Českí lekári prestali sťahovať výpovede,keď sa dozvedeli, že ich vodca Martin Engel prišiel o miesto rádiológav nemocnici.
PRAHA, BRATISLAVA. Deväť mesiacov bojoval za českých lekárov, teraz českí lekári bojujú za neho.
Vodca protestu a šéf lekárskeho odborového zväzu Martin Engel prišiel o miesto rádiológa a 3800 lekárov hrozí, že preto nestiahnu svoje výpovede, ako sa na tom minulý týždeň po tvrdých rokovaniach dohodli vláda a odbory.
Vinohrady bez Engela
Fakultná nemocnica Královské Vinohrady v Prahe cez víkend definitívne odmietla vziať Engela na jeho pôvodné miesto.
Engel pracoval v nemocnici 30 rokov na rádiologickom oddelení.
Minulý štvrtok nám potvrdil, že sa nemá kam vrátiť. V ten deň s ministrom zdravotníctva Leošom Hegerom podpísal dohodu o ukončení najúspešnejšieho štrajku lekárov od pádu komunizmu.
„Od 1. apríla vzali na moje miesto študentku medicíny, takže sa nemám kam vrátiť. Ja za seba bojovať nemôžem, ale verím, že nakoniec zvíťazí zdravý rozum," povedal pre SME Engel.
Študentka to odmietla
Mladá študentka medzitým odmietla na Engelovo miesto nastúpiť, prihlásila sa však iná záujemkyňa. „Má nastúpiť 1. apríla.
Stále platí, že pána Engela nemôžeme vziať späť," povedala pre aktuálne.cz hovorkyňa nemocnice Jana Jelínková. Podľa českých médií nechcú vziať späť 12 rebelujúcich lekárov.
„Chápeme to ako posledný pokus dohodu zničiť. Je to útok na memorandum i osobu pána ministra Hegera, ktorý ho podpísal," povedal médiám Miloš Voleman z predsedníctva lekárskeho klubu.
Voleman pracoval ako chirurg v rovnakej nemocnici ako Engel, kým nepodal výpoveď. Ani jeho zatiaľ nechce riaditeľ nemocnice vziať späť, budú však spolu ešte rokovať.
Lekári za Engelem
Viacerí lekári cez víkend SMS správami odborárom potvrdili, že výpovede nestiahnu, ak Engel a ostatní lekári nedostanú svoje miesta späť. Kríza v českom zdravotníctve by sa tak nemusela skončiť ani po minulotýždňovej dohode s vládou.
Tá lekárom garantovala vyššie platy o 5 až 8–tisíc českých korún (206 až 330 eur) podľa špecializácie a do roku 2013 zvýšenie na 1,5 až 3-násobok priemernej mzdy v krajine.
Za to malo 3800 lekárov z celkovo 12-tisíc lekárov v českých nemocniciach do troch dní stiahnuť výpovede a vrátiť sa do práce.
Masový exodus lekárov ohrozoval poskytovanie zdravotnej starostlivosti v siedmich zo 14 krajov.
Najväcšie problémy boli s pôrodmi, keďže výpoveď podal každý štvrtý gynekológ či pôrodník. Riaditelia preto hľadali na ich miesta nových lekárov.