Opozícia tento krok označila len za pokus vládnej strany odvrátiť masové protesty, lebo sa obáva podobných ľudových povstaní, aké zasiahli Tunisko a Egypt.
CHARTÚM.
Informoval o tom vysokopostavený predstaviteľ vládnej strany Rabí Abdalátí.
Bašír sa dostal k moci krvavým prevratom v roku 1989. V apríli 2010 vyhral prezidentské voľby, ktoré mnoho opozičných strán bojkotovalo a ako dôvod uviedlo volebné podvody.
"Bašír oznámil, že v najbližších voľbách sa nebude uchádzať o znovuzvolenie," povedal Abdalátí zo Strany Národného kongresu (NCP) pre tlačovú agentúru Reuters.
Podľa súčasnej sudánskej ústavy sa majú prezidentské voľby konať raz za štyri roky.
Bašír je jedinou hlavou štátu, ktorú Medzinárodný trestný súd (ICC) obžaloval z vojnových zločinov a genocídy v regióne Darfúr, zničeného vojnou. Bašír obvinenia odmieta.
Vlani Bašír naznačil mladým členom svojej strany, že odíde do dôchodku, ak NCP schváli vek 60 rokov ako časovú hranicu pre odchod do penzie platnú pre politické funkcie.
Opozícia tento krok označila len za pokus vládnej strany odvrátiť masové protesty, lebo sa obáva podobných ľudových povstaní, aké zasiahli Tunisko a Egypt. Ich výsledkom je totiž zvrhnutie dlhodobých autokratických prezidentov.
Podľa Abdalátího Bašír takisto ponúkol svoje odstúpenie z čela NCP a zdôvodnil to širšou stratégiou na demokratizáciu Sudánu.
Zdroj: Reuters