Podľa organizácie Libya Watch bezpečnostné sily použili ostrú muníciu na rozohnanie davu.
TRIPOLIS. Pri krvavých stretoch medzi protivládnymi demonštrantami a líbyjskými bezpečnostnými silami počas opozičného Dňa hnevu zahynulo najmenej 20 ľudí.
Informujú o tom opozičné zdroje a mimovládne organizácie. Odporcovia 42-ročného režimu prezidenta Muammara Kaddáfího zapálili v meste Zentan ležiacom asi 150 kilometrov juhovýchodne od Tripolisu niekoľko objektov.
V plameňoch sa ocitli budova súdu, policajná stanicu a revolučný výbor - sídlo miestnej vlády. Stovky provládnych demonštrantov naopak obsadili hlavné mesto Tripolis a podľa svedkov zablokovali dopravu.
Medzinárodné humanitárne organizácie informovali, že úrady zatkli asi 14 aktivistov. Demonštrovalo sa celkovo v piatich oblastiach vrátane miest Benghází a Bajdá.
Deň hnevu
Líbyjská opozícia vyhlásila štvrtok za Deň hnevu a vyzvala na konanie demonštrácií. Medzinárodné spoločenstvo následne vyzvalo líbyjské vedenie, aby proti protestujúcim nepoužívalo silu.
V stredu večer kolovali v mobilnej sieti správy zaslané "mládežou Líbye", ktoré varovali pred "prekročením štyroch limitov". Medzi ne patrí Muammar Kaddáfí, územná celistvosť, islam a národná bezpečnosť.
K smrteľným stretom došlo už v stredu počas demonštrácie najmä mladých ľudí v meste Al-Bajdá na východe Líbye.
Podľa organizácie Libya Watch bezpečnostné sily použili ostrú muníciu na rozohnanie davu. Švajčiarska organizácia Human Rights Solidarity tvrdí, že ostreľovači na strechách zabili až 13 demonštrantov a desiatky zranili.
Demonštrovali aj prívrženci režimu
V utorok a v stredu sa uskutočnili demonštrácie aj v Benghází, Tripolise a ďalších mestách, počas ktorých utrpelo zranenia skoro 40 ľudí vrátane 10 policajtov.
Okrem protivládnych protestov sa konali aj demonštrácie prívržencov Kaddáfího režimu. Odporcovia vlády žiadali len odstúpenie premiéra Baghdádího al-Mahmúdího, výzvy na rezignáciu prezidenta Muammara Kaddáfího sa neobjavili.