BELEHRAD. Kosovo si dnes pripomína tretie výročie jednostranného vyhlásenia nezávislosti od Srbska.
Práve pred výročím sa premiérovi Hashimovi Thacimu, lídrovi Demokratickej strany Kosova (DPK), podarilo dospieť k dohode o sformovaní svojej druhej vlády. Bez problémov to však nebolo, pripomenula agentúra DPA.
Niekdajší veliteľ Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Thaci musel post prezidenta ponúknuť svojmu menšiemu koaličnému partnerovi, šéfovi Aliancie za nové Kosovo (AKR) a politickému nováčikovi Behgjetovi Pacollimu.
Thaci bol až po niekoľkohodinových rokovaniach schopný svojich straníckych kolegov presvedčiť, že toto rozhodnutie nemá žiadnu alternatívu. Napriek tomu to však nie je jediný problém, ktorému bude nová vláda čelí.
Západní diplomati opakovane upozornili na to, že si v Kosove želajú vládu "čistých rúk". Vysokopostavení funkcionári z DPK, ktorí čelia obvineniam z korupcie, teda do koalície nepatria, čo sa vzťahuje najmä na ministra dopravy Fatmira Limaja.
Podľa amerického diplomata Thomasa Countrymana by hlavnými cieľmi novej kosovskej vlády mali byť hospodársky rozvoj, vytváranie nových pracovných miest a upevňovanie nezávislého súdnictva.
Ani po troch rokoch sa Prištine navyše nepodaril plán na reintegráciu severných, väčšinou Srbmi obývaných kosovských území. Srbi z Kosovskej Mitrovice a jej okolia naďalej odmietajú akékoľvek kontakty s Prištinou a obracajú sa smerom k srbskému Belehradu. Nič na tom nezmení ani účasť niektorých menších srbských politických strán v novej Thaciho vláde, uviedla agentúra DPA. Thaci si totiž dokázal získať iba podporu Srbov žijúcich južne od Mitrovice.
Od polovice decembra minulého roka čelí Thaci aj obvineniam z vojnových zločinov. V správe Rady Európy sa jeho meno dáva do súvislosti s vedením kriminálnej skupiny, ktorá sa okrem iného zaoberala aj nelegálnym obchodom s orgánmi zajatcov. Medzinárodné vyšetrovanie prípadu je len na začiatku.