Americké tajné služby a vládne organizácie predpokladajú, že bahrajnská vláda napokon ustojí vlnu demonštrácií a nastolí v krajine poriadok.
MANÁMA, WASHINGTON. Tisícky Bahrajnčanov sa opäť vrátili na hlavné Perlové námestie v hlavnom meste Manáma. Vojaci a obrnené vozidlá sa stiahli.
Približne desať policajných áut hliadkovalo v blízkosti počas odchodu vojakov. Po odsune armády sa však na námestie vrátilo niekoľko desiatok demonštrantov. Polícia proti nim použila slzotvorný plyn a obušky.
Korunný princ Bahrajnu, šejk Salmán ibn Hamad al-Chalíf, povedal, že po odchode armády obnoví poriadok v uliciach polícia. Rozhodnutie kráľovskej rodiny o odsune armády prišlo po tom, ako opozícia odmietla rokovať.
Hlavný šiitský opozičný blok v Bahrajne odmietol kráľovu výzvu na dialóg. "Nemáme pocit, že existuje seriózna vôľa na dialóg, pretože v uliciach je armáda, povedal Ibráhím Mattar z opozičnej strany Wifák.
Korunný princ, ktorý je zástupcom najvyššieho veliteľa ozbrojených síl Bahrajnu, potom nariadil stiahnutie armády z ulíc "s okamžitou platnosťou", oznámila AP.
Deň smútku
Korunný princ vyzval na národný deň smútku za obeťami nepokojov z ostatných dní. Informovala o tom bahrajnská štátna tlačová agentúra.
Šejk Salmán ibn Hamad al-Chalífa vyzval na zachovanie pokoja. Apeloval na občanov svojej krajiny, aby sa zjednotili a spolupracovali so všetkými politickými silami v kráľovstve.
"Opäť zdôrazňujem, že našou úlohou je zachovať bezpečnosť a stabilitu, zaistiť, aby nedochádzalo k sporom a aby sa situácia nezhoršovala. Pokúsme sa spolu upokojiť situáciu, aby sme mohli oznámiť deň smútku za našimi stratenými synmi," píše sa vo vyhlásení zverejnenom štátnou tlačovou agentúrou.
Napätá situácia
Situácia v hlavnom meste Bahrajnu bola aj dnes napätá. Ráno sa desiatky odporcov vlády zhromaždili pred nemocnicou Salmaníja v Manáme, kam po krvavých zrážkach previezli väčšinu zranených.
Lekári z nemocnice Salmaníja uviedli, že mali najmenej 66 zranených. Centrum hlavného mesta Manáma obsadila armáda, aby zabránila ďalším protestom.
Bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa v piatok oznámil, že požiadal korunného princa, aby začal národný dialóg "so všetkými stranami" s cieľom vyriešiť krízu, ktorá otriasa ostrovným kráľovstvom.
USA: Bahrajn protesty ustojí
Americké tajné služby a vládne organizácie zaoberajúce sa národnou bezpečnosťou predpokladajú, že bahrajnská vláda napokon ustojí vlnu demonštrácií a nastolí v krajine poriadok.
Informovala o tom tlačová agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaného vysokopostaveného predstaviteľa americkej vlády.
Analýzy USA, pre ktoré je Bahrajn dôležitým spojencom v Perzskom zálive, sa čiastočne opierajú o závery bahrajnských úradov, ktoré rovnako predpokladajú ukončenie protestov v dohľadnej dobe.
Nepokoje, ktoré si vyžiadali už niekoľko životov a najmenej stovku zranených, majú pôvod v nespokojnosti šiitskej väčšiny, ktorej vládne sunnitská kráľovská rodina a vláda, uviedol americký predstaviteľ.
Názor potvrdzuje aj WikiLeaks
K znovunastoleniu poriadku však prispeje aj skutočnosť, že nacionalizmus bahrajnských šiitov im nedovolí podľahnúť podvratným vplyvom napr. z Iránu, dodal nemenovaný zdroj.
Optimizmus ohľadne upokojenia situácie v krajine potvrdzujú aj texty depeší z americkej ambasády v Bahrajne, ktoré zverejnila webová stránka WikiLeaks.
Podľa záznamov z roku 2009 je bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa proamericky orientovaným vládcom, ktorý od svojho nástupu na trón v roku 1999 prispel k zmiereniu so šiitskou väčšinou a prijal mnohé dôležité politické a hospodárske reformy.
V metropole Bahrajnu Manáma v piatok pokračovali masové protivládne protesty. Armáda použila slzotvorný plyn a spustila streľbu na tisíce demonštrantov.
Davy ľudí sa zhromaždili na pohreboch štyroch protestujúcich zabitých vo štvrtok pri policajnom zásahu na centrálnom námestí.
Obama vyzval na zdržanlivosť
Americký prezident Barack Obama a bahrajnský kráľ Hamad ibn Ísá al-Chalífa absolvovali v piatok večer telefonický rozhovor.
Americká hlava štátu odsúdila pretrvávajúce násilie v ostrovnom kráľovstve a vyzvala bahrajnského štátnika na umiernenosť. Informoval o tom Biely dom.
"Obama opakovane odsúdil násilie páchané na mierumilovných demonštrantoch a rázne vyzval bahrajnskú vládu k zdržanlivosti a aby tí, ktorí nesú zodpovednosť za násilie, čelili následkom," uviedol hovorca Bieleho domu Jay Carney.
Podľa Obamu "závisí stabilita Bahrajnu od rešpektovania všeobecných ľudských práv občanov krajiny a procesu zmysluplnej reformy, ktorá zohľadní ich túžby".
Tvrdé zásahy
Obamov telefonát nasledoval dva dni po tom, čo podobná iniciatíva americkej šéfky diplomacie Hillary Clintonovej nepadla na úrodnú pôdu a bahrajnské bezpečnostné zložky opätovne tvrdo zakročili proti demonštrantom, pripomína tlačová agentúra Reuters.
V hlavnom meste Manáma v piatok pokračovali masové protivládne protesty, pri ktorých sa zranilo najmenej 100 demonštrantov.
Armáda použila slzotvorný plyn a spustila streľbu na tisíce demonštrantov. Davy ľudí sa zhromaždili na pohreboch štyroch protestujúcich zabitých vo štvrtok pri policajnom zásahu na centrálnom námestí.