Každý desiaty Čech by si želal zotrvanie Václava Klausa, súčasnej hlavy štátu, na tretie obdobie. Dnes platná ústava to však nepripúšťa a o takejto zmene ústavy sa v Česku ani nevedie debata.
PRAHA. Ak český parlament zmení ústavu a budúca voľba hlavy štátu už nebude v rukách zákonodarcov, ale priamo občanov, favoritom by sa stal ekonóm Jan Švejnar, ktorý bol vyzývateľom súčasného prezidenta Václava Klausa pri minulej prezidentskej voľbe.
V internetovom prieskume spoločnosti Sanep dostal Švejnar 18,6 percenta hlasov. Na päty mu šliape bývalý český premiér Jan Fischer s podporou 14 percent respondentov. Výskumu sa v dňoch 10. až 15. februára zúčastnilo viac ako 8000 respondentov.
Napriek tomu, že českí politici hovoria o zmene voľby hlavy štátu už roky a tento zámer sa dostal aj do koaličnej zmluvy súčasnej vlády, viac ako 51 percent respondentov výskumu uviedlo, že poslanci a senátori potrebnú zmenu ústavy neschvália. Zmenu voľby prezidenta z nepriamej na priamu však česká verejnosť podporuje: v internetovom výskume sa za to vyslovilo takmer 84 percent respondentov.
Z rebríčka, ktorý na základe odpovedí zostavila spoločnosť Sanep, vyplýva, že do hry o kreslo prezidenta by mohol prehovoriť aj bývalý disident a potom dlhoročný šéf Senátu Petr Pithart, ktorý dostal podporu 12,5 percenta.
Každý desiaty Čech by si želal zotrvanie Václava Klausa, súčasnej hlavy štátu, na tretie obdobie. Dnes platná ústava to však nepripúšťa a o takejto zmene ústavy sa v Česku ani nevedie debata.
Z výskumu vyplynulo aj to, že respondenti nedávajú príliš veľa šancí politikom ODS a ani ČSSD. V minulosti bol v ODS považovaný za možného prezidentského kandidáta bývalý predseda Senátu Přemysl Sobotka.
Vo výskume však dostal len každý 50. hlas. Outsidermi, aspoň podľa výskumu Sanep, sú bývalí premiéri z radov ČSSD: Miloša Zemana by chcelo za prezidenta 3,8 percenta opýtaných a Jiřího Paroubka dokonca len jeden zo stovky respondentov.