SME

Squaterská Christiania patrí štátu

Dánsky najvyšší súd rozhodol, že hipíci a umelci na izolované slobodné mesto v Kodani nemajú nárok. Jednu z posledných komunít hipíkov považujú mnohí za vzor aj pre firmy.

Christiania je útočiskom aktivistov aj hipíkov.Christiania je útočiskom aktivistov aj hipíkov. (Zdroj: SITA/AP)

Dánsky najvyšší súd rozhodol, že hipíci a umelci na izolované slobodné mesto v Kodani nemajú nárok. Jednu z posledných komunít hipíkov považujú mnohí za vzor aj pre firmy.

KODAŇ, BRATISLAVA. Tohtoročné štyridsiate narodeniny „ostrova slobody“ uprostred dánskej Kodane budú pre obyvateľov Christianie trpké. Najvyšší súd minulý piatok rozhodol, že na squaterské územie má nárok štát.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obyvatelia Christianie, ktorí neplatia dane, platia pre nich vlastné zákony a tolerujú mäkké drogy, budú musieť po siedmich rokoch na súde opäť rokovať so štátom.

SkryťVypnúť reklamu

Nemusia síce zatiaľ odísť, musia však pristúpiť na „normalizáciu“. Štát môže tiež zrútiť chátrajúce domy postavené bez povolenia.

Vlastný obchod aj škôlky Dnešné útočisko pre hipíkov, aktivistov a umelcov vzniklo na mieste bývalých vojenských kasární. V roku 1971 prelomili brány k opusteným objektom obyvatelia z okolia a časť areálu zabrali ako miesto na hranie pre deti.

CHRISTIANIA Ako vzniklo slobodné mesto

4. septembra 1971 vtrhli do opustených vojenských kasární v centre Kodane ľudia z okolia. Nazvali ho slobodným mestom Christiania a otvorili 26. septembra. Spájali ich ekologické i ľavicové ideály. Vláda si so stovkami nových obyvateľov nevedela poradiť, a tak o dva roky neskôr podpísala s nimi dohodu, že na území môžu bývať za nízky poplatok za vodu a elektrinu. Územie označili ako sociálny experiment.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes má asi tisícka obyvateľov vlastné škôlky, obchod, bary, médiá aj bazén. O nových osadníkoch rozhoduje miestna rada.

Na slávnej Pusher Street (v preklade Ulica dílerov) predávajú marihuanu a hašiš. Tvrdé drogy odtiaľto vytlačili obyvatelia koncom 70. rokov.

Pri vchode návštevníkov víta nápis „Opúšťate Európsku úniu, vitajte v Christianii!“.

Hovorca Christianie Thomas Ertman hovorí, že sa teraz musia sústrediť na budúcnosť. „Budeme tu aj o 40 rokov, tak musíme nájsť politické riešenie,“ hovorí pre AP.

Slobodné mesto, ako ho volajú jeho zakladatelia, prežilo za desaťročia svojej existencie pravidelne policajné razie aj násilné zrážky s políciou, či súboje drogových dílerov.

V roku 2004 polícia odstránila trh s ľahkými drogami na tejto ulici. Podľa AFP hodnotu obchodu odhadovali štátne orgány v prepočte na 134 miliónov eur ročne. Súd teraz rozhodol, že policajný zásah bol legálny.

SkryťVypnúť reklamu

Turistická atrakcia Christiania je podľa AFP jednou z posledných hipíckych komunít na svete. Je to jedna z najpopulárnejších dánskych atrakcií a priláka viac než milión návštevníkov ročne.

Aj preto sa na rozhodnutie súdu pozerá s obavami turistický priemysel. „Christiania je pilierom toho, že je Kodaň tolerantné, cool a mierumilovné mesto. Je výnimočná, nemá ju žiadne iné mesto v Európe,“ hovorí pre dánsky denník Politiken šéf rozvoja v turistickom centre v Kodani Wonderful Copenhagen Romer Peter Hansen.

Viacerí vedci vyzdvihujú aj úspešný systém samosprávy v Christianii. Reklamná agentúra Mensch teraz vyšla s kampaňou, kde vysvetľuje, že od Christianie by sa mohli mnohé podniky učiť.

Lacné bývanie namiesto squaterov Squateri už nie sú vítaní ani v kolíske squattingu Amsterdame. V Holandsku v októbri minulého roka začal platiť zákon, ktorý squatting zakázal. Asi dvesto squatov v Amsterdame sa chystajú postupne vypratať. Protesty squaterov spojené aj s násilím trvali niekoľko dní.

SkryťVypnúť reklamu

„V Amsterdame a okolí nikdy nebolo toľko prázdnych budov,“ povedal sociológ a bývalý squater Eric Duivenvoorden pre Deutsche Welle. Podľa neho bez squaterov bude ťažšie pre samosprávu, aby donútila vlastníkov využiť prázdne priestory.

Samospráva však tvrdí, že vypratané priestory chcú použiť aj na cenovo dostupné bývanie pre mladých a ľudí s nízkymi príjmami. A práve na nedostatok takého bývania sa squateri sťažujú.

V očiach samosprávy už nie je squatting romantický. „Squatteri sú dnes najmä migranti z východnej a južnej Európy, ktorí chcú lacno bývať,“ myslí si pravicový poslanec mesta Amsterdam Frank van Dalen.

Squateri v Európe okupovali Berlín aj Amsterdam

Opustené domy obsadzovali najmä pre bytovú krízu.

1. Berlín

Rozsiahle ruiny tu zanechalo bombardovanie počas druhej svetovej vojny, opustené byty pribudli po tom čo mesto rozdelil Berlínsky múr. Západný Berlín sa stal útočiskom alternatívnej mládeže, ktorú sem lákalo aj to, že nemala povinnú vojenskú službu. V 70. a 80. rokoch bola pre squaterov populárna štvrť Kreuzberg. Squating sa ešte viac rozšíril po roku 1989 po páde Berlínskeho múru. Squateri sa presunuli do Východného Berlína, ktorý ľudia hromadne opúšťali. Dnes už tu squaty nie sú divoké, platí sa nájomné alebo sú v nich kultúrne centrá.

SkryťVypnúť reklamu

2. Amsterdam

V meste bola pre močaristú pôdu pôda vzácna. Počet obyvateľov narástol po druhej svetovej vojne, mesto sa však rozrastalo len pomaly. Bytov a domov bol nedostatok napriek tomu, že mnohé boli prázdne. Squaterom priala tolerantná atmosféra v meste aj podpora obyvateľov. V roku 1971 súd umožnil ľuďom legálne zabrať nevyužívané priestory. V tom čase tu bolo asi 20­tisíc squaterov. Dnes ich zostalo už len asi 1500 a aj tých postupne vyhadzujú. Za squating odvlani hrozí až rok väzenia.

3. Praha

Squating k nám a do Česka dorazil až v 90. rokoch. Najslávnejšie boli Vila Milada (1997 – 2009) a Ladronka (1993 – 2000) v Prahe. Obe nakoniec vypratala polícia.

Ela Rybárová, Miloš Krekovič

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  2. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  5. Musí veda odpovedať na všetky naše otázky?
  6. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  7. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  8. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 18 111
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 8 880
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 817
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 4 378
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 3 956
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 588
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 2 209
  8. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 1 861
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Na snímke účastníci 14. ročníka podujatia Dúhový Pride.

Obžaloba bola podaná 17. apríla.


TASR
Ilustračné foto

Išlo o plytké zemetrasenie.


TASR
Minister zahraničných vecí Abbás Arákčí.

Čína bola zmluvnou stranou jadrovej dohody z roku 2015, ktorá obmedzila jadrový program Teheránu.


SITA
Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.

Najväčším ohrozením pre Poľsko by bol rozpad jednoty Západu.


TASR 2

Sportnet

Útočník Komety Brno Kristián Pospíšil.

Slovák cíti krivdu po faule od Lukáša Sedláka z Pardubíc.


Dominik Hašek.

Vyhrážky ruského exprezidenta a expremiéra smerom k Haškovi odsúdil aj premiér Fiala.


TASR
Peter Frühauf.

Spolupráca fungovala skvelo po celé dva roky, povedal hlavný tréner.


TASR
Kaspars Daugavinš v drese Lotyšska na MS v hokeji 2024.

Skúsený útočník zvažuje, či by Lotyšsko nemalo olympijský turnaj bojkotovať v prípade účasti Ruska.


SITA
SkryťZatvoriť reklamu