V liste haagskemu tribunálu sa uvádza, že od polovice 90. rokov bolo 70 až 200 ľudí unesených a prevezených do súkromných objektov na severe Albánska.
BELEHRAD, PRIŠTINA. Velitelia niekdajšej Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) a lekári z Kosova i zo zahraničia sa zúčastňovali na prevoze Srbov do improvizovaných väzníc na severe Albánska, kde boli zajatci zabíjaní a ich orgány z letiska v Tirane prevážané do zahraničia.
Informoval o tom srbský spravodajský server RTS s odvolaním sa na dokumenty z roku 2003, v ktorých kosovská misia OSN (UNMIK) informuje haagsky tribunál o výsledkoch vyšetrovania únosov a vrážd Srbov v Kosove a na severe Albánska počas i bezprostredne po skončení vojnového konfliktu v roku 1999.
Vierohodnosť týchto dokumentov podľa RTS potvrdili dva zdroje z Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) a UNMIK-u.
V liste z 12. decembra 2003 adresovanom haagskemu tribunálu z kancelárie UNMIK-u sa uvádza, že v období od polovice 90. rokov bolo 70 až 200 ľudí unesených a prevezených nákladnými autami alebo kamiónmi do súkromných objektov v blízkosti miest na severe Albánska, cituje RTS.
Orgány putovali z Tirany letecky
Väčšinu týchto ľudí tvorili Srbi z Kosova, unesení v období medzi júnom a októbrom 1999. Srbmi, odvezenými do Albánska, boli najmä muži vo veku od 27 do 50 rokov.
Podľa množstva zdrojov, ktorých vierohodnosť doposiaľ nebola potvrdená, prevážali niektorých zajatcov (24 až 100) zo severu Albánska do súkromného domu (alebo domov) v blízkosti mestečka Burel, približne 100 kilometrov juhovýchodne od Kukesa.
Lekárske príslušenstvo v tom dome používali lekári na odoberanie orgánov zajatcov, ktorí následne zomierali, cituje RTS z listu UNMIK-u.
Ich telá potom pochovávali v blízkosti. Orgány prevážali na letisko Rinas pri Tirane (asi 75 kilometrov smerom na severovýchod od Burela) a letecky odvážali do zahraničia.
Posledný prevoz v roku 2000
Okrem Srbov boli zajatci, ktorých prevážali do spomínaného domu, označovaní za "prostitútky", uviedol RTS. Posledný prevoz zajatcov zo severu Albánska do domu v blízkosti Burela bol zaregistrovaný v roku 2000.
UNMIK v liste uvádza, že spomínané informácie získal na základe vypočúvania svedkov - Albáncov, ktorí slúžili v UCK, a že spoľahlivosť týchto informácií nie je potvrdená.
Chirurgické úkony boli podľa týchto zdrojov vykonávané za aktívnej účasti, alebo s vedomím stredne až vyššie postavených dôstojníkov UCK, ako aj lekárov z Kosova i zo zahraničia.
V dokumente sa tiež uvádza, že pri celej operácii pomáhali aj členovia albánskej tajnej služby v čase, keď bola v krajine pri moci Demokratická strana Saliho Berishu.
Haagsky tribunál nikdy nezačal oficiálne vyšetrovanie týchto tvrdení z dokumentov UNMIK-u.