Prejav líbyjského vodcu, v ktorom hrozil demonštrantom trestom smrti, je podľa Merkelovej "veľmi šokujúci".
TRIPOLIS.
V severoafrickej krajine vládne "bezpečnosť, stabilita a národná jednota", citovala Kaddáfího štátna tlačová agentúra JANA.
"Každý, čo chce vedieť pravdu (o momentálnych udalostiach), by mal sledovať líbyjské médiá a neobracať sa ku klamstvám a vykonštruovaným informáciám vysielaným inštitúciami zradcov," uvádza agentúra.
Kaddáfí priznal obete
Režim Muammara Kaddáfího v prvýkrát zverejnil oficiálny počet obetí týždeň trvajúcich nepokojov v krajine. Demonštrácie si podľa úradov vyžiadali životy až 300 ľudí vrátane 58 vojakov.
Až polovica z nich pritom zomrela v druhom najväčšom meste Bengází. Údaje zverejnili na mieste, kde sa očakáva tlačová konferencia Kaddáfího syna Sajfa al-Isláma.
O počte ľudí, ktorí prišli o život pri nepokojoch, ktoré vypukli 15. februára, sa doposiaľ viedli len dohady. Organizácia Human Rights Watch doteraz hovorila o 233 obetiach, zatiaľ čo Medzinárodná federácia pre ľudské práva odhadla ich počet na 300 až 400.
Nemecká kancelárka Angela Merkelová medzitým pohrozila Líbyi sankciami, ak tamojší režim okamžite nezastaví násilie proti demonštrantom.
Merkelová: Šokujúci prejav
Prejav líbyjského vodcu, v ktorom hrozil demonštrantom trestom smrti, je podľa Merkelovej "veľmi šokujúci", pretože - ako konštatovala - Kaddáfí tým "prakticky vyhlásil vojnu svojim vlastným ľuďom".
Kaddáfí povedal, že neopustí svoju krajinu a je pripravený "zomrieť ako mučeník". Povedal tiež, že zatiaľ nepoužil proti demonštrantom silu, ale v prípade potreby je pripravený urobiť to.
Demonštranti protestujúci proti nemu chcú podľa jeho slov urobiť z Líbye islamský štát, "nový Afganistan", "emirát Zawáhrího a bin Ládina", a podľa líbyjských zákonov si zaslúžia trest smrti.
"Ak sa neskončí používanie sily, Nemecko bude zvažovať uplatňovanie každej formy nátlaku a vplyvu v Líbyi - vrátane začatia diskusií o sankciách," uviedla kancelárka.
Ako uvádzajú vládne zdroje, Berlín zvažuje uvalenie zákazu cestovania do Nemecka pre Kaddáfího rodinu, ako aj zmrazenie zahraničných aktív režimu.
Westerwelle vyzval Kaddáfího na odstúpenie
Nemecký minister zahraničných vecí Guido Westerwelle nepriamo vyzval Kaddáfího na odstúpenie. "S vládnucou rodinou, ktorá sa vyhráža svojim vlastným ľuďom občianskou vojnou, je koniec," uviedol.
Na zastavenie násilia vyzvala Líbyu americká ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová, ktorá povedala, že Washington prijme včas "náležité opatrenia".
Televízia al-Džazíra medzitým informovala, že z postu odstúpil minister vnútra Abdal Fattah Júnis al-Abídí, ktorý sa podľa vlastných slov pridal na stranu "Revolúcie 17. februára". Vyzval tiež armádu, aby sa pridala na stranu demonštrantov a ich "legitímnych požiadaviek".
Zdroj: Reuters, Associated Press, DPA