Po tom, ako pri leteckých útokoch proti demonštrantom prišlo údajne o život vyše 30 Egypťanov, pohrozila egyptská vládnuca armádna rada zásahom.
TRIPOLIS. Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí vyhlásil, že neopustí svoju krajinu a je pripravený "zomrieť ako mučeník". Povedal tiež, že zatiaľ nepoužil proti demonštrantom silu, ale v prípade potreby je pripravený urobiť to.
V plamennom prejave vysielanom naživo v štátnej televízii Kaddáfí ďalej povedal, že je revolučným lídrom, nie prezidentom, ktorý odstúpi z funkcie.
Demonštranti protestujúci proti nemu chcú podľa jeho slov urobiť z Líbye islamský štát, "nový Afganistan", "emirát Zawáhrího a bin Ládina", a podľa líbyjských zákonov si zaslúžia trest smrti. Vyzval svojich stúpencov, aby vyšli do ulíc a dostali odtiaľ preč jeho oponentov, ktorých označil za "potkanov a žoldnierov".
"Chcete, aby vás okupovala Amerika, tak ako Afganistan a Irak?" vyhlásil.
Vyzval na "vyčistenie Líbye od domu k domu"
Muž, ktorý už viac ako štyri desaťročia riadi železnou rukou svoju krajinu, označil protestujúcich za "zopár sfetovaných ľudí".
"Od zajtra, rodičia s deťmi, vychádzajte zo svojich domovov, všetci z vás, čo máte radi Muammara Kaddáfího, vyjdite do ulíc, prevezmite kontrolu nad ulicami, nebojte sa ich. Prenasledujte ich... Je ich len zopár, sú to teroristi. Vás sú milióny, kým ich je len 100," povedal v 45-minútovom emotívnom prejave, prednášanom zjavne pred jednou z budov bombardovaných americkými lietadlami v roku 1986.
Kaddáfí vyhlásil, že vyzve obyvateľov, aby "čistili Líbyu od domu k domu", kým sa demonštranti nevzdajú.
"Ak nebudú odovzdané zbrane... ohlásime svätý pochod, povolám milióny (ľudí) z púští, aby čistili Líbyu od domu k domu".
"Kaddáfí nie je na poste, z ktorého sa odstupuje, Kaddáfí je vodcom revolúcie," uviedol.
Kaddáfí: Toto je moja krajina
"Toto je moja krajina, Líbyu neopustím," zvolal a udrel päsťou na pult, pred ktorým rečnil.
Označil sa za beduínskeho bojovníka, ktorý priniesol Líbyjčanom slávu, a konštatoval, že súčasné nepokoje v Líbyi poškodili jej obraz vo svete. Vinu za to nesú podľa neho aj zahraničné médiá za spôsob, akým informujú o nepokojoch.
V stredu budú podľa Kaddáfího sformované nové ľudové komisie a samosprávne subjekty.
Líbyjčania v minulosti podľa neho vzdorovali Spojeným štátom a Británii a nevzdajú sa ani teraz.
Muammar Kaddáfí ukončil prejav zvolaním "revolúcia, revolúcia" a nasadol do pripraveného auta, ktoré obkolesili jeho prívrženci, niektorí boli ozbrojení a oblečení v uniformách.
Prvý muž Líbye sa objavil na verejnosti po niekoľkých dňoch zdržiavania sa v ústraní, aby tak dokázal nepravdivosť správ o údajnom úteku do Venezuely k svojmu spojencovi, tamojšiemu prezidentovi Hugovi Chávezovi.
S Kaddáfím tento týždeň niekoľkokrát podľa vlastných slov telefonicky hovoril nikaragujský ľavicový prezident Daniel Ortega. Vyjadril líbyjskému lídrovi solidaritu, pretože "vedie veľký boj" za jednotu svojej krajiny.
Kaddáfí počas príhovoru v štátnej televízii. FOTO: AL JAZEERA.
Hague: Systém v Líbyi sa rúca
Systém vlády v Líbyi je vo vážnej kríze a existujú náznaky, že sa v mnohých smeroch rúca štruktúra štátu. Povedal to britský minister zahraničných vecí William Hague.
"Demisie takého veľkého počtu veľvyslancov a diplomatov či správy o ministroch prechádzajúcich na opačnú stranu v rámci samotnej Líbye dokazujú, že systém je vo vážnej kríze," povedal.
Hague ďalej informoval, že k líbyjským brehom bola vyslaná britská vojnová loď HMS Cumberland, ktorá by v prípade potreby mohla pomôcť pri evakuácii Britov z anarchiou zmietanej krajiny.
Britská vláda plánuje tiež podľa neho vyslať na účely evakuácie charterové lietadlo, musí však ešte získať oficiálne povolenie líbyjských úradov.
Predstaviteľ maltskej vlády, ktorý si neželal byť menovaný, informoval, že k brehom stredomorského ostrovného štátu smeruje líbyjské plavidlo, na palube ktorého sa zrejme nachádzajú dezertujúci vojaci.
Jeho zakotvenie sa očakáva ešte dnes, približne 24 hodín po tom, ako na Malte pristáli dve stíhačky s dezertujúcimi líbyjskými pilotmi.
Egypt pohrozil zásahom
Po tom, ako pri líbyjských leteckých útokoch proti demonštrantom prišlo údajne o život vyše 30 Egypťanov, pohrozila egyptská vládnuca armádna rada, že v najhoršom prípade bude "musieť zasiahnuť" v Líbyi. Informoval o tom izraelský rozhlas s odvolaním sa na arabské médiá.
Mnohí z približne 1,5 milióna Egypťanov žijúcich v Líbyi sa pokúšali vrátiť domov do susedného Egypta, ktorý posilnil svoje jednotky na hranici a zriadil pri nej dve poľné nemocnice.
Niektorí z utečencov vypovedali o vlne zabíjania a kriminality, ktorá vypukla v Líbyi.
Líbyjskú stranu hranice na hlavnom priechode s Egyptom dnes kontrolovali odporcovia líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího, vyzbrojení palicami a samopalmi, informoval spravodajca tlačovej agentúry Reuters.
Jeden z mužov držal Kaddáfího portrét, obrátený hore nohami a počmáraný nápisom "tyranský hrdlorez, vrah Líbyjčanov".
Egypťania utekajú domov
Cez pozemnú hranicu dnes smerovali domov stovky Egypťanov, natlačených na traktoroch či nákladných autách. Svedok, ktorý utiekol z mesta Benghází, hovoril o najmenej 2000 zabitých ľuďoch, čo nebolo možné nezávisle overiť, naznačuje to však rozsah deštrukcie, ktorý podľa ľudí spôsobili týždeň trvajúce násilnosti.
Viacerí Egypťania opisovali nebezpečnú cestu z Líbye, na ktorej na nich strieľali ozbrojení banditi, snažiaci sa využiť chaotickú situáciu.
"Všade boli gangstri a kedykoľvek na vás vyťahovali zbrane," povedal 24-ročný Hasan Muhammad, pracovník oceliarne v meste Tobruk. "Snažili sme sa v noci spať, no nemohli sme. Gangstri strieľali do vzduchu každých 15 minút. Vzali nám peniaze, vzali všetko."
"Päť ľudí zahynulo na ulici, kde bývam," povedal Muhammad Džalálí (40) pre agentúru Reuters na hraničnom priechode as-Sallúm. "Odídete z Benghází a potom máte... nič len gangy a mladých ľudí so zbraňami," dodal s tým, že môže potvrdiť správy o nasadení lietadiel a ťažkých guľometov proti demonštrantom.
Zamestnanci líbyjského konzulátu v Alexandrii medzitým stiahli vlajku svojej krajiny a pridali sa k stovkám protestujúcich, ktorých ich pred budovou vyzývali, aby sa pridali k revolte proti Kaddáfímu.
Na obrnenom vozidle v meste Benghází sa nachádza tabuľa s fotkami obetí z radov demonštrantov. FOTO: SITA/AP
Štátna televízia: Správy o masakre sú fámy
Informácie o krutom potláčaní protivládnych protestov v Líbyi tamojšia štátna televízia označila za "fámy a klamstvá" šírené s cieľom destabilizovať krajinu.
"Hovoria, že vo viacerých líbyjských mestách sa odohrávajú masakry. Musíme bojovať proti týmto fámam a klamstvám, ktoré sú súčasťou psychologickej vojny," uviedla televízna stanica al-Džamáhíríja 2.
Cieľom šírenia týchto informácií je podľa nej "zničiť morálku, stabilitu a bohatstvo" Líbyjčanov.
Správy o krvavých zásahoch proti demonštrantom vo viacerých častiach Tripolisu v pondelok zverejnila katarská televízna stanica al-Džazíra, ktorá sa odvoláva na tvrdenia očitých svedkov.
Tí zároveň potvrdili predošlé informácie, že odporcom Kaddáfího režimu sa podarilo prevziať kontrolu nad viacerými líbyjskými mestami vrátane polmiliónového Bengází.
Pravdivosť týchto správ však nie je možné overiť, keďže líbyjské úrady bránia novinárom v pokrývaní udalostí. Štátne médiá o nepokojoch informovali ako o zásahoch bezpečnostných síl proti "teroristickým hniezdam".
Kaddáfí odkázal, že je v Tripolise, nie vo Venezuele
Líbyjský vodca Muammar Kaddáfí dnes vystúpil v štátnej televízii, aby ukázal národu, že odstúpiť ani utiecť z krajiny sa nechystá.
Po protivládnych protestoch, ktoré sa v pondelok po prvý raz preniesli aj do líbyjskej metropoly Tripolis, sa objavili správy o desiatkach zabitých ľudí pri zásahu bezpečnostných síl.
Vo svojom prvom verejnom vystúpení od začiatku demonštrácií, Kaddáfí poprel informácie, podľa ktorých mal utiecť do Venezuely. V 22-sekundovej nahrávke sa nachádza pred vlastným domom.
Ukázal sa v daždi
"Chcem ukázať, že sa nachádzam tu v Tripolise a nie vo Venezuele. Neverte médiám, ktoré ovládajú zblúdilí psi," povedal Kaddáfí, držiac v ruke dáždnik a vykláňajúc sa z dodávky. "Chcel som mládeži na Zelenom námestí (v Tripolise) povedať zopár vecí a pobudnúť s nimi dlhšie, ale začalo pršať. Vďakabohu."
Podľa očitých svedkov, nepokoje v uliciach Tripolisu v dnešných ranných hodinách utíchli kvôli silnému dažďu. Rakúska armáda z krajiny evakuovala 62 Európanov.
O krízovej situácii v Líbyi bude v utorok rokovať Bezpečnostná rada OSN. Oznámil to generálny tajomník OSN Pan Ki-mun s tým, že telefonicky asi 40 minút hovoril s líbyjským prezidentom Muammarom Kaddáfím.
"Zdôraznil som mu, že sloboda zhromažďovania a sloboda prejavu musí byť plne chránená," povedal Pan.
Ozývajú sa diplomati
Líbyjský veľvyslanec v USA Alí Audžálí sa pripojil k ďalším diplomatom tejto arabskej krajiny vo výzve na odstúpenie Muammara Kaddáfího z pozície líbyjského vodcu.
Ambasádor zároveň požiadal medzinárodné spoločenstvo, aby ostro odsúdilo krvavé potlačenie ľudových protestov v Líbyi.
"Myslím, že by (Kaddáfí) mal odstúpiť po tom, čo sa teraz v krajine deje," uviedol Audžálí pre tlačovú agentúru Associated Press. "Neexistuje žiadne iné riešenie. Mal by odstúpiť a dať šancu ľuďom na ich vlastnú budúcnosť."
Proti násilným vládnym zásahom voči demonštrantom odmietajúcim Kaddáfího režim sa postavilo dnes aj líbyjské veľvyslanectvo v Malajzii. "Ostro odsudzujeme barbarský, zločinný masaker a úplnú likvidáciu našich nevinných civilistov," uvádza sa vo vyhlásení ambasády.
Demonštranti spolu s vojakom v meste Benghází. Armáda sa tam pridala na stranu protestujúcich. FOTO: TASR/AP
Podľa odhadov opozície zahynulo už 560 ľudí
Viac ako 560 ľudí prišlo podľa odhadov opozície o život od začiatku nepokojov v Líbyi. Informovala dnes o tom televízna stanica al-Arabíja a dodala, že približne 1400 ďalších ľudí zostáva naďalej nezvestných.
Na uliciach jednej zo štvrtí nepokojného líbyjského hlavného mesta Tripolis sa nachádzajú telá desiatok demonštrantov, ktorých zastrelili líbyjské bezpečnostné sily lojálne Muammarovi Kaddáfímu.
Povedal to dnes líbyjský opozičný aktivista Muhammad Alí z organizácie Líbyjský front spásy (FIS) a jeden z obyvateľov Tripolisu. Ako dodali, miestni obyvatelia po zabíjaní na verejnosti a po varovaniach jednotiek lojálnych Kaddáfímu, že každého v uliciach zastrelia, zostali dnešný deň radšej zavretí doma.
Kaddáfího jednotky strieľali na sanitky a niektorí demonštranti vykrvácali, povedali uvedení svedkovia. Obyvateľ Tripolisu nechcel byť menovaný pre obavy z prípadných odvetných opatrení, uviedla tlačová agentúra Associated Press.
Západné médiá majú zväčša zakázaný prístup do Líbye a správy nebolo možné nezávisle potvrdiť.
Vláda v Jordánsku dnes zároveň odsúdila údajné ostreľovanie líbyjských civilistov a označila ho za porušenie medzinárodného humanitárneho práva. Zároveň vyzvala Tripolis na zdržanlivosť.
Nepokoje uzatvorili prístavy pre nákladné lode
Rastúce násilie v Líbyi uzatvorilo tamojšie prístavy pre nákladnú a kontajnerovú prepravu. Uviedol to dnes John Bader, pracujúci pre taliansku lodiarsku spoločnosť Tarros.
Podľa neho sú nákladné prístavy Bengází, Tripolis a Misurata uzatvorené a lodiam odporúča tejto oblasti sa vyhnúť. "Neodporúčame plavbu lodí do týchto prístavov, dokiaľ nebudeme mať informácie, že situácia sa začína upokojovať," povedal Bader pre agentúru Reuters.
Krajinu opúšťajú aj ropné firmy. Wintershall, ropná a plynárenská divízia nemeckého chemického koncernu BASF, v pondelok (21.2.) oznámila, že zastavuje ťažbu ropy v krajine, ktorá denne predstavovala 100.000 barelov a svojich zamestnancov začala evakuovať. Rovnako aj ďalšie firmy, medzi nimi Eni, OMV, Statoil či Royal Dutch Shell sťahujú zahraničných zamestnancov z krajiny.
Dnes sa k Wintershallu pridala španielska spoločnosť Repsol, ktorá v Líbyi ťaží denne do 35.000 barelov ropy. Spolu s Wintershallom to znamená, že denná ťažba ropy v Líbyi klesla už o 135.000 barelov, čo predstavuje viac než 8 % produkcie.
Egypt posilnil hranicu
KÁHIRA. Egyptská armáda posilnila jednotky na hranici s Líbyou. Ponechala však nepretržite otvorený hlavný hraničný priechod as-Sallúm, aby sa do Egypta mohli dostať chorí a zranení ľudia. Uviedli to dnes egyptské vojenské zdroje.Hlavný hraničný priechod medzi Egyptom a Líbyou bol pôvodne otvorený len niekoľko hodín denne. Egyptská armáda postavila pri hraniciach s Líbyou dve poľné nemocnice, a tiež záchytné tábory, aby mohli prijať utekajúcich Egypťanov a Líbyjčanov.
Boje medzi líbyjskými bezpečnostnými silami a demonštrantami sú čoraz krvavejšie. Líbyjský líder Muammar Kaddáfí sa snaží udržať pri moci, boje sa presunuli z východu krajiny do hlavného mesta.
Na evakuáciu Egypťanov z Líbye pošle egyptská armáda aj dve lietadlá. Podľa panarabskej televízie al-Džazíra vydala skupina líbyjských dôstojníkov vyhlásenie, v ktorom vyzvala vojakov, aby sa "pridali k ľudu" a pomohli zvrhnúť Kaddáfího.
tasr