BOSTON, BRATISLAVA. Irán v ňom videl agenta CIA, obávali sa ho podľa Wikileaks autokrati v Barme aj vo Venezuele.
„Zhrbený bielovlasý 83-ročný muž, ktorý pestuje orchidey a neovláda prácu s internetom, nevyzerá nebezpečne. Pre diktátorov však jeho myšlienky môžu byť osudné,“ píše o americkom intelektuálovi Geneovi Sharpovi denník New York Times.
Jeho texty o nenásilnom boji proti tyranom inšpirovali viacerých lídrov protestov vo svete a najnovšie aj v Egypte a Tunise.
Jeho najznámejší manuál From dictatorship to democracy (Od diktatúry k demokracii) je dostupný na webe v 24 jazykoch.
Revolúciu, ktorá spôsobila zvrhnutie Mubaraka, považuje za dobré znamenie. „Urobili to Egypťania, nie ja,“ dodáva pre New York Times.
S egyptskými protestujúcimi sa osobne nestretol, ale nedávno sa dozvedel, že Moslimské bratstvo má na stránke jeho manuál.
Nenásilné prostriedky boja s diktatúrou zahŕňajú hladovky aj protestné vyzliekanie či udeľovanie ironických cien. Vyžadujú si podľa neho dôkladné plánovanie. Sám je však viac hanblivým teoretikom ako revolucionárom.
Egyptská aktivistka a blogerka Dalia Ziadová bola na workshope o Sharpových metódach v Káhire a organizovala potom vlastné.
Pre New York Times povedala, že ľudia z workshopov boli aktívni v revolúciách v Tunisku aj v Egypte. Prekladali tiež úryvky z jeho prác do arabčiny.
Dnes dôchodca, ktorý prednášal na Harvarde aj Massachusettskej univerzite, prevádzkuje neziskovku Albert Einstein Institution, ktorá skúma nenásilný protest. Má preň logický argument.
„Ak bojujete násilím, bojujete s najlepšou zbraňou vášho nepriateľa a môže z vás byť síce statočný, ale mŕtvy hrdina,“ hovorí.