AKTUALIZOVANÉ 14:02

V Tripolise horí budova parlamentu

Kaddáfího syn sľubuje reformy a varuje pred občianskou vojnou. Tvrdí, že otec z Líbye neutiekol.

Demonštranti počas televízneho príhovoru Kaddáfího syna mávali topánkami, čo je v islamskom svete najväčšou urážkou.(Zdroj: aljazeera.net)

TRIPOLIS. Jedna z budov parlamentu v líbyjskom hlavnom meste Tripolis bola podľa reportéra agentúry Reuters v plameňoch. "Vidím, že Sieň národov horí, sú tu hasiči a pokúšajú sa to uhasiť," uviedol.

Ďalšie desiatky ľudí zahynuli podľa správ pri zrážkach v líbyjskej metropole Tripolis, do ktorej sa v noci na dnes preniesli protesty proti režimu Muammara Kaddáfího. Druhé najväčšie líbyjské mesto Benghází sa medzitým dostalo z veľkej časti do rúk odporcov vlády, tvrdili miestni svedkovia.

Proti protestujúcim v Tripolise zasiahli bezpečnostné sily, ktoré použili ostrú muníciu a slzotvorný plyn, čo jeden zo svedkov označil za "masaker". Demonštranti sa dostali do stretov aj so stúpencami Kaddáfího. V meste podľa reportéra agentúry Reuters horela budova parlamentu, najnovšie správy však hovorili o upokojení situácie v uliciach, kde hliadkovali vládne sily.

Európske krajiny sťahujú občanov

Francúzsko medzitým začalo uzatvárať francúzske školy v Líbyi a vyzvalo svojich občanov žijúcich v krajine, aby sa vrátili domov. Potvrdil to francúzsky minister pre európske záležitosti Laurent Wauquiez. V Líbyi žije približne 750 Francúzov. Podľa Wauquieza im nehrozí bezprostredné nebezpečenstvo.

Medzinárodné spoločenstvo musí urobiť všetko pre to, aby sa Líbya nedostala do občianskej vojny, povedal dnes hovorca francúzskej vlády Francois Baroin.

"Sme extrémne znepokojení a šokovaní a rozhodne odsudzujeme to, čo sa deje, toto bezprecedentné násilie, ktoré môže vyústiť do extrémne intenzívnej a dlhej občianskej vojny," varoval Baroin.

Podľa ľudskoprávnej organizácie Human Rights Watch zahynulo za päť dní násilných nepokojov v Líbyi najmenej 223 ľudí. K najväčším stratám na životoch došlo v meste Benghází.

Sľúbil reformy, odsúdil protesty

Syn Muammara Kaddáfího Saif El Islam Kaddáfí v štátnej televízii vyhlásil, že povstanie je súčasťou zahraničného sprisahania proti krajine. Bezpečnostné jednotky podľa neho zatkli desiatky ľudí arabskej národnosti, ktoré sa na ňom podieľali.

Priznal však, že brutálny zásah proti demonštrantom bol chybou, a vyzval občanov na vybudovanie "novej Líbye".

Varoval, že jeho krajina bude čeliť krvavej občianskej vojne, ak demonštranti odmietnu prijať ponúkané reformy.

"Líbya je na križovatke. Ak sa dnes nedohodneme na reformách, nebudeme oplakávať 84 ľudí, ale tisíce mŕtvych, a Líbyou budú pretekať potoky krvi," povedal.

Zatiaľ čo sa objavili špekulácie o tom, že Kaddáfí utiekol z Líbye, jeho syn povedal, že otec je v krajine a má podporu armády.

V dôsledku "sprisahania" a kmeňového systému podľa neho hrozí rozdelenie krajiny na viac malých štátov.

"Budeme bojovať do poslednej minúty, do poslednej guľky," povedal.

V pondelok sa centrálnou časťou Tripolisu a ďalšími časťami mesta ozývala intenzívna streľba, informoval spravodajca tlačovej agentúry AFP. Ide o prvé intenzívne boje od začiatku protestov zameraných proti Kaddáfiho vláde.

Zdôraznil, že nie je na mieste prirovnávať Líbyu s Egyptom alebo Tuniskom.Povedal tiež, že médiá zveličili rozsah nepokojov. Pri protestoch podľa neho zahynulo 14 ľudí. Demonštrantov označil ako "opilcov a gangstrov", posilnených drogami.

syn.jpg

Seif pripustil rozsiahle reformy, zmeny v správe štátu, vrátane novej ústavy. Hovoril o vytvorení novej Líbye, s ktorej systémom budú všetci súhlasiť. Dnes sa má stretnúť parlament, aby prerokoval "jasný program reforiem", a vláda zvýši v krajine platy, sľúbil Sajf.

"Ľud si musí vybrať medzi novou Líbyou a občianskou vojnou," dodal.

Demonštrantov varoval, že v prípade, že sa nepodarí dosiahnuť kompromisnú dohodu, môže dôjsť k rozsiahlemu krviprelievaniu a rozdeleniu krajiny na východnú a západnú časť.

Varoval, že Líbyu kvôli rope obsadia Američania a Európania a budú ju okupovať. Nie je jasné, či vystúpenie prebiehalo naživo alebo bolo vysielané zo záznamu.

Jon Leye, blízkovýchodný korešpondent BBC, zhodnotil prejav ako „kompletne vytrhnutý z reality diania v krajine."

"Bol to jeden z najčudnejších prejavov. Bez obalu - väčšina Líbyjčanov to považuje za táranie. Úplne bezvýznamné," povedal Leye.

"Myšlienka, že by si spolu mohli spolu sadnúť a mať národný dialóg s vládou, ktorá zaplatí žoldnierov, aby do nich strieľali, je smiešna," dodal.

Líbyjčania zaútočili na juhokórejskú firmu

Stovky Líbyjčanov, niektorí ozbrojení nožmi a pištoľami, zaútočili v nedeľu na juhokórejské stavenisko v líbyjskom hlavnom meste Tripolis. To vyvolalo niekoľkohodinovú potýčku, pri ktorej utrpeli zranenia najmenej štyria cudzinci. Informovalo o tom dnes ministerstvo zahraničných vecí v Soule.

Výtržníci vtrhli na stavenisko približne o 23.00 h miestneho času, odišli, potom sa o niekoľko hodín vrátili a zaútočili.

Zranenia utrpeli traja juhokórejskí zamestnanci, jeden z nich bodné. Jeden alebo dvaja bangladéšski zamestnanci takisto utrpeli zranenia. Incident sa skončil dnes nadránom o 05.00 h miestneho času.

Na stavenisku v Tripolise pracuje vyše 1000 bangladéšskych a približne 40-50 juhokórejských zamestnancov. Informovala o tom tlačová agentúra Jonhap.

Veľvyslanec v Indii na protest odstúpil

Líbyjský veľvyslanec v Indii Alí al-Ísáwí odstúpil na protest proti násilným zásahom svojej vlády voči demonštrantom, požadujúcim odchod líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího. Informovala o tom britská spravodajská stanica BBC.

Veľvyslanec Alí al-Ísáwí takisto obvinil vládu z vyslania zahraničných nájomných vojakov proti demonštrantov, dodala na svojej arabskej webovej stránke BBC.

Líbyjské veľvyslanectvo v indickom hlavnom meste Naí Dillí zatiaľ situáciu nekomentovalo.

Krajiny evakuujú

Osobitné lietadlo tureckých aerolínií, ktoré malo evakuovať krajanov z Líbye kvôli tamojším vážnym nepokojom, nedostalo od úradov povolenie pristáť v Benghází.

Naopak, lietadlá rakúskych aerolínií pokračujú aj dnes v letoch do Tripolisu, potvrdil hovorca Austrian Airlines Martin Hehemann pre agentúru APA s tým, že monitorujú vzdušný priestor nad krajinou v spolupráci s letiskom.

V prípade, že by došlo k vyostreniu situácie, evakuácia rakúskych občanov by sa uskutočnila pomocou vojenského lietadla, ktoré sa už nachádza na ostrove Malta. Odtiaľ trvá let do Tripolisu asi 45 minút, takže evakuácia by mohla prebehnúť rýchlo.

Turecká vláda by chcela s ďalšími lietadlami doviezť asi 3000 ľudí z Líbye, kde už niekoľko dní pokračuje brutálne násilie proti odporcom lídra Muammara Kaddáfího. Z mesta Benghází informovali očití svedkovia o situácii podobnej občianskej vojne.

Čo sa písalo na Twitteri:

Informácie pochádzajú z viacerých zdrojov a nemusia byť overené.

Egyptské ministerstvo zahraničia v štátnej televízii potvrdilo smrť ôsmich Egypťanov počas násilností v Líbyi. Sú správy, že líbyjské jednotky napadli Egypťanov, snažiacich sa vrátiť do svojej krajiny.

Aj armáda v oblasti Tarhuna sa údajne pridala na stranu demonštrantov, ktorí vyšli do ulíc.

Počas vysielania príhovoru spustili ostreľovači na Zelenom námestí v Tripolise paľbu do demonštrantov. Svedkovia hovoria o krviprelievaní, vojaci útočia na demonštrantov aj mínometnými či protiraketovými strelami.

Kaddáfí podľa nepotvrdených informácií opustil Tripolis. Lietadlo, sprevádzané troma armádnymi strojmi malo odletieť z letiska v Tripolise smerovať do Venezuely alebo Brazílie. Hovorilo sa však aj o Londýne.

Špekulácie o tom, že Kaddáfí opustil krajinu potvrdil aj líbyjský ambasádor v Číne Hussein Sadik al Musrati. V živom vysielaní televízie al-Džazíra zároveň odstúpil zo svojho postu.

Letectvo malo údajne odmietnuť rozkaz na bombardovanie líbyjských miest.

Zelené námestie v Tripolise by malo už byť pod kontrolou demonštrantov a ľudia v hlavnom meste začínajú oslavovať. Podľa niektorých v je v meste odpojená elektrina.

Protesty sa rozšírili už aj do hlavného mesta Tripolis, kde sa tisícky demonštrantov dostali na Zelenom námestí do stretu s líbyjskými ozbrojenými zložkami, pričom z ulíc je počuť mohutnú streľbu. Žoldnieri útočia aj pomocou rakiet. Počet demonštrantov neustále narastá. Objavili sa aj správy o podpálených policajných staniciach a pumpách.

Zo správ na Twitteri vyplýva, že v meste Benghazí je v nemocniciach katastrofálna situácia a chýbajú ďalší doktori a krv. V meste by malo byť už vyše 500 obetí. Nemocnica potvrdila za dnešok 60 mŕtvych. Očakáva sa zdravotnícka pomoc z Egypta.

Demonštranti v meste Zawia údajne podpálili Kaddáfího dom. Celé mesto by malo byť už "oslobodené", podobne ako Benghazí.

Dvestotisícové mesto Bayda by malo byť pod kontrolou demonštrantov.

Ľudia v uliciach Benghazí oslavujú oslobodenie mesta:

sme.sk

Príslušníci jednej z armádnych jednotiek v líbyjskom meste Benghází oznámili tamojším obyvateľom, že dezertovali a "oslobodili" mesto od síl podporujúcich vodcu krajiny Muammara Kaddáfího.

Agentúru Reuters o tom informovali dvaja z miestnych obyvateľov.

Členovia jednotky nazvanej "Blesk" prišli do nemocnice s vojakmi zranenými počas zrážok s Kaddáfího osobnou strážou.

Interaktívna mapa diania v arabských a blízkovýchodných krajinách.

Povedali, že porazili príslušníkov tejto stráže a pridali sa na stranu demonštrantov. Túto informáciu nie je zatiaľ možné overiť z nezávislých zdrojov. Nepotvrdil ju ani Kaddáffího syn.

Jeden z lekárov v Benghází medzitým pre agentúru Reuters uviedol, že len počas dnešného popoludnia prišlo v druhom najväčšom líbyjskom meste o život najmenej 50 ľudí a ďalších minimálne 200 bolo zranených, z toho v polovici prípadov ide o ťažké poranenia. Väčšinu z tých, čo zahynuli, zastrelili.

Ako medzitým informovala televízia al-Džazíra, na protest proti "útlaku" voči demonštrantom ponúkol svoju rezignáciu predstaviteľ Líbye v Lige arabských štátov (LAŠ).

Spojené štáty reagovali na vývoj v Líbyi vydaním varovania pre svojich občanov, aby do tejto severoafrickej krajiny cestovali iba v nevyhnutných prípadoch.

Prestrelka v uliciach Benghází

Najčítanejšie na SME Svet


Inzercia - Tlačové správy


 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to
 3. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš
 4. Objavte netušené možnosti nových firemných kreditných kariet
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári
 6. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta
 8. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom?
 9. Jarné prázdniny pri mori?
 10. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta
 1. Vecný dar pre Detské kardiocentrum v Bratislave
 2. VZN o hazarde sa dá zachrániť
 3. Prieskum: Ako si Slováci požičiavajú? Hlavne rýchlo
 4. Čo prinieslo tohtoročné Záhradnícke fórum?
 5. Diplomaciu v praxi na EU v BA otvorila veľvyslankyňa Nórska
 6. Študenti z rôznych kútov sveta prichádzajú študovať na EU v BA
 7. 10 faktov o ovocí a zelenine, ktoré musíte vedieť!
 8. Trenkwalder má nového generálneho riaditeľa
 9. Montážne konferencie - Novinky aj vzdelávanie o suchej výstavbe
 10. Profesijný rast študentov médií sa začína už počas vysokej školy
 1. Hotovosť, internet či karta? Najbezpečnejšie je platenie mobilom 9 348
 2. Už ste niekedy jedli v garáži? Tá v Trenčíne stojí za to 9 101
 3. Boj s podvodníkmi stáčajúcimi odometre stojí bazáre státisíce 7 991
 4. Staré Dobré Mexiko: Už vieme prečo východniari chvália Šariš 7 568
 5. Najväčšie first moment zľavy končia vo februári 6 746
 6. Prečo majú Slováci stále radšej hypotéku ako prenájom? 5 459
 7. Bezpečné a prestížne bývanie v Bratislave s novým symbolom mesta 4 194
 8. Klasickým gastrolístkom konkuruje už aj nová stravovacia karta 3 682
 9. Ceny bytov vo veľkých mestách prekonali historický rekord 3 280
 10. Jarné prázdniny pri mori? 2 660

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Poliaci a Švédi čistia Európu od slovenských zbraní

Poliaci rozbili gang pašujúci slovenské zbrane, Švédi na prípade stále pracujú.

KOMENTÁRE

Pripomeňme si, že režim bol naozaj zločinecký

Námietka, že ÚPN v Poľsku má väčšie právomoci, je nemiestna.

TECH

Veľký objav astronómov, ďaleké planéty môžu mať vodu aj život

V systéme Trappist-1 je sedem Zemi podobných planét.

Neprehliadnite tiež

Obchodníci s mandátmi alebo nebezpeční stalinisti? Českí komunisti už nie sú tabu

Komunistom nadbieha sociálna demokracia aj Andrej Babiš. Strana sa nezmenila, no jej hlasy sú lákavé.

Ekvádorčania si zvolia prezidenta v druhom kole

O prezidentské kreslo v druhom kole zabojujú Lenín Moreno z vládnucej ľavicovej Aliancie PAIS a bývalý bankár Guillermo Lasso.

Varšava zverejňuje nehnuteľnosti, o ktoré sa môžu hlásiť majitelia spred vojny

Nehnuteľnosti či pozemky, ku ktorým sa do šiestich mesiacov nikto neprihlási, budú natrvalo prevedené do majetku mesta.

Azerbajdžan vydal medzinárodný zatykač na českého europoslanca

Jaromír Štětina je obvinený z opakovaného nezákonného vstupu na okupované územie Azerbajdžanu.


Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop