V nemecky hovoriacich krajinách nebolo azda v tzv. zlatých šesťdesiatych rokoch človeka, ktorý by nepoznal rakúskeho herca, speváka a zabávača Petra Alexandra Obľúbený bol aj u nás, tam, kde sa dala pozerať rakúska televízia. Niektoré staré mamy by si spomenuli, ako čakali na prenos jeho slávnej Šou Petra Alexandra.
Hoci si v Nemecku z Rakúšanov niekedy uťahujú, Alexander bol výnimkou: považovali ho za najväčšiu filmovú hviezdu, ktorá vnášala pohodu do nemeckých obývačiek. Aj s viedenským prízvukom, pozdravom servus či ruku bozkávam. Stvárnil 38 rolí v zábavných a revuálnych filmoch.
FOTO - SITA/AP
Úspešné roky
Narodil sa vo Viedni ako Peter Alexander Ferdinand Neumayer (30. 6. 1926 - 12. 2. 2011) bankovému úradníkovi Antonovi Neumayerovi a mame Berthe, pôvodom z Plzne. Z viedenského gymnázia musel predčasne odísť, napokon zmaturoval v roku 1944 v Znojme. Narukoval do žiackeho vojenského oddielu a mal šťastie, že padol do britského zajatia. Tam, pred svojím prvým publikom v rôznych lágroch začal predvádzať hudobné improvizácie.
Po vojne sa prihlásil do viedenského seminára Maxa Reinhardta, štúdium herectva ukončil v roku 1948 s vyznamenaním. Už tam sa prejavoval ako komediálny talent, zdokonalil sa v speve a hre na klavír. Skrátil si meno a ostal pri Petrovi Alexandrovi. Vo viedenskom Burgtheatri dostal prvý profesionálny angažmán. Prvú platňu nahral už v roku 1951 a pieseň o pekných ženských nohách (Das machen nur die Beine von Dolores) sa stala hitom. V máji roku 1952 sa oženil s herečkou Hildegard Haagenovou, ktorá zanechala herectvo a stala sa jeho celoživotnou a veľmi úspešnou manažérkou. V roku 1953 podpísal kontrakt s gramofónovou firmou Polydor, od roku 1965 napokon s Ariolou.
Firmy boli nadmieru spokojné, predali spolu takmer 50 miliónov hudobných nosičov. Len singlov nahral 156, desiatky elpéčiek (jednu aj s Karlom Gottom) a 120 albumov. Pred majstrovstvami sveta vo futbale v Mexiku nahral v roku 1986 s nemeckým národným mužstvom album Mexico mi amor. Posledný album Zamilované roky mu vyšiel v roku 1991. Pri príležitosti 80. narodenín Petra Alexandra vydala Ariola dvojité CD Srdečne blahoželáme s vyhlásením, že Alexander bol jediným po nemecky hovoriacim spevákom, ktorý bol s jej produkciami šesť desaťročí zastúpený v nemeckých hitparádach.
FOTO - www.last.hm
Nástup televízie
Začiatok šesťdesiatych rokov znamenal nástup televíznej kariéry. V rokoch 1969 - 1996 sledovalo program Šou Petra Alexandra, ktorého bol moderátorom, hostiteľom, spevákom aj zabávačom, takmer 40 miliónov televíznych divákov (bez Rakúska a Švajčiarska), čo je číslo, ktoré nemecká televízia dosahovala len počas majstrovstiev sveta vo futbale. V tom čase absolvoval Alexander viaceré turné po Nemecku, Rakúsku a Švajčiarsku, len v roku 1975 tam spolu videlo jeho koncerty 450 000 divákov. Lístky do najväčších športových a mestských hál v Dortmunde, Kolíne, Viedni i v iných mestách sa vypredali v rekordne krátkom čase. Mestskí radní nešetrili gratuláciami a vyznamenaniami.
Ocenení dostal množstvo, desiatu cenu Bambi za celoživotné dielo, Zlatých levov niekoľko, štátne vyznamenania... Publikum si získal nielen svojím viedenským šarmom, ale nevysloveným, avšak čitateľným odkazom publiku: Robil som to všetko z lásky. Tak nazvali aj obrazovú biografiu členovia Alexandrovho fanklubu. Dagmar Kollerová, muzikálová speváčka a priateľka rodiny povedala: „Keď nás angažovali do šou s Petrom, vedeli sme, že sme dosiahli vrchol."
Keď sa Peter a Hilde brali, nemali ani na svadobnú fotografiu. Na konci životnej púte zostal Peter Alexander vo svojej luxusnej vile vo viedenskej štvrti Grinzing sám. Manželka zomrela v roku 2003 a dcéra Susanne zahynula v roku 2009 pri autonehode v Thajsku. Syn Michael žije v Innsbrucku. Ale v Grinzingu si pri poháriku veltínskeho štamgasti zaspievajú Alexandrove už zľudovené pesničky Malá krčmička v našej ulici alebo Pri odchode povedz tíško servus... Viedenčania sa s Petrom Alexandrom rozlúčia dnes na Centrálnom cintoríne a potichu si zaspievajú.