NEW YORK. Veľvyslanci západných krajín však takúto požiadavku odmietli s tým, že vyšetrovanie misiou Európskej únie v Kosove, ktoré sa už začalo, postačí.
Obvinenia sa týkajú kosovských rebelov, vrátane súčasného premiéra Hasima Thaciho, že sa podieľali na obchodovaní s ľudskými orgánmi pred, počas a po ich boji za odtrhnutie od Srbska v roku 1999.
Srbský minister zahraničných vecí Vuk Jeremič povedal Bezpečnostnej rade OSN, že prebiehajúce predbežné vyšetrovanie misiou EÚ v Kosove bude "rozhodujúce". Nebude však podľa neho dostatočné, pretože obvinenia sú spojené aj s ďalšími krajinami v Európe, Ázii a Afrike. Jeremič vyzval BR OSN na zriadenie nezávislého vyšetrovacieho orgánu, ktorý by jej podliehal.
Veľvyslankyňa USA Rosemary DiCarlo uviedla, že misia EULEX je schopná viesť vyšetrovanie. "Nedomnievame sa, že ad hoc mechanizmus OSN je nevyhnutný či náležitý," povedala v priamom rozpore s Jeremičovými slovami.
Veľvyslanci Veľkej Británie a Nemecka vyjadrili podobné názory ako ich americká kolegyňa. Jeremiča podporilo Rusko, ktoré je srbským dlhoročným spojencom. USA a Británia však majú právo veta, aby zablokovali vyšetrovanie zo strany OSN.
Hashim Thaci odmieta obvinenia ako srbskú "propagandu" a Kosovo sa zaviazalo k spolupráci s európskymi vyšetrovateľmi.
Švajčiarsky senátor Dick Marty vo svojej správe o Kosove poukázal okrem iného aj na tvrdenia, že tzv. "drenická skupina" kosovského premiéra Thaciho bola zapletená do širokého spektra zločinov - vrážd, únosov, pašovania drog, obchodu s bielym mäsom, pašovania zbraní a nelegálneho obchodu s ľudskými orgánmi. Správu prijalo minulý mesiac Parlamentné zhromaždenie Rady Európy.
Zdroj: Reuters, AP