Ľudia ani nepoznali jeho meno. Pán ETA, ako Stanislava Lachmana (16. 10. 1921 - 5. 2. 2011 ) prezývali, bol však pre český dizajn to, čo Josef Lada pre české maliarstvo. Lada vytvoril pravzor českej krajinky, Lachman navrhol vysávače, mizéry či fény, ktoré v druhej polovici minulého storočia používala takmer každá domácnosť v Československu. A mnohí ich používajú dodnes.
Rodák z Kladna začal v roku 1949 zákazkou pre samotného Josifa Stalina. Ako študent spolupracoval s profesormi Vysokej školy umeleckého priemyslu, kde študoval, na železničnom salónnom vagóne pre sovietskeho vodcu.
Dizajnérom na plný úväzok sa stal v roku 1952, ako vedúci návrhárov v podniku Kovotechna sa venoval celkom odlišným predmetom. Navrhoval mixéry, rúry, vysávače, holiace strojčeky či fény. Lachman bol najviac spokojný so žehličkou ETA 211 kosodĺžnikového tvaru, s ktorou ste mohli žehliť oboma smermi. „Myslím si, že to bol môj najväčší počin, tomu som venoval veľa práce," povedal Lachman podľa českých médií.
Za života vytvoril 1200 návrhov, za čo ho Akadémia dizajnu Českej republiky v roku 2007 zaradila do siene slávy Czech Grand Design. On sám považoval za najväčšie vyznamenanie spokojnosť zákazníkov. Keď mu na jedinej výstave jeho výrobkov v pražskom Národnom múzeu v roku 2001 do knihy návštev napísali, že jeho kuchynský robot používa už tretia generácia jednej rodiny, povedal: „To je pre mňa najprestížnejšia medaila."
Stanislav Lachman začínal zákazkou pre Stalina a za to, čo dosiahol, ďakoval v rozhovore pre Hospodárske noviny Adolfovi Hitlerovi. Počas druhej svetovej vojny musel odísť ako "totálne nasadený" a pracoval v muničnej fabrike Göring Werke Wald, kde robili aj slepí zamestnanci. „Vymýšľal som pre nich rôzne pomôcky a uvedomil som si, aká dôležitá je pri pracovnom nástroji ergonómia. Nútilo ma to preniknúť do podstaty veci, robil som kresliča i konštruktéra. Vidíte, ako je dobré, že to ten život tak všelijako štrikuje," povedal Lachman.
FOTO - ČTK