PRAHA, BRATISLAVA. Nič dobré o ňom posledné mesiace české médiá nenapísali. Martin Engel (56) bol radikál, priemerný lekár, vydierač, dokonca Dr. Mengele.
Teraz to musia pripustiť aj oni - je to šéf lekárskeho odborového zväzu, kto vybojoval najúspešnejší protest lekárov od pádu komunizmu.
Pomohli Slováci Adresa v Prahe, kam nás pozval počas štrajku na rozhovor, znela lukratívne, v jednoducho zariadenom byte v centre mesta nás však vítal unavený muž.
„Na reformy čakáme už 20 rokov. O mňa tu nejde, ale o mladých, ktorí už ani nechcú ísť študovať medicínu. Môj syn je lekár a bol by som nerád, keby musel ísť na lepšie do zahraničia,“ vysvetľoval medzitým, čo mu neustále zvonil mobil.
V odboroch je od roku 1995, ale podľa ľudí, ktorí ho poznali, sa dlho držal bokom. Do užšieho vedenia odborov sa dostal po odchode Davida Ratha, na ich čelo ho zvolili v roku 2006.
VÝSLEDKY ŠTRAJKU Dosiahnuté zmeny
platy lekárom vzrastú o 5 až 8 tisíc českých korún, do roku 2013 sa dostanú na 1,5 až 3-násobok priemernej mzdy, do troch dní stiahne 3800 lekárov výpoveď.
„Bol jediný z mála ľudí, ktorí chceli predsedu robiť, hoci nikdy nebol prirodzeným lídrom. Po rokoch pasivity je pre mňa jeho razantné vystupovanie prekvapením,“ povedal médiám David Rath, Engelov priateľ, exminister zdravotníctva a hajtman Středočeského kraja.
„Musel byť radikálny, ak chcel niečo dosiahnuť. A ak bola pozícia Lekárskeho odborového zväzu doteraz slabá, určite je teraz jej vplyv silnejší, vďaka Engelovi,“ hovorí František Karpát, slovenský lekár v Jihlave, ktorý sa pridal k protestu a podal výpoveď.
Slováci boli pre Engela oporou. „Najviac mi pomohol Marián Kollár (bývalý šéf slovenského lekárskeho odborového združenia). Poznal ma a mal potrebný odstup, dodržal aj solidaritu slovenských lekárov,“ povedal nám Engel.
Urobil by som to znova Protestná akcia trvala deväť mesiacov. Týždne chodil Engel od nemocnice k nemocnici a presviedčal lekárov. Vybral si na to dovolenku a sám podal výpoveď. Urobil tak aj jeho syn a manželka.
Včera Martin Engel podpísal dohodu, ktorá znamená koniec protestu. „Dal som si dva deci becherovky na najťažšie rozhodnutie v mojom živote,“ povedal o dohode s vládou.
Krátko nato sa dozvedel, že sa nemá kam vrátiť. Fakultná nemocnica Královské Vinohrady v Prahe, kde pracoval 30 rokov ako rádiológ, si za neho našla náhradu. „Od 1. apríla má na moje miesto nastúpiť študentka medicíny,“ povedal.
Aj tak by išiel do protestu znova. „Stálo ma to deväť mesiacov osobného života, ale bola to ohromná skúsenosť. Šiel by som do toho opäť, ale nie hneď. Najprv potrebujem dlhú dovolenku,“ povedal včera a prvýkrát sme ho počuli sa zasmiať .