PEKING, BRATISLAVA. Až 91 detí mladších ako šestnásť rokov pracovalo u čínskych dodávateľov firmy Apple. Ide o výrazný nárast, rok predtým ich bolo len jedenásť.
„V posledných rokoch sa čínske továrne vo vyššej miere spoliehali na pracovné agentúry a učňovské školy. Zistili sme, že niektoré z nich využívali doklady s falošným dátumom narodenia,“ napísala firma v správe, kde hodnotí dodávateľov za rok 2010.
Deti dostanú vzdelanie
Proti firmám, ktoré mu dodávajú súčiastky do počítačov, iPodov či iPhonov, Apple zakročil. Prinútil ich, aby pracujúcim deťom zaplatili štúdium, s jednou fabrikou, kde pracovalo až 42 detí, ukončil spoluprácu.
Práca detí nebola jediným porušením pracovných zákonov, ktoré sú v Číne tradične veľmi voľné. Pracovný čas napríklad obmedzujú na 60 hodín týždenne, pričom zamestnanec musí mať deň voľna. Spĺňa to však len tretina dodávateľov Applu.
V 67 zo 127 sa týždenný pracovný čas prekonáva o viac ako polovicu, uvádza správa.Spomína sa v nej aj Foxconn, ktorý dodáva súčiastky pre Apple, ale aj pre Sony či Nokiu. Minulý rok v jeho fabrike spáchalo 13 zamestnancov samovraždu. Apple tvrdí, že zachránil životy, keď do firmy poslal psychológov, ktorí majú riešiť problémy zamestnancov.
Apple priznal aj to, že 137 ľudí sa u dodávateľa Wintek priotrávilo nhexánom, ktorý sa používa na čistenie displejov iPodov a iPhonov. Apple firmu požiadal, aby chemikáliu už nepoužívala.
Len budovanie imidžu?Zverejňovanie podobných správ nie je pri veľkých firmách s dodávateľmi v Číne bežné. Apple sa však stretol aj s kritikou.
„Považujem to skôr za budovanie imidžu ako za snahu o dodržiavanie pracovných štandardov,“ povedala pre Guardian aktivistka Debbie Chanová. Nepáči sa jej, že Apple nezverejnil firmy, ktoré kontroloval, a jeho výsledky sa tak nedajú preveriť.