredia sa však dostala až po tom, čo režim Muammara Kaddáfího vyvolal medzinárodné odsúdenie za zásahy proti protivládnym demonštrantom, pri ktorých prišli o život stovky civilistov.
V správe, ktorá sa vzťahuje na rok 2009, sa uvádza, že členské krajiny únie udelili povolenia na vývoz zbraní do Líbye v hodnote 343 miliónov eur.
Dokument pripomína, že v súčasnosti je export zbraní do Líbye na úrovni 174 miliónov eur, tieto údaje však nie sú úplné.
Taliansko, ktoré v utorok poprelo obvinenia Kaddáfího, že vyzbrojuje vzburu v Líbyi, udelilo licencie na vývoz v hodnote 112 miliónov eur. Väčšinu z tejto sumy tvorí jediná licencia na vojenské lietadlo za 108 miliónov eur.
Druhým najväčším exportérom sa ukázala Malta, ktorá dala súhlas na predaj dodávky ľahkých zbraní v hodnote 80 miliónov eur.
Tretím na zozname je Nemecko s 53 miliónmi eur, poväčšine za príslušenstvo na rušenie alebo prerušenie signálu mobilných telefónov, internetu alebo GPS.
Ďalšími exportérmi v poradí boli Francúzsko (30,5 milióna eur), Británia (25,5 milióna eur) a Belgicko (22 miliónov eur).
USA trajektom evakuujú svojich občanov z Líbye
Spojené štáty dnes evakuujú svojich občanov z Líbye postihnutej krvavými nepokojmi. Na prevoz Američanov, ktorí chcú odísť, vyslala vláda trajekt z Tripolisu na Maltu.
Loď pre Američanov vypláva z tripoliského prístavu najneskôr dnes o 15.00 h miestneho času. Aj ďalšie krajiny sa z bezpečnostných dôvodov snažia prepraviť svojich občanov z Líbye letecky alebo po mori. Tisíce ľudí v utorok zaplnilo letisko v Tripolise čakajúc na medzinárodné odlety, aby unikli narastajúcemu chaosu v krajine.
"Letisko bolo preplnené, neverili by ste toľkému množstvo ľudí," uviedla Kathleen Burnettová z USA, ktorá v utorok vystúpila z lietadla Austrian Airlines po lete z Tripolisu do Viedne. "Bol to totálny chaos. Polícia každého skontrolovala, ale každý bol veľmi poslušný," dodala.
Briti presúvajú k líbyjským brehom vojenskú loď
Najmenej dve letecké spoločnosti - na Blízkom východe najväčšie - British Airways a Emirates uviedli, že rušia lety do Tripolisu. Británia uviedla, že presúva k líbyjským brehom vojenskú loď HMS Cumberland pre prípad evakuácie britských občanov.
Dva civilné trajekty z Turecka priplávali v utorok večer do násilnosťami postihnutého východného mesta Benghází, aby evakuovali zhruba 3000 tureckých občanov, uviedla tlačová agentúra Anatolia. Zhruba 5000 Egypťanov sa už vrátilo domov z Líbye a približne 10.000 ďalších čaká na prekročenie hranice.
Viacero krajín vyslalo lietadlá na prevoz občanov - Srbsko, Rusko, Holandsko, Nemecko a Francúzsko hlásili, že majú povolenie na pristátie v Tripolise. Proces však komplikuje nejasná situácia ohľadom toho, kto má vlastne dopravu na starosti.
Situácia je neprehľadná
"Situácia je veľmi premenlivá a naša základná otázka je, kto v krajine čo riadi, aby naše žiadosti o pristátie a prelety boli zodpovedané," uviedol námestník gréckeho ministra zahraničných vecí Dimitris Dollis.
Slovenské ministerstvo zahraničných vecí eviduje v Líbyi aktuálne 41 slovenských občanov vrátane ôsmich detí. Slovensko po tých, ktorí chcú odísť, zrejme nevyšle vládny špeciál, ako to urobilo v prípade Egypta, ale využije prepravné kapacity iných štátov.
Poradca syna líbyjského vodcu rezignoval
Poradca syna líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího rezignoval na protest proti násiliu, v ktorom sa krajina zmieta. Informovala dnes o tom tlačová agentúra Reuters. Poradca Sajfa Isláma Kaddáfího - Júsuf Savání - oznámil, že rezignoval v Kaddáfího nadácii, aby vyslovil svoj nesúhlas s násilím. Savání bol výkonným riaditeľom nadácie.
Líbyjský líder vyzval svojich prívržencov, aby zabojovali a vyšli do ulíc. "Muži a ženy, ktorí milujete Kaddáfího... vyjdite zo svojich domov a zaplňte ulice," povedal Kaddáfí v utorok v televíznom prejave.
Štátom kontrolované líbyjské médiá priniesli v noci zábery, na ktorých demonštrovali Kaddáfího prívrženci v uliciach Tripolisu. Bezpečnostné zložky líbyjského vodcu údajne stratili kontrolu nad niektorými veľkými mestami.
V Líbyi počas násilných zásahov proti ľudovým protivládnym protestom zahynuli stovky ľudí.
Francúzsko: Únia by mala zvážiť sankcie
Európska únia by kvôli brutálnemu potláčaniu opozičných protestov mala zvážiť sankcie voči Líbyi, vrátane zákazov vstupu a zmrazenia majetku, povedal dnes zahraničný poradca francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho.
Ako ďalej uviedol Jean-David Levitte, medzinárodné spoločenstvo nezvažuje nijaký vojenský zásah v severoafrickom štáte, v ktorom od vojenského puču v roku 1969 vládne Muammar Kaddáfí.
"Musíme uvažovať o sankciách na európskej úrovni, vrátane zákazov pricestovania a zmrazenia majetku," povedal Levitte. Dodal, že osoby, zodpovedné za masové vraždenie, by mali čeliť medzinárodnému vyšetrovaniu.
Lietadlu s Kaddáfího nevestou nedovolili pristáť v Bejrúte
Súkromné lietadlo s nevestou líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a niektorými členmi vládnucej líbyjskej rodiny nedostalo v utorok povolenie na pristátie v Bejrúte. Informoval dnes o tom libanonský rozhlas.
Lietadlo s manželkou Hanibala Kaddáfího, ktorá je Libanončanka, letelo z Tripolisu do Libanonu. Posádka chcela údajne pristáť na medzinárodnom letisku Rafíka Harírího.
Zdroje priamo na bejrútskom letisku uviedli, že libanonské úrady nesúhlasili s pristátím lietadla po tom, ako Líbya odmietla uviesť totožnosť 10 osôb na palube.
Peres: Kaddáfímu sa nezabudne zabitie stoviek ľudí
Izraelský prezident Šimon Peres povedal, že nie je priaznivo naklonený nijakej zahraničnej intervencii v Líbyi.
Diktátori by mali byť zahnaní do úzkych ekonomickým sankciami a morálnym odsúdením, konštatoval Peres, ktorý je na dvojdňovej návšteve v Španielsku. Dodal, že vo svete nastal čas odsúdiť diktátorov "nahlas a zreteľne".
Bezpečnostná rada OSN nemôže vyhnať líbyjského lídra Muammara Kaddáfího, pretože to má právo urobiť iba líbyjský ľud, pripomenul Peres. Ako ďalej uviedol, Kaddáfímu sa nezabudne, že v jeho krajine zabili stovky ľudí.
Ostrá reakcia Schulza
Kaddáfí by mal byť vyšetrovaný za zločiny proti ľudskosti. Takýto názor vyslovil líder frakcie socialistov (S&D) v Európskom parlamente Martin Schulz.
Politik, ktorý v polovici súčasného funkčného obdobia EP (v roku 2013) vymení na poste predsedu EP Jerzyho Buzeka, je prvým z vplyvných činiteľov EÚ, ktorý ostro zaútočil na afrického autokrata.
Čelní predstavitelia únie od začiatku prepuknutia nepokojov v Líbyi volili skôr opatrnejšiu rétoriku voči dlhoročnému líbyjskému vodcovi.
"Brutalita použitá proti líbyjskému ľudu vydesila celý svet. Správy o tom, že Kaddáfí nariadil bombardovanie obyvateľov a poslal na potlačenie demonštrácií do ulíc tanky a iné ťažké zbrane, musia byť vyšetrené Organizáciou Spojených národov. Ak sa obvinenia v súvislosti s líbyjským lídrom potvrdia, musí niesť plnú zodpovednosť, aj pred súdom za zločiny proti ľudskosti," reagoval na udalosti v Líbyi v oficiálnom komuniké Schulz.
Dištancuje sa aj rakúske veľvyslanectvo
Líbyjské veľvyslanectvo vo Viedni uviedlo, že sa dištancuje od násilností režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.
Zástupca ambasády však informoval, že veľvyslanec Ahmed Menesi a jeho spolupracovníci neodstúpili z funkcií, na rozdiel od líbyjských diplomatov v iných krajinách.
"Líbyjské veľvyslanectvo v Rakúsku potvrdzuje, že zastupuje líbyjský ľud a chce vyjadriť najhlbšiu sústrasť rodinám obetí," uviedlo zastupiteľstvo vo vyhlásení, v ktorom vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby "splnilo svoju povinnosť pri ochrane civilistov a podniklo konkrétne opatrenia na zabránenie ďalším obetiam".
Medzinárodný trestný súd (ICC) medzitým oznámil, že nemôže posudzovať obvinenia zo zločinov proti ľudskosti v Líbyi bez pokynu Bezpečnostnej rady OSN alebo žiadosti samotnej Líbye.
Napriek obavám, že zákrok Líbye proti oponentom Kaddáfího režimu prekročil hranice trestného práva, nemá ICC podľa svojich prokurátorov jurisdikciu nad Líbyou, pretože severoafrická krajina nie je signatárom dohovoru o vytvorení tohto súdu z roku 1998.
Požiadať ICC o to, aby zakročil proti vôli Líbye, môže len BR OSN. Rada dosiaľ postúpila Medzinárodnému trestnému súdu prípad len jediný raz, keď jeho prokurátorom nariadila vyšetrovanie zločinov v sudánskom Darfúre.
Wikileaks: Kaddáfí je egocentrický šašo, ale aj skvelý stratég
Vo svojich diplomatických depešiach to tvrdia zamestnanci amerického zastupiteľstva v Líbyi.
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí je síce "egocentrický šašo známy svojimi nezmyselnými a melodramatickými prejavmi", zároveň je to však aj "majstrovský stratég", ktorému sa úspešne darí držať kontrolu nad krajinou rozdelenou medzi viaceré znepriatelené kmene. Vyplýva to z tajných diplomatických dokumentov získaných projektom WikiLeaks, o ktorých v stredu informoval denník Washington Post.
Spojené štáty pred dvoma rokmi opäť otvorili svoje diplomatické zastupiteľstvo v Tripolise a odvtedy začal Washington oceňovať Kaddáfího politické schopnosti, píšu vo svojom rozsiahlom článku americké noviny. USA ho síce opisujú ako "nestáleho" a "náladového", 68-ročný diktátor však svojej krajine vládne "veľmi zručne" a "takticky".
Kontroverzný líder sa však vyznačuje aj viacerými výstrednosťami. V septembri 2009 sa o nich v diplomatickej správe určenej ministerke zahraničných vecí Hillary Clintonovej rozpísali pracovníci amerického zastupiteľstva v Tripolise.
Kaddáfího už údajne na cestách nesprevádza jeho legendárne komando osobných strážcov ženského pohlavia, vodca sa však namiesto toho upäl na svoju ukrajinskú zdravotnú sestru. "Zmyselná blondína" Galyna s ním údajne odvtedy cestuje všade. Kaddáfí je známy aj svojimi viacerými fóbiami. Údajne nerád lieta ponad otvorené vodné plochy a počas zahraničných ciest odmieta nocovať vo vyšších podlažiach hotelov.
Líbyjský vodca dal svoje autoritárske sklony verejne najavo v utorok, keď prvýkrát od vypuknutia celoštátnych nepokojov predniesol svoj prejav k národu. Demonštrantov protestujúcich proti jeho 40-ročnému režimu pritom označil za "potkanov" a "sfetovanú mládež" a pohrozil im smrťou. Vyhlásil tiež, že je ochotný "zomrieť ako mučeník" a "bojovať až do poslednej kvapky krvi".
Úrady v Líbyi medzitým zverejnili prvú oficiálnu štatistiku počtu obetí týždeň trvajúcich demonštrácií. Počet obetí vláda odhadla na 300, čo je približne v súlade s číslami, o ktorých predtým informovali aj viaceré ľudskoprávne mimovládne organizácie.
sita