Karel Schwarzenberg povedal, že miešaním sa do líbyjských záležitostí "by sa situácia iba skomplikovala".
BRUSEL. Taliansko pokračovalo v miernej diplomatickej rétorike vo veci zasahovania Európskej únie do udalostí v Líbyi cez rôzne vyhlásenia.
Jeho minister zahraničných vecí Franco Frattini sa obáva moci islamistických síl v krajine a ako prioritu vidí udržanie územnej celistvosti štátu.
"Európa nemôže za žiadnych okolností exportovať svoju demokraciu. Nemôžeme prísť do Afriky a povedať: 'Toto je náš európsky model, aplikujte ho aj vy'," povedal v Bruseli Frattini.
Frattini navrhuje Akčný plán pre severoafrické krajiny, ktorý nazval on sám "Marshallovým plánom pre Stredomorie".
"Navrhol som plán, ktorý obsahuje rozpracovanie politickej, ekonomickej a sociálnej podpory. Musíme pripraviť finančné zdroje, lebo pravdupovediac ak by sme tolerovali kolaps ekonomík v oblasti, Európska únia za to zaplatí. Musíme podporiť pokojný prechod k demokracii poslaním expertov ako napríklad Benátskej komisie. Robíme to aj v iných častiach sveta a na požiadanie," charakterizoval svoje zámery bývalý eurokomisár a narážal na fakt, že Taliansko má v severnej Afrike aj mnohé ekonomické záujmy.
"V Líbyi musí začať proces národného zmieru, ktorý vyvrcholí vytvorením novej ústavy. Extrémne ma znepokojuje idea rozdelenia krajiny na dve časti, deklarované možné vyhlásenie tzv. islamských arabských emirátov na severovýchode krajiny, desiatky kilometrov od Európy. Viete si predstaviť, čo by to znamenalo pre Úniu? Toto by bola vážna hrozba," varoval Frattini pred odrhnutím nepokojnej oblasti, v ktorej sa údajne nachádzajú aj skupiny napojené na teroristické bunky.
V nedeľu sa na umiernenú stranu postupu zo strany Únie postavil aj český minister zahraničných vecí Karel Schwarzenberg, ktorý povedal, že miešaním sa do líbyjských záležitostí "by sa situácia iba skomplikovala".
Únia sa znovu vzďaľuje od svojho avizovaného "jednotného hlasu" a držania sa vyhlásení šéfky diplomacie Catherine Ashtonovej.
Tá vydala v pondelok komuniké, v ktorom odsudzuje represívne konanie proti protestujúcim a vyjadruje ľútosť nad stratou životov. K nej sa pripojil aj luxemburský minister zahraničia Jean Asselborn.
"Nemôžeme akceptovať, aby ostreľovači armády zabíjali ľudí. To by sme potom obhajovali niečo, čo sa obhájiť nedá."