WASHINGTON. Myslíte si, že bol egyptský exprezident Husní Mubarak zlý? Kosovskí lídri sa venovali pašovaniu orgánov a drog, kým USA obracali hlavu na druhú stranu, napísal v najnovšom vydaní americký časopis Foreign Policy.
Kosovo, ktoré minulý týždeň zaznamenalo tretie výročie jednostranne vyhlásenej nezávislosti, naďalej čelí obrovským problémom. Tie sú následkom akejsi polovičnej suverenity, pretože ho doposiaľ uznalo iba 75 zo 192 členských krajín OSN.
Foreign Policy pripomína, že počas uplynulých niekoľkých rokov dostalo Kosovo od USA viac priamej pomoci, ako napríklad zvrhnutý egyptský prezident Husní Mubarak, napriek tomu je však naďalej nestabilnou oblasťou.
Základným predpokladom pre podporu Kosova bol rozvoj a podpora stabilnej a demokratickej spoločnosti, miesto toho však vznikli veľké politické rozdiely a elita, ktorá stojí nad samotným zákonom.
Bývalým vodcom Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) sa podarilo obohatiť a zostať pri moci, kontrolujúc všetky inštitúcie, kým medzinárodné spoločenstvo nemalo odpoveď na rozmáhajúcu sa korupciu, uvádza Foreign Policy.
Ako dodáva, až správa švajčiarskeho senátora a spravodajcu Rady Európy Dicka Martyho o obchode s ľudskými orgánmi priniesla otvorenú diskusiu o zločine a korupcii v Kosove. Marty v nej označil Hashima Thaciho za lídra tzv. drenickej skupiny, ktorá sa podieľala na obchode s orgánmi a drogami.
Všetci podozriví vysokopostavení predstavitelia Kosova okamžite obvinili medzinárodné spoločenstvo z politického lynčovania a miešania sa do vnútorných záležitostí, čo nie je celkom pravda, uviedli noviny.
USA lobovali a podporovali UCK s cieľom, aby ju z ozbrojenej bandy premenili na politickú silu. Kvôli tej podpore neboli vznesené žaloby z vojnových zločinov, vyšetrovania neboli ukončené a niektoré sa dokonca ani nezačali, o korupcii ani nehovoriac, píše Foreign Policy.
Niektoré vyšetrovania boli prerušené, pretože politické dôsledky by boli príliš vážne. Dokumenty misie OSN v Kosove (UNMIK) z roku 2003, ktoré prenikli na verejnosť, dokazujú, že misia viedla, ale neukončila vyšetrovanie obchodu s ľudskými orgánmi, uzatvára časopis.