PRAHA, BRNO. Celú hodinu dnes pred Ústavným súdom Českej republiky v Brne trvalo verejné vypočúvanie predsedníčky Poslaneckej snemovne Miroslavy Němcovej (ODS). Najvyššia súdna inštitúcia si šéfku dolnej komory predvolala v rámci posudzovania ústavnej sťažnosti opozičnej sociálnej demokracie.
Pred poludním zazneli pred ústavným súdom záverečné reči a predseda súdu Pavel Rychetský následne pojednávanie prerušil na neurčito.
ČSSD, zastúpená pred súdom jej lídrom Bohuslavom Sobotkom, sa ústavnou sťažnosťou domáha zrušenia vlani narýchlo schválených vládnych návrhov noviel zákonov, ktoré viedli k škrtom v sociálnej oblasti. Podľa navrhovateľa bola novela, o ktorej sa hlasovalo v režime stavu legislatívnej núdze, prijatá koaličnou väčšinou bez riadnej rozpravy v rozpore s ústavnými princípmi, s porušením zásady voľnej súťaže politických strán a s porušením práv poslancov a občanov.
Inštitút legislatívnej núdze český parlament využil od roku 1993 celkovo 27-krát. Obvykle išlo o situácie, keď bola nutná korekcia štátneho rozpočtu po povodniach, implementácia verdiktu ústavného súdu alebo keď bolo nutné zmenou novely zabrániť hrozbe štrajku. Pre vyhlásenie legislatívnej núdze platí pravidlo, že urýchlené prerokovanie legislatívnej normy má zabrániť škodám veľkého rozsahu. Šéfka dolnej komory čelila pred súdom v Brne desiatkam nepríjemných otázok nielen ústavných sudcov, ale aj navrhovateľa. Veľká časť otázok smerovala k tomu, prečo Miroslava Němcová vyhlásila stav legislatívnej núdze bez toho, aby žiadosť vlády podrobila kritickému skúmaniu, či údajne hroziace škody konzultovala s expertmi centrálnej banky.
Vláda sa vám má zodpovedať. V kontexte toho, čo ste tu povedala, je to skôr naopak, že vládna väčšina (v Poslaneckej snemovni) sa zodpovedá vláde, znela jedna z výhrad ústavnej sudkyne Elišky Wagnerovej voči predsedníčke Poslaneckej snemovne.
Balík noviel, ktoré prinášali rozpočtové škrty a úspory pre rok 2011 vo výške rádovo desiatok miliárd českých korún, začala vlani prejednávať Poslanecká snemovňa v štandardnom legislatívnom režime 26. októbra. Keď však vláda ako navrhovateľ bola v dolnej komore svedkom tuhého odporu opozície a náznakov budúcich obštrukcií, návrh prekvapivo sama stiahla. Vláda však okamžite požiadala šéfku Snemovne Miroslavu Němcovú o vyhlásenie stavu legislatívnej núdze a už 2. novembra bol kontroverzný balík noviel schválený.
Stav legislatívnej núdze umožnil schváliť návrh bez obvyklého prerokovania vo výboroch a bez adekvátnej rozpravy. Vládny balík novelizoval 18 zákonov a len dôvodová správa mala 80 strán. Rozprava k predlohe, vrátane prejavu navrhovateľa, trvala v Poslaneckej snemovni iba 100 minút.
Pred dvoma týždňami pred ústavným súdom vo veci ústavnej sťažnosti ČSSD vypovedal aj premiér Petr Nečas (ODS). Nečas, rovnako ako dnes Němcová, pred plénom 15 ústavných sudcov obhajoval režim legislatívnej núdze argumentom, že v prípade nevyužitia tohto legislatívneho nástroja v Poslaneckej snemovni by sa opatrenia nepodarilo schváliť do konca decembra 2010, a to by viedlo k vyššiemu rozpočtovému deficitu krajiny, ohrozeniu jej ratingu, a v konečnom dôsledku až ku škodám v objeme miliárd českých korún.
Podľa ČSSD bol postup premiéra, vlády, šéfky Poslaneckej snemovne i koaličnej väčšiny účelový.
Pravicová koalícia využila skutočnosť, že mala väčšinu nielen v dolnej, ale aj v hornej parlamentnej komore v Senáte. V dôsledku vlaňajších októbrových doplňovacích senátnych volieb mala v druhej polovici novembra získať v Senáte väčšinu opozícia. Urýchlené schválenie úsporných noviel v Poslaneckej snemovni umožnilo, aby o celom balíku hlasoval Senát ešte v starom zložení. Vtedajšia koaličná väčšina v hornej komore vládny návrh schválila.